SON DAKİKA
Hava Durumu

Mudanya'da iki eski başkana inceleme

İçişleri Bakanlığı, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın şikayeti üzerine geçmiş dönem Mudanya belediye başkanlarından Hasan Aktürk ile Erol Demirhisar hakkında inceleme başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2018 10:55
https://www.bursaport.com
Mudanya'da iki eski başkana inceleme

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın, haklarında "görevi kötüye kullanma" nedeniyle suç duyurusunda bulunduğu geçmiş dönem Mudanya belediye başkanlarından Hasan Aktürk ile Erol Demirhisar için İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi tarafından inceleme başlatıldı.

Göreve geldiğinde Mudanya'nın ve Mudanyalı'nın hakkını yiyenlerden hesap soracağının sözünü verdiğini belirten Hayri Türkyılmaz, AKP'li Hasan Aktürk döneminde Deniz Feneri Kafeye verilen işletme ruhsatı ile ANAP'lı Erol Demirhisar döneminde Ömerbey Mahallesi'nde özel mülke verilen yapı ruhsatı ile ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişi, sözkonusu şikayetler üzerine belediyede incelemelere başladı. Göreve gelirken, "Tertemiz Başkan, Tertemiz Belediye, Tertemiz Mudanya" sözü verdiğini hatırlatan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Vatandaşın özel mülkiyetinde bulunan yere verilen yapı izninin ardından yapının izin verilen yere değil, yanındaki belediye parseline yapılması ve yıllardır belediye parseli üzerinde faaliyetine devam etmesinin ortaya çıkmasıyla belediyemizce yapılan başvuru doğrultusunda inceleme yapılmaktadır. Göreve geldiğimizde tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğimizin sözünü vermiştik. Rantları kestik, peşkeş çekilen belediye mülklerini, halkın malını yine halkın kullanımına açtık. Doğrulardan asla taviz vermedik. Çünkü biz ailemizden, partimizden bu terbiyeyi aldık. Halkın parasını halkın yararına kullandık. 'Tertemiz Başkan, Tertemiz Belediye' sloganının altını dolduran adımlar attık. Müfettişlerimiz görevlerini yapmaktadır, adalet yine yerini bulacaktır" dedi.

Sayıştay'ın 2018 denetimleri başladı

Mudanya Belediyesi'nde ayrıca her yıl rutin olarak yapılan Sayıştay denetimleri de başladı. Sayıştay müfettişleri, belediyelerin hesap ve işlemlerinin kanunlara ve diğer hukuki düzenlemelere uygunluğunu tespit etmek, kamu idaresinin mali rapor ve tabloları doğru, güvenilir olarak yansıttığına ilişkin güvence elde etmek, mali yönetim, iç kontrol sistemlerini denetliyor.

Mudanya Belediyesi'nin 2017 yılına ait mali bütçesi, gelir ve giderlerine ilişkin yaptığı denetlemede, kamu zararı oluşmadığı, belediyenin iş ve işlemlerinde kanunlara uyduğu yönünde rapor verdiğini hatırlatan Başkan Türkyılmaz, yapılan bütün denetim ve soruşturmalardan tertemiz çıktıklarını söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.