SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer'de mahallelerde deprem toplantıları düzenlenecek

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, belediye olarak Marmara'da beklenen depreme ilişkin çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, ilçeye bağlı 28 mahallede bulunan afet konteynerlerinin sayısını artıracaklarını, mevcut olanların da daha nitelikli hale getirileceğini, vatandaşların bilgilendirilmesi için “Mahallemizde Depremi Konuşuyoruz” toplantıları organize edileceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2023 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2023 11:59
https://www.bursaport.com
Nilüfer'de mahallelerde deprem toplantıları düzenlenecek

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, belediye olarak beklenen depremlere ilişkin çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, ilçeye bağlı 28 mahallede bulunan afet konteynerlerinin sayısını artıracaklarını, mevcut olanların da daha nitelikli hale getirileceğini söyledi. Nilüfer’de 97 adet toplanma alanı olduğunu ifade eden Başkan Erdem, deprem parkları tasarlamak üzere çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, muhtarlarla düzenli olarak yaptığı buluşmalardan birini daha geniş katılımla gerçekleştirdi. Mahallelerde yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantıda, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ile müdürler de yer aldı.

Nilüfer Belediyesi’nin, Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgede yaptığı çalışmalar ile Bursa’ya gelen depremzedelere yönelik destekleri paylaşan Turgay Erdem Nilüfer’de depreme hazırlık konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Depremin zamanının bilinemeyeceğini, ancak her an olacakmış gibi hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Erdem, “Yaşanan deprem felaketinin ardından doğal olarak herkes yaşadığı binanın depreme dayanıklı olup olmadığı kaygısını yaşamaya başladı. Biz de bu kaygılara cevap verecek adımlar atıyoruz” dedi.

Nilüfer’in 28 mahallesinde yer alan afet konteynerlerinin sayısını artıracaklarını da belirten Başkan Erdem, mevcut olanların da daha nitelikli hale getirileceğini ve deprem sonrası ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin stoklanacağı lojistik depoları oluşturacaklarını söyledi.

Nilüfer’de 97 adet toplanma alanı olduğunu ifade eden Başkan Erdem, deprem parkları tasarlamak üzere çalışmalar yaptıklarını da dile getirdi.

Nilüfer Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi tarafından halkı afet öncesi ve sonrası yapılacaklar hakkında bilgilendirmek üzere verilen eğitim çalışmalarını artırdıklarını belirten Başkan Erdem, her mahallenin zemin durumu, çadır alanları, toplanma alanları, afet konteyner yerleri hakkında vatandaşların bilgilendirileceği “Mahallemizde Depremi Konuşuyoruz” toplantıları organize ederek, bu toplantılarda Nilüferliler’in mahalle haritaları üzerinde gereken bilgileri vereceklerini, binalarının sağlamlığını kontrol ettirmek isteyen vatandaşların ve güçlendirmeye ihtiyacı olan vatandaşların ne yapması gerektiğini de anlatacaklarını söyledi.

Depremzedelere yönelik çalışmalar hakkında bilgi veren Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da, dayanışma ağlarını geliştirerek deprem bölgelerine katkı sağladıklarını belirterek, “Mahallelerdeki dayanışma ilişkisini, organizasyonunu ve koordinasyonunu sağlayabilirsek, Nilüfer adına büyük iş yapmış oluruz. Bundan sonraki süreçte bizim üstlendiğimiz görev bu olacak” diye konuştu.

Kaçak yapılaşma konusunda muhtarlardan destek istedi

Muhtarların talep, öneri ve şikayetlerini dile getirdiği toplantıda kaçak yapılaşma da gündeme geldi. Alınan yürütmeyi durdurma kararlarının, kaçak yapıyla mücadeleyi sekteye uğrattığına dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Gökçeköy Mahallesi’nde tarım arazisine yapılan fabrika inşaatını iki kez yıkmak istediklerini ancak ikisinde de yürütmeyi durdurma kararı alındığı için yıkım işlemlerinin durdurulduğunu söyledi.

Erdem, şunları söyledi:

"Kaçak yapıyla mücadelede ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Dağyenice, Alaaddinbey, Çaylı, Gökçeköy, İrfaniye bölgelerinde başlayan kaçak yapılaşmalar var. Gördüğünüz her şeyi bize iletin. Biz gidip hemen müdahalede bulunmaya çalışıyoruz ancak yasal işlemlerin yerine getirilmesi zaman alıyor. Depremden sonra yeni yasal düzenlemelerin geleceğini düşünüyorum. Kaçak yapıya anında müdahale için belki yerel yönetimlere yetki verirler. Bunun için biz de uğraş veriyoruz. İlk müdahalede iş makineleriyle önlem alabilsek, inşaatın ilerlemesini engelleriz. Şu an ceza kesip yasal süreyi tamamlayana kadar insanlar inşaatı bitiriyorlar. Çelik malzemelerden kısa sürede yapıp, üzerine panel kapatıp, içine de iki makine koyunca, yürütmeyi durdurma kararları alıyorlar. Türkiye’nin durumunu afet bölgelerinde gördük. Bunun birçoğu kaçak yapılaşmanın getirdiği sorunlardan da kaynaklanıyor. Özellikle tarım alanlarının tahrip edilmesine, geleceğimize tehdit olarak bakıyoruz."

Yaylacık Mahallesi’nde imar planı çalışmalarının tamamlandığını da belirten Erdem, mahalle sakinlerine yeni tapularını yakın zamanda dağıtacaklarını sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan Nilüfer Muhtarlar Derneği Başkanı İhsaniye Mahalle Muhtarı Selami Cengiz  de Nilüfer’deki iki muhtar derneğinin tek çatı altında toplanmasının olumlu sonuçlarını anlatarak, bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.