SON DAKİKA
Hava Durumu

T1 hattı çalışmalarında sona yaklaşıldı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın merkezinde ulaşıma nefes aldıracak T1 hattının inşaat çalışmalarının sona geldiğini belirterek, Haziran ayı sonunda deneme seferlerine, okulların açılmasıyla da tramvayların yolculu seferlere başlayacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2013 14:32
https://www.bursaport.com
kapak resmi

T 1 hattında raylar döşendi, çalışmalarda sona gelindi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Atatürk Caddesi'nde yaptığı incelemede, inşaat çalışmalarının bitmek üzere olduğunu ifade ederek, tramvayların Haziran ayında deneme seferlerine, okulların açılmasıyla da yolculu seferlere başlayacağını müjdeledi.

Tekerlekli araçların yerini modern tramvaylar alacak

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarıyla Bursa'nın kabuk değiştirdiğini ve çağdaş bir kent olma yolunda emin adımlar attığını ifade ederek, "Bursa, her alanda büyük bir gelişim içinde, en önemli gelişim ise ana caddelerde yaşanıyor. Bursa'nın caddeleri vizyon değiştiriyor, gerçek anlamda çağdaş bir Avrupa şehri görünümüne ulaşıyor" dedi.

Dünya ülkelerinde çok eski yıllarda yapılan raylı sistem uygulamalarının Bursa'da ancak bu yıl uygulanabildiğini belirten Başkan Altepe, "Bursa'da raylar döşendi, caddelere düzen geldi. Artık tramvay durakları yapılıyor. 28 m uzunluğundaki tramvaylar, yaklaşık 280 yolcu taşıyabilen araçlar kısa süre içinde seferlerine başlayacak. Bursa'nın ana caddelerinde tekerlekli araçların yerine modern tramvaylar hizmet verecek" diye konuştu.

"Bursa caddeleri yeniden düzenleniyor"

Tramvay istasyonlarının yanı sıra caddelerin de komple bakıma alındığını hatırlatan Başkan Altepe, "Bursa'ya yakışır, pırıl pırıl caddeleri oluşturuyoruz. Tramvay hattına kırmızı asfalt yapılacak, hattın sağına ve soluna kırmızı ve beyaz ışıklar döşenecek. Tramvayın geçeceği yerlerde tretuvar düzenlemesi ve binalara da cephe ıslahı yapılıyor. Bursa caddeleri her yönüyle elden geçmiş oluyor" dedi.

"Tramvaylar gelin gibi süzülecek"

Yeni düzenlemelerin ardından ana caddelerde egzoz dumanı veren araçların yerinde gaz emisyonu olmayan, elektrikle çalışan modern tramvayların faaliyet göstereceğini anlatan Başkan Altepe, "Tramvaylar sessizce gelip gidecek; gelin gibi süzülecek. Şehre, caddeye değer katacak. Bursa dünyanın en modern araçlarıyla tanışacak. Bu hattın ardından sisteme eklenecek Yıldırım başta olmak üzere Otogar, Yalova Yolu ve Çekirge hatlarıyla birlikte Bursa merkezinin görünümü de kısa zamanda değişime uğrayacak" şeklinde konuştu.

Tramvaylara elektronik takip

Başkan Altepe, tramvayların elektronik olarak da izlenebileceğini ve cep telefonlarından takip edilebileceğini belirterek, "Modern imkanlarla teknolojiyi de çok güzel şekilde kullanacağız. Kimsenin keyfine bağlı bir sistem olmayacak, herkes tramvayın ne kadar sürede geleceğini takip edebilecek" dedi.

T 1 hattında çalışmaların bitmek üzere olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, halen elektrik hatları için direklerin dikildiğini, enerji hatlarının çekilip, trafoların monte edildiğini belirtti. Mevcut hatta yaklaşık 20 günlük iş yükünün kaldığını kaydeden Başkan Altepe, "Yaklaşık 20 gün sonra inşaat çalışmaları tamamlanacak. Haziran ayı sonunda tramvaylar deneme seferlerine başlayacak. Önce, tramvaylar bir süre boş çalışacak. 1,5 - 2 ay sonra da yani yaklaşık okulların açıldığı zamanlarda tramvaylarla yolculu seferlerine başlayacak" diyerek çalışmaların devamında da diğer hatlarda raylı sistemin uygulanacağını vurguladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.