SON DAKİKA
Hava Durumu

Orhaneli'de hedef doğa turizmi

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Orhaneli'nin doğal güzelliklere sahip bir ilçe olduğunu belirterek hedeflerinin doğa turizmini canlandırmak olduğunu anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2023 16:46
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2023 16:46
https://www.bursaport.com
Orhaneli'de hedef doğa turizmi

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Bursa'da çalışan basın mensuplarını Sadağı Kanyonu'nda ağırladı. Sadağı Kanyonu'nda yapılan kahvaltının ardından Aykurt, 4,5 yıllık belediye başkanlık görevine ilişkin konuşma yaptı. 

"Doğanın ve doğal insanların şehri Orhaneli olsun istedik" diye Aykurt, hedeflerinin ilçede turizm ve tarımı geliştirmek olduğunu anlattı. Aykurt, "Trekking yollarının belirlenmesi, Sadağı Kanyonu'nun aktif hale getirilmesi ve Rafting. Rafting parkurumuza 3 yıl gibi bir zaman zarfında 21 bin kişi geldi. Kalabalık şehirlerde insanların istediği şey doğa ve sakinlik. İnsanlar stresten uzak bir yaşamı özlüyor. Doğanın bozulmadığı yerleri insanların ziyaret etmesi pandemiyle birlikte hızlandı. Bizim bölgemizin bu anlamda çok kıymetli olduğunu anlıyoruz. Yerel yöneticiler olarak çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.

“ÇOCUK FESTİVALLERİNE KADAR BİRÇOK ETKİNLİK BU BÖLGEDE YAPILABİLİR”

İlçeye gelne insanların zamanını sadece rafting ile geçirmemesi için ATV, at binme gibi sporları tamamlamak için çalıştıklarını söyleyen Aykurt, "Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kültür Turizm Bakanlığı ile dağ yöresini festival cenneti yapabiliriz. Büyükşehir ile birlikte tasarlamış olduğumuz çocuk festivallerine kadar birçok etkinlik bu bölgede yapılabilir" dedi. 

“ULAŞIMLA İLGİLİ SIKINTIMIZI GİDERİYORUZ”

Orhaneli’de ulaşımla ilgili sıkıntıların yaşandığını aktaran Aykurt, "Tünel tamamlandı. Tünelin viyadükleri yapılmakta. 1. tünel tamamlanıp 2. tünel yapıldıktan sonra ulaşım noktasında Bursa’ya en yakın ilçe haline geleceğiz" dedi. Belirlenen 21 trekking parkuru olduğunu ifade eden Aykurt, konuşmasına şöyle devam etti:

"İnsanlarımız nereden gelirse gelsin cebinde bir telefonla rehbersiz yürüyebilecek. Doğadan faydalanabilecek. İlkokuldan liseye kadar bütün öğrencilerime nasıl spor yaptırabilirim, nasıl etkinlik yaptırabilirim kaygısı içerisindeyim. 4 tane basketbol takımımız var. 60’ın üzerinde güreşçimiz var. Basketbol takımımızdaki öğrencilerimiz fen liselerine gittiler. 4 binayı kamulaştırarak, Orhaneli Meydanı en büyük meydana kavuşacak ilçe olacak. Apart yurt niteliğinde 120 tane yurt yapacağız. Orhaneli ilçesi, Çanakkale’de en çok şehit veren ilçedir. Bu nedenle çok güzel bir park ve şehitlik yapacağız."

“TERMAL TURİZMİ DOĞAL GÜZELLİK İÇERİSİNDE YAPACAĞIZ”

Orhaneli'nin termal turizm bakımından zengin bir ilçe olduğunu kaydeden Aykurt, "18 tane kaynağım var. Bu yerleri ruhsatlandırdım. Termal turizmi doğal güzellik içerisinde yapacağız. Afyon Belediye Başkanı’ndan brifing aldım. Bursa Büyükşehir ve Bursa Valiliğimizin dikkatini çekmek istiyorum. Dağ bölgesinde özellikle doğanın bu kadar güzel olduğu bu alanda bizler, bu turizmi daha iyi düzeyde yaparız. Bursa olarak çok iyi düzeyde değerlendiremedik. Bunu kesinlikle değerlendirmemiz gerekiyor. Orhaneli’ye bu sıcak suyu getirerek hem ısıtmada hem de sağlık turizminde Orhaneli ilçemiz çok iyi bir yere gelecektir" 

"PARTİMİZ 'DEVAM' DERSE ADAYIZ"

Yerel seçimlerde yeniden aday olup olmayacağı sorulan Aykurt, partinin 'tamam' ya da 'devam' kararına göre aday olacağını veya olmayacağını belirtti. Aykurt, "Partimiz yapmış olduğumuz işlere ve halkın değerlendirmesine bakarak 'Biz bundan sonra başka bir arkadaşla devam edeceğiz' der veya karnemiz iyi ise 'Devam ediyoruz' derler. Partimizin yetkililerinin bileceği bir meseledir" diyerek yanıt verdi. 

İYİ Parti'nin Orhaneli Belediye Başkanı adayı Mümtaz Arslan'ın "Ali Aykurt tekrardan aday olur, ben de belediye başkanı olurum" sözlerinin hatırlatılması üzerine Aykurt, "İnsanlar korktuğu insanın ismini dillendirirlermiş" diyerek yanıtladı. 

"ORHANELİ TERMİK SANTRALİNİ OLABİLDİĞİNCE MASUM HALE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

İlçede bulunan mermer ocakları ve Orhaneli Termik Santrali'ne ilişkin Aykurt, "Mermer ocakları yüzde 1'lik bile değil. Biz sadece mermer ocaklarını çekersek orada kötü bir görüntü var. Bugüne kadar dönüştürülen mermer ocaklarımız da var. Orhaneli Termik Santrali 80'li yıllarda yapılan bir işletme. Marmara Bölgesi'nin enerji sağlanmasında en büyük besleyeni Ovaakça Termik Santrali ve Orhaneli Termik Santrali. En güzel arıtma sistemi var o bacada. Karbonmonoksit salınımı yapılmaması için tüm gayretimizi gösteriyoruz. Bazen siyah duman çıkıyor. Hemen müdahale ediyorum. Petrol yakıldığı zaman kara duman çıkıyor. Onun arıtması da diğeri gibi olmuyor. Nihayetinde bizim enerjiye de ihtiyacımız var. Biz orada olabildiğince onu masum hale getirmeye gayret gösteriyoruz" diye konuştu. 

Belediye Başkanı Aykurt, konuşmasının ardından basın mensuplarıyla birlikte rafting yaptı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.