SON DAKİKA
Hava Durumu

Muradiye tarihiyle aydınlanacak

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde bulunan 'Muradiye Türbeleri Restorasyon ve Çevre Düzenleme Projesi'ne ilk harç, 14 Kasım Çarşamba günü saat 11.00'da düzenlenecek törenle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından dökülecek.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2012 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2012 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Muradiye tarihiyle aydınlanacak

Osmanlı başkenti Bursa'nın açık hava müzesine dönüşerek, turizmden alınan payın artırılması amacıyla bu dönem tarihi ve kültürel miras çalışmalarına büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu güne kadar yeterli ilgi gösterilmemesi nedeniyle bakımsız hale gelen sultan külliyeleri için de düğmeye bastı. İlk olarak sultan külliyelerinin tüm sorumluluklarını Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan devralan Büyükşehir Belediyesi, Sultan 2. Murad tarafından 1425-1426 yılları arasında yaptırılan ve bulunduğu semte adını veren "Muradiye Külliyesi" ile ilgili projenin startını 14 Kasım Çarşamba günü veriyor.

Fatih Sultan Mehmed'den itibaren 100 yılı aşkın bir dönem içinde peyderpey yaptırılan ve Fatih Sultan Mehmed'in annesi Hüma Hatun (Hatuniye) Türbesi, II. Murad'ın oğlu şehzade Alaaddin Türbesi, şehzade Ahmet Türbesi, Fatih'in oğlu şehzade Mustafa (Cem Sultan) Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu şehzade Mustafa Türbesi, Sultan II. Bayezid'in eşi Şirin Hatun Türbesi, II. Bayezid'in diğer eşi Gülruh Hatun Türbesi, Fatih Sultan'ın ebesi Ebe Hatun (Gülbahar Hatun) Türbesi, II. Bayezid'in oğlu şehzade Mahmud Türbesi, II. Bayezid'in gelini Mükrime Hatun Türbesi, Fatih Sultan'ın eşlerinden Gülşah Hatun Türbesi ile Saraya mensup kimselerin (Cariyelerin) gömülü olduğu Cariyeler/Saraylılar Türbesi olmak üzere toplam 12 türbenin bulunduğu bölgedeki restorasyon çalışmalarının başlangıç törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katılacak.

Geceleri başka güzel

Muradiye türbeleri restorasyon ve çevre düzenleme uygulama inşaatı kapsamında aynı zamanda türbelerin bulunduğu alanın ışıklandırması da yapılacak. Ulucami, Emir sultan Camii, Yeşil Türbe ve saat kulesi gibi tarihi mekanları ışıklandırma sistemleri ile gece de farklı bir görüntüyle kent siluetine kazandıran Büyükşehir Belediyesi, benzer uygulamayı Muradiye türbelerinde de hayata geçirecek. Yerli ve yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alan Muradiye Külliyesi, çalışmaların ardından hem gündüz hem de gece bölgeye ayrı bir değer katacak.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.