SON DAKİKA
Hava Durumu

Erkan Aydın: Kapıyı söktük edebiyatı değil çözüm odaklıyız

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, basın mensuplarıyla yaptığı buluşmada, "Göreve geldiğimiz günden itibaren pankart astık, kapıyı söktük, bütçemiz yok edebiyatıyla değil, çözüm odaklı bir politika izliyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 21:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Erkan Aydın: Kapıyı söktük edebiyatı değil çözüm odaklıyız

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Osmangazi Meydanı Halk Lokantası'nda basın buluşması gerçekleştirdi. Toplantıya CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ile Osmangazi İlçe Başkanı Cengiz Çelikten de katıldı.

Aydın, ilk 50 günde neler yaptıklarını anlatmak için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Belediyenin borçlarına değinen Aydın, "Göreve geldiğimiz günden itibaren kapıyı söktük, pankart astık, bütçemiz yok edebiyatıyla değil, çözüm odaklı bir politika izliyoruz. Pankart asmadık, kapı sökmedik, yandık, bittik, kül olduk da demedik. Bir milyara yakın borcumuz var. Bütçemizin 3'te birini oluşturuyor. 3,5 milyar bütçemiz var. 60 milyona yakın geçen ay maaşların haricinde borç ödedik. Döndürülemeyecek bir borcumuz yok. Sadece maaş ödemekle kalmıyoruz, geçmişten kalan borçları da ufak ufak kapatıyoruz" diye konuştu.

Nisan ve Mayıs ayı boyunca yapılan etkinlikleri anlatan Aydın, 80 kişilik bir kreşin temelini de attıklarını söyledi. Aydın, Osmangazi Meydanı'nda açılacak Bursa'nın ilk Halk Lokantası'nın da haziran ayının ilk haftasında faaliyete geçeceğini duyurdu. Aydın, “Amacımız esnafa rakip olmak değil ancak günümüz koşullarında bir et yemeğinin en uygun yerde 200 lira olduğu bir dönemde, o günlük yemeğe ulaşamayan yurttaşlarımıza uygun fiyatlı yemek imkanı sunmak. İstanbul’da neden 40 lira, burada 80 lira derseniz maliyet hesaplarımızda zarar etmemek adına 80 lira bizi kurtarıyor” ifadelerini kullandı. Aydın, Pazartesi günü de gündüz bakım evinin temelini alacaklarını söyledi.

“KREŞ İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Tespit ettikleri 7-8 bölgede kreşlerin temelini atacaklarını belirten Aydın, bu kreşlerin 2-3 ay içinde tamamlanarak hizmete açmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıca Osmangazi Meydanı’nda Genç Kafe açacaklarını ve burada bir kahveyi 20 liradan satışa sunacaklarını açıkladı. Kafenin altındaki kütüphanede çalışma imkanları sunulacağını ve akşamları ücretsiz çorba dağıtılacağını belirtti. Kadınlar için 300 metrekarelik bir alanda çok cüzi bir ücretle spor salonu açacaklarını ve bu salonun 200-300 lira gibi bir ücretlendirmeye sahip olacağını ifade etti. Kız yurdu ile ilgili olarak Bağlarbaşı’nda yer tespit ettiklerini ve hayırseverlerle anlaşmak üzere olduklarını söyledi. Vatandaşlardan geri dönüşler aldıklarını ve çağrı merkezine ulaşan vatandaşlara 10 saniye içerisinde geri bildirim sağladıklarını ekledi.

“OVAYA YAPILAN KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

Deprem gerçeğine de dikkat çeken Aydın, ovaya doğru kaçak yapılaşmayı engellemeleri gerektiğini belirtti. Sanayileşme ve göç nedeniyle kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu Bursa'da bu durumla mücadele edeceklerini söyledi. Mühendislik hizmeti almayan kaçak yapılaşmanın vatandaşların hem canlarını hem de mallarını tehlikeye attığını vurgulayan Aydın, bu anlayışın doğru olmadığını ifade etti.

Sokak hayvanlarının uyutulmasının doğru olmadığını söyleyen Aydın, Hayvan haklarının korunmasında bir fon kurulması gerektiği ve bu fonla hayvanların önce kısırlaştırılması ve sahiplendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bursa ovasının depremde en çok etkilenecek alan olduğunu belirten Aydın, "İzmir yolunun alt tarafı depremