SON DAKİKA
Hava Durumu

Gemlik'in yüzü değişiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Gemlik'te rekreasyonu tamamlanan Çarşı Deresi törenle hizmete açılırken; Paşa Konağı'nın restorasyon çalışmalarına da başlandı.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2012 16:00
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2012 16:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Gemlik'in yüzü değişiyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gemlik İlçesi'ne yeni bir sosyal yaşam alanı kazandırılmak üzere projelendirilen ve rekreasyonu yapılan Çarşı Deresi açılışı ve Paşa Konağı'nın restorasyonu çalışmaları törenle gerçekleştirildi.

Bursa ve Gemlik'te yıllardır konuşulan hizmetlerin çözüme kavuştuğunu belirten Başkan Altepe, "Yıllardır konuşulan Çarşı Deresi sorun olmaktan çıktı. Gemlik'in merkezinde ilçeye değer katan önemli projeyi gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Buradaki sıkıntılar yerini bugünkü güzel görüntüsüne bıraktı ve Çarşı Deresi denizle ve sahille buluştu" dedi.

Başkan Altepe, Çarşı Deresi çevre düzenlemesi çalışmalarının 2011 yılı Nisan ayında başladığını hatırlatarak, yaklaşık 1 km uzunluğundaki derenin, mevcut kütle beton, yan duvarları kırılarak yerine 3 metre yüksekliğinde kabartma derzli taş duvar yapıldığını söyledi.

Başkan Altepe, Gemlikli vatandaşların rahat ve huzurlu bir ortamda yürüyüş ve spor yapabilecekleri cazibe merkezinin toplam 4 milyon TL'ye mal olduğunu da söyledi.

"Bursa ve Gemlik için yapacak çok işimiz var"

Büyükşehir Belediyesi olarak hizmet bekleyen her yere ulaştıklarını anlatan Başkan Altepe, "Gece gündüz Bursa'ya ve halkımıza hizmet edip eserleri kazandırmak istiyoruz. Bursa ve Gemlik için yapacak çok işimiz var. Sınır tanımayan yatırımlarımızla 4 dönemde yapılanlardan çok daha fazlasını 3,5 yıla sığdırdık. Her şey Bursa ve Gemlik için. Gemlik nefes aldığımız, Bursa'mızın vitrini ve vizyonu olan bir ilçe. Gemlik'in çağdaş, vizyon bir turizm kenti olması yolunda yatırımlarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

Çalışmalarda Gemlik Belediyesi'nden kaymakamlığa, İl Genel Meclisi'ne kadar herkesten destek gördüklerini de ifade eden Başkan Altepe, altyapı ve su kanalizasyon hizmetlerinden derin deniz deşarjlarına ve sahillere kadar Gemlik'in altyapısının komple yenilendiğini kaydederek, "Bu dönemde sadece 30 milyon TL civarında yatırımı altyapıya yaptık. Bölgede 8 milyon TL değerinde asfalt ve 20 km civarında yol yapımı gerçekleştirildi. Bu yatırımlarla birlikte Gemlik'in çehresi ve vizyonu değişiyor" diye konuştu.

Paşa Konağı yenileniyor

Başkan Altepe, ilçede yapılacak çalışmalardan da örnekler verdiği konuşmasında, tarihi kültürel mirasın da gün yüzüne çıkarıldığına dikkati çekti. Gemlik'teki yatırımlarının artarak devam edeceğini söyleyen Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak ecdat yadigarı eserlere de sahip çıkıyoruz. Bursa, bu konuda dünyaya örnek bir kent. Tarihi Kentler Birliği büyük ödülünü aldık. Bursa, her ödül töreninde süreklilik ödülü alıyor. Bu konuda Bursa'nın yanı sıra tüm ilçelerimizdeki tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkıyoruz. Gemlik'te de Paşa Konağı'nın restorasyonunu gerçekleştiriyoruz" dedi.

Paşa Konağı'nın 1800'lü yılların sonunda papaz evi olarak yapıldığını anlatan Başkan Altepe, "1919 yılında ipekböcekçiliği yapılan mekan 'böcekhane' olarak kullanılmıştır. Daha sonra Bursa İl Özel İdaresi'nce yatılı mektep olarak satın alınmıştır. 1936 tarihinden sonra Özel İdare tarafından ortaokul için istimlak edilmiştir. 1944 tarihinde yandaki diğer adalar da istimlak edilerek 2.309.49 m2 alan elde edildi. Bina ortaokul olarak kullanılmasının ardından Kadastro Müdürlüğü'nce,1966 yılında kız meslek lisesi olarak kullanılmaya başlandı. 1980 yılında Halk Eğitim Müdürlüğü binada bir onarım yaptı ve 1982 yılında burada hizmete başladı. Aynı yıl ticaret lisesi de bu binada dönüşümlü olarak eğitime başladı. 1988 yılında halk eğitim merkezi bu binayı tamamen ticaret lisesine bıraktı. 1992 - 94 yılları arasında anadolu lisesi olarak hizmet vermiş olan yapı; 1994 yılında tekrar Halk Eğitim Müdürlüğü'ne devredildi ve günümüzde de bu işlevle kullanılmaktadır" dedi.

