SON DAKİKA
Hava Durumu

T2 tramvay hattı kaç milyon liraya tamamlanacak?

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülen T2 tramvay hattının tamamlanması için İller Bankası'ndan 120 milyon TL kredi alınması oy çokluğuyla kabul edildi. Kent Meydanı ve Terminal arasındaki tramvay hattı, 2015 yılında 133 milyon liraya ihale edilmiş, duran proje için yeniden 31 milyon 400 bin TL'lik sözleşme imzalanmıştı.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2021 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2021 09:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
T2 tramvay hattı kaç milyon liraya tamamlanacak?

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ocak ayı ikinci oturumu, Başkan Alinur Aktaş'ın başkanlığında, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde (Merinos AKKM) gerçekleşti.

Toplantıda, Recep Altepe döneminde 2015 yılında yapımına başlanan ve 6 yıldır tamamlanamayan T2 raylı sistem hattı görüşüldü. 

Kent Meydanı ve Terminal arasındaki tramvay hattı projesi, 2015 yılında 133 milyon 816 bin TL bedelle ihale edilerek, projenin bitiş tarihi 25 Haziran 2018 olarak duyurulmuştu. Proje, mevcut müteahhitle sözleşmenin feshedilmesi nedeniyle durduruldu. Süresi içerisinde işi bitiremeyen müteahhite, yaklaşık 106 milyon TL ödeme yapıldı. Duran projenin devam etmesi için, Eylül 2020'de 31 milyon 400 bin TL'lik inşaat tamamlama ihalesi gerçekleştirildi.

Dün yapılan Meclis toplantısında ise İller Bankası'ndan 120 milyon TL'lik kredinin sağlanması için gerçekleştirilen oylama, oy çoğunluğuyla kabul edildi.

133 milyon TL'ye tamamlanması beklenen proje için iki katı bedelin ödenecek olmasını hatırlatan CHP ve İYİ Parti'li meclis üyeleri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a "Proje ne zaman bitecek?", "Bu bedel projenin tamamlanıp, devreye girmesi için yeterli olacak mıdır?", "Belediye kaynaklarından projeye para aktarılacak mıdır?" sorularını yöneltti. 

Projenin tramvay olarak planlanmasının yanlış olduğunu ve entegrasyonla ilgili ciddi sorunların olduğunu kabul eden Alinur Aktaş, sorulara şöyle yanıt verdi:

"Maalesef ilk ihalesinden sonra itirazlar neticesinde Kamu İhale Kurumu'na tekrar verilmeyen birinci sıradaki firmaya verilmiş. Keşke o gün ikinci sıradaki firmada kalsaymış belki şuan bu sistem çalışıyor oluyordu. O bölgede fuar alanımız var, Gökmen Uzay Havacılık Merkezi açıldı, Adliye Sarayı faaliyete geçti, Buttim ve alışveriş merkezleri, Terminal. Şehrin kuzey yakasını da cazip kılan belirli unsurlar. Zaman içerisinde yapılacak çalışmalarla Yalova Yolu üzerinde yapılacak dönüşümlerde bu caddenin ulaşımını verimli hale getirecek unsurlar."

Nilüfer'den bir örnek vereceğini söyleyen Aktaş, "Birinci dönemimin sonlarında Nilüfer'de bir Dernekler Yerleşkesi duyuyordum. Benim bildiğim hala Dernekler Yerleşkesi hayatta değil. Belediyelerde yüzlerce iş yapılıyor. Dolayısıyla bazı işlerde böyle aksamaların olması doğal. Ben de T2 ile ilgili konuşmaktan çok keyif almıyorum. Biz bir kredi talebinde daha bulunacağız. Bu nihai olacak. BURULAŞ Genel Müdürümüz, ilgili Genel Sekreterimiz de buradadır. Ben arkadaşlara bu yıl sonu diyorum ama onlar bir kaç ay gecikebileceğini söylüyorlar. İlk aldığımız 30 milyon inşaat işleriyle alakalıydı. Bu 120 milyonluk kısmı, teknik bir konudan dolayı ayrı ayrı alındı." dedi.

Aktaş, Bursalı hemşehrilerinden özür dileyerek, "Gönül böyle olmasını arzu etmezdi. İnşallah bittiğinde şehrin kuzey yakasına hizmet verecek, oranın katma değerini arttıracak bir unsur olacak. Temmennimiz en geç bir yıllık süre zarfında bitirip, gerek başka bir kaynak ayırmadan gerekse de kredi kullanmadan hayata geçireceğimiz bir proje olması." diye konuştu.

Bu arada Nilüfer ilçesinde bulunan Nilüfer Dernekler Yerleşkesi 8 yıldır, Karaman Dernekler Yerleşkesi ise 3 yıldır hizmet veriyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.