SON DAKİKA
Hava Durumu

Muallimzade Hamamı gün sayıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce restore edilen İncirli Caddesi'ndeki tarihi Muallimzade Hamamı'nda çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2012 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2012 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Muallimzade Hamamı gün sayıyor

450 yıl önce Muallimzade Ahmet Bey tarafından yaptırılan hamamda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bahar aylarında hizmete almayı düşündüğümüz Hamam, Yıldırım'a hayat veren merkezlerden biri olacak" dedi.

Bursa'nın yaşayan canlı bir tarih kenti olması yolunda Büyükşehir Belediyesi tarafından bu dönem hazırlanan tarihi ve kültürel miras projeleri arasında yer alan İncirli Caddesi üzerindeki Muallimzade Hamamı'nda restorasyon çalışmaları hızla sürüyor.

Yıllarca Anadolu-Rumeli Kazaskerliği yapan Bursa Kadısı Muallimzade Ahmet Efendi tarafından Aksu Köyü'ndeki cami, zaviye ve mektep ile Zeyniler Köyü'ndeki medreseye gelir sağlaması amacıyla 1572 yılında yaptırılan tarihi hamam, yeniden kent silüeti içindeki yerini alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1854 depreminde büyük zarar gören ve Cumhuriyet döneminde yıllarca dökümhane olarak kullanılması nedeniyle dökümcüler hamamı olarak da anılan hamamı ilk günkü ihtişamına kavuşturacak olan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Bursa'da Osmanlı mimarisini simgeleyen yüzlerce tarihi eserin bulunduğunu, Muallimzade Hamamı'nın da bunlardan biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, "Muallimzade Ahmet Bey tarafından yaptırılan ve halk arasında Davutkadı Hamamı olarak bilinen bu yapıyı, inşallah önümüzdeki bahar aylarında hizmete alacağız. Yılın başlarında başlattığımız çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Hamam; işe başladığımızda harabe halde, tüm kubbeleri çökmüş ve üzerlerine işyerleri yapılmış vaziyetteydi. Restorasyon çalışmaları sonrasında yapı ayağa kalktı. En ideal şekliyle onarım gerçekleştiriliyor. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra burası, bölgeye hareket ve dinamizm kazandıran güzel bir merkez olacak" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa'nın tüm ilçelerinde tarihi ve kültürel mirasla ilgili çalışmalar başlattıklarını, sadece Yıldırım İlçesi'nde 45 adet tarihi eserin onarımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Altepe, Muallimzade Hamamı'nın da bu projelerin en önemlilerinden biri olduğunu kaydetti. Çalışmalar tamamlandığında özgün haline dönecek olan tarihi hamamın sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılabileceği, herkesin buluşabileceği ender mekanlardan biri olacağını söyleyen Başkan Altepe, "Yıldırım'a yakışacak bir eseri daha ayağa kalırmış olacağız" dedi.

Yıldırım'da tarihi mekanların yok denecek kadar az olduğunu, semtin Davutkadı Hamamı gibi mekanlara ihtiyacı olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak halkın talebi doğrultusunda bu eksikliği her geçen gün gidermeye gayret etiklerini de sözlerine ekledi.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.