Kültür merkezi olarak işlevlendirilecek

1998 yılında yapının tadilat geçirdiğini belirten Başkan Altepe, 300 m2'lik taban alanı, toplamda 1000 m2 kullanım alanıyla zemin, 1, 2 ve cihannüma olmak üzere 4 kattan oluşan binanın karma yapım tekniğine sahip olduğunu, tüm katlarda yatay taşıyıcılar ahşap kirişlerden oluştuğunu, yapımından bugüne statiğini bozacak afet ve müdahalelere maruz kalmadığından tamamen ayakta kalabildiğini vurguladı. Binada yapılacak çalışmalardan da bahseden Başkan Altepe, katlarda oluşan yükseklik farkı giderileceğini, zemin kattan 2. kata asansör ilave edileceğini, zemin katta satış birimi ayrılacağını, 2 metre yüksekliğinde bir alçıpan duvar yapılacağını, engelliler için bir engelli rampası yapılacağını kaydederek, 4 ay gibi bir sürede tamamlanmasını hedefledikleri binanın ilçede kültürel faaliyetler için kullanılacağını anlattı. Başkan Altepe, Paşa Konağı restorasyonunun toplam 1.052.000 TL'ye mal olacağını ifade etti.

"Güçlü Büyükşehir'in çalışmalarını görüyoruz"

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de TBMM'de yasalanan Büyükşehir Belediye kanunu hakkında bilgiler verdi. Yasa ile Bursa'nın merkez ilçelerinin sayısının 17'ye ulaştığını kaydederek, "Büyükşehir Belediyesi hizmet alanı Bursa'nın mülki sınırları haline geldi. Bu çalışmayla hedef, kamusal hizmetin vatandaşa en kaliteli ve hızlı şekilde verilmesini kapsıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin Gemlik'teki çalışmaları da Bursa'nın bu yasayla ne kadar bereketli olacağının göstergesidir" dedi.

Hizmet ve yetki alanı genişletilen yasayla yaklaşık 50 milyonun üzerindeki insana daha yaşanabilir bir imkan sunacaklarını vurgulayan Şahin, bu sayede kentin her köşesinin Büyükşehir'in hizmetleriyle donatılacağını ifade etti. Şahin, "Hükümetimiz büyük Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı amaçlıyor. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz. Hizmet edecekseniz geliri artırıp yetki genişliği sağlayacaksınız. Sağlıktan turizme, kültürden sosyal yapıya kadar her türlü hizmeti vatandaşa ilk elden ulaştırmayı hedefliyoruz. Türkiye ünital yapısından asla taviz vermez. Bu derenin nasıl aktığını herkes biliyor. Güçlü bir belediyenin burada neler yaptığını görüyoruz" diyerek çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibini tebrik etti.

"Gemlik, Marmara'nın incisi olacak"

Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz ise derenin yakın zamana kadar esnafın kabusu olduğunu söyleyerek, "Deredeki pis koku, artık güzellikleriyle anılan bir yer olacak. Her yağmur Gemlik'e kabus olurdu. Özellikle Osmaniye ve Eşref Dinçer mahalleleri için yağmur kabustu, artık bereket olacak. Bu dere artık koku değil güzellik saçıyor. Çarşı Deresi Gemlik'e değer katıyor" diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarıyla ilçenin değiştiğini anlatan Yılmaz, "Büyükşehir'in eli Gemlik'e değdikçe her geçen gün ilçemiz Marmara'nın incisi olacaktır" dedi.

Gemlik Kaymakamı Cahit Işık da Gemlik'te yapılan çalışmaların ilçenin parlak geleceğinin müjdecisi olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe, AK Parti Milletvekili Hüseyin Şahin ve AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ile Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Orhangazi Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ bürokratları, muhtarlar ve vatandaşlar Çarşı Deresi'nin açılışını gerçekleştirdi.
Daha sonra Paşa Konağı'na geçen Başkan Altepe ve protokol üyeleri burada da ilk harcı dökerek tarihi binanın restorasyon çalışmalarını başlattı.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.