SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer sokakları heykellerle süsleniyor

Kentin tarihine kalıcı izler bırakan, Nilüfer Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu ile Nilüfer ve Bursa, çağdaş heykel sanatıyla buluşmayı sürdürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.09.2011 14:53
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2011 14:53
https://www.bursaport.com
Nilüfer sokakları heykellerle süsleniyor

5 Eylül'de başlayan, 25 Eylül'e dek sürecek sempozyum Türkiye'nin yanı sıra aralarında Mısır, İsviçre, Ukrayna, Vietnam, Bulgaristan ve Gürcistan'dan gelen heykel sanatının önemli isimlerini yakından takip etme olanağı sunacak.

Sempozyumu tanıtmak amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Nitelikli sanat eserleriyle buluşabileceğimiz bir başlangıcın arifesindeyiz" derken, sempozyumun iki yılda bir, tiyatro festivaliyle dönüşümlü olarak gerçekleştirileceğini anımsattı. Tüm yurttaşları heykel alanına davet eden Bozbey, "Sanatçılarımız Nilüfer'in çağdaş yüzünü bir kez daha ortaya koymak için ter akıtırken, sizler de heykellerin oluşum sürecini yakından takip etme olanağını bulabilirsiniz" dedi.

Osmanlı'nın geleneksel mirasını günümüze taşıyan Bursa, sayısız ve eşsiz sanat eserlerinin yanı sıra birçok anıtsal yapının da ev sahibi konumunda. Kentin bu zenginliğine günümüz değerlerini yansıtan, dünya ölçeğinde çağdaşlığın ifadesi olan heykellerle katkı sağlayan sempozyum, Bursa'yı anıldığı gibi çağdaş bir Avrupa kenti kimliğine yaklaştırıyor.

İlki 2007'de, ikincisi 2008'de gerçekleştirilen Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nun üçüncüsü Mısır, Ukrayna, İsviçre, Vietnam, Gürcistan, Bulgaristan ve Türkiye'den toplam dokuz sanatçının katılımıyla yapılıyor. Nilüfer'de kurulan açıkhava heykel atölyesinde, dileyen herkesin izlenimine açık oluşturulan heykeller, etkinlik sonunda kentin meydan, kavşak ve parklarına yerleştirilerek, kent mimarisine, Nilüfer'in modern kimliğine yakışır şık bir katkı sağlıyor. Sempozyum, Nilüfer'e bugüne kadar 21 heykel kazandırdı. Bu yıl yapılacaklarla birlikte bu sayı 30'a yükselecek.

Sempozyumun yüklendiği misyonları daha da kuvvetlendiren unsurlardan bir diğeri ise Kuzgun Acar adını taşıyor olması. Bursa ile bağı sempozyum sayesinde kurulmuş olan Kuzgun Acar, heykel sanatının Türkiye'deki öncülerinden biri. Türkiye'yi uluslararası platformlarda temsil etmiş olan sanatçıya bir saygı niteliği taşıyan sempozyumla sanatın evrensel dili bir kez daha dikkat çekiyor.

Uluslararası Kuzgun Acar
Heykel Sempozyumu '2011 katılımcıları

1- Bertha Shortiss / İsviçre
2- Gutyrya Vyacheslav / Ukrayna
3- Huynh Van Hoang / Vietnam
4- Mitko Dinev / Bulgaristan
5- Neslihan Pala / Türkiye
6- Salah Hammad / Mısır
7- Tülay Çelikel / Türkiye
8- Valeri Jikia / Gürcistan
9- Yunus Özdemir / Türkiye

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.