SON DAKİKA
Hava Durumu

Mudanya Belediyesi'nden Vakıflar Müdürlüğü'ne mülkiyet davası

Mudanya Belediyesi, mülkiyetinde bulunan Zabıta Müdürlüğü binasının Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından mazbut Bahram Vakfı'na devredilmesini yargıya taşıdı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, devir işleminin hukuka aykırı olduğunu belirtirken, "Belediye mülkümüzün bir vakfa hukuksuzca devredilmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2021 17:26
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2021 17:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Mudanya Belediyesi'nden Vakıflar Müdürlüğü'ne mülkiyet davası

Mudanya Tapu Sicil Müdürlüğü'nün 6 Kasım 2020 tarihinde belediyeye ait taşınmazı mazbut Bahram Vakfı'na devrettiğini kaydeden Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, hukuksuz devir işlemine karşı geçen yıl idare mahkemesinde dava açtıklarını belirtti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü aleyhine de tapu iptali talebi ile mülkiyet davası açtıklarını kaydeden Türkyılmaz, "5737 sayılı Kanunun 30.maddesinde 'Vakıf yoluyla meydana gelip de her ne suretle olursa olsun hazine, belediye, özel idarelerin veya köy tüzel kişiliğinin mülkiyetine geçmiş vakıf kültür varlıkları Mazbut Vakfı'na devrolunur.' denmektedir. Mazbut Bahram Vakfı aktif bir vakıf değildir. Resmi kayıtlara göre 1163 ada, 4 parsel sayılı taşınmaz Mudanya Belediyesi'nin ilk hizmet binasıdır. Belediye binası 1340 yılında istimlak edilerek 1341 yılında esaslı bir tamir olmuştur" ifadelerini kullandı.

27 Eylül 2008 tarihli Vakıflar Yönetmeliği kapsamında Zabıta Müdürlüğü binasının vakıf kültür varlığı olduğuna ilişkin araştırma yapılmaksızın tescil işlemi yapılmasının mevzuata aykırı olduğuna vurgu yapan Hayri Türkyılmaz, "Türkiye genelinde benzer örneklerini gördüğümüz mazbut vakıflara hukuksuz devirlerin bir örneğini Mudanyamızda yaşadık. Belediye  Başkanlığı adına kayıtlı binamızın hukuksuzca ne olduğu belirsiz bir vakfa hukuksuzca devredilmesine asla izin vermeyeceğiz. Mudanyamızın ve Mudanyalıların hakkını daha önce de olduğu gibi korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.