SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer'e 'Fotoğraf Müzesi'

Nilüfer Belediyesi "Fotoğraf Müzesi" kurulması için önemli bir adım attı.

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2011 13:42
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2011 13:42
https://www.bursaport.com
Nilüfer'e 'Fotoğraf Müzesi'

Nilüfer Belediyesi "Fotoğraf Müzesi" kurulması için önemli bir adım attı.

Bursa'da fotoğraf sanatının daha çok sevilmesi ve yaygınlaştırılması için işbirliği yapan Nilüfer Belediyesi ile Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) imzalanan protokolle Fotoğraf Müzesi'nin kurulması sürecini resmen başlattı.

BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanı Utku Kaynar ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, müzenin şu anda Akkılıç Kütüphanesi olarak hizmet veren Magazin Alışveriş Merkezi'ndeki 800 metrekarelik alanda faaliyete geçirileceğini belirtirken, hedeflenen zamanı da 2012'nin ikinci yarısı olarak belirtti. Akkılıç Kütüphanesi'nin yeni yerine taşınmasının ardından boşalacak alanda kurulacak olan "Fotoğraf Müzesi"nin önemli bir gereksinimi karşılayacağını, Basın Müzesi'yle yan yana olmalarının da anlamlı olduğunu kaydeden Bozbey, BUFSAD Başkanı Kaynar'dan kuruluş sürecinde benzer müzelerin incelenmesini istedi.

BUFSAD Başkanı Kaynar da bu yöndeki incelemelerini sürdürdüklerini anlattı. Kaynar, fotoğraf müzesini kurmak için gerçekleştirilen iki kurumun işbirliğinin, Bursa'da kamuoyu yaratabilecek isimlerden oluşan 'Kurucular Kurulu'nun oluşturulması halinde daha da güçleneceğinin altını çizerek, bu noktada Başkan Bozbey'den destek istedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve BUFSAD Yönetim Kurulu Başkanı Utku Kaynar'ın imzalarını taşıyan protokole göre kurulacak müzenin fotoğraf sanatını sevdirme ve yaygınlaştırma amacı ile hizmet vermesi; uluslararası ilişkileri güçlü, koleksiyon mantığı ile sergileme yaparak Türk çağdaş sanatına katkıda bulunması hedefleniyor.

BUFSAD fotoğraf koleksiyonunun bağışlanmasıyla kurulacak olan müzede, yapılacak satın almalar ve bağışlarla sergilenecek eserlerin artırılması amaçlanırken, düzenli sergiler ve etkinliklerle dinamik bir yapıda olması planlanıyor.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.