SON DAKİKA
Hava Durumu

Turgay Erdem'den bina proje talep ücretine ilişkin açıklama

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Belediye Kanunu gereği tüm belediyelerin aldığı proje talep ücreti üzerinden Nilüfer Belediyesi'ne yönelik bir siyasi linç ile karşı karşıya olduklarını ifade ederek, bunun çok haksız ve rencide edici olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2023 13:56
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2023 14:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Turgay Erdem'den bina proje talep ücretine ilişkin açıklama

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, sosyal medyada Nilüfer Belediyesi'ni hedef alan, “Felaketi ranta çevirdiler”, “Utanmaz, fırsatçı” ifadeleriyle yayılan suçlama konusunda açıklama yaptı.

Sürecin, oturdukları binaların depreme dayanıklılığını sorgulayan vatandaşların, Nilüfer Belediyesi arşivinden istedikleri evraklara karşılık ücret alınmasına yönelik eleştirileriyle başladığını, Sanayi ve Teknolji Bakanı Mustafa Varank'ın konuyu sosyal medyaya taşımasıyla siyasi linç kampanyasına dönüştüğünü ifade eden Erdem, "Öncelikle vatandaşlarımızdan gelen bu eleştirilerin bilgi eksikliğinden kaynaklandığını belirtmeliyim. Bu uygulama Nilüfer Belediyesi’ne özgü bir uygulama değildir, bütün belediyelerin uyguladığı bir ücretlendirmedir" dedi.

Bu uygulamanın 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun 97. maddesine göre yapıldığını belirten Erdem, "Her belediye kendi ücret tarifesini belediye meclisinin kararıyla belirler. Nilüfer Belediyesi 2023 yılı hizmet ücret tarifesi Nilüfer Belediye Meclisimizin 26.10.2022 gün ve 493 sayılı kararı ile onaylanmış olup, 2023 Mali Yılı içerisinde uygulamaya girmiştir. Belediye arşivinden talep edilen projeye göre metretül hesabı yapılarak rakam belirlenir. Dijital ortamda verilmesi kağıt çıktı olarak verilmesinden daha ucuz bir seçenektir" ifadelerini kullandı.

Depremin ardından bu taleplerin çok arttığını aktaran Erdem'in açıklaması şöyle:

"Genel uygulama kapsamında biz gelen vatandaşlarımıza önce bilgilendirme yapıyoruz. Yapı denetim firmaları ya da müteahhit firmadan bu belgeleri ücretsiz alabileceklerini söylüyoruz. Ya da evrak almaksızın bilirkişi eşliğinde gelip dosyayı inceleyip ücret ödemeden görüntüleyebileceklerini söylüyoruz. Belediyeden belge istemeleri halinde 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereği bir maliyeti olacağını söylüyoruz. Ozalit ya da CD seçeneklerinin ücretlerini kendilerine bildiriyoruz ve talep ettikleri şekilde belgeyi veriyoruz.

Bu konuda gerekli açıklamaları yaptığımız halde bazı yayın organları tarafından bize cevap hakkı tanımaksızın, objektiflikten uzak bir tutumla siyasi bir linç kampanyası yürütüldüğünü üzülerek izliyoruz.

Nilüfer Belediyesi, depremin ardından ilk yardıma koşan, deprem bölgesindeki ihtiyaçları karşılamak için kendi olanaklarını seferber eden ve konuya her aşamasında duyarlılık gösteren bir kurumdur. Bu konu deprem sonrası zaten bizim gündemimizdeydi ve 6 Şubat sonrası kendi binası için kaygı duyup belge isteyen vatandaşlar için, durumu kolaylaştırmak amacıyla bir düzenleme planlıyorduk. Ancak bu, Meclis onayından geçmesi gereken bir konu olduğu için bekledik. Ve deprem sonrası yapılan 1 Mart 2023 tarihli ilk meclis toplantısında konuyu gündeme getirdik.

Sonuç olarak dün akşam yapılan meclis toplantısında 3 ay süreyle özel bir uygulamaya geçilerek, site yöneticileri tarafından yapılan başvurularda 20 TL gibi sembolik bir bedelle vatandaşlarımıza gerekli belgelerin verilmesi karara bağlandı. Öte yandan 6 Şubat 2023 tarihinden bugüne kadar belge almak için ücret ödemiş olan vatandaşlarımız da, belediyemiz Hizmet Masalarına başvurarak ödedikleri bedeli geri alabilecekler."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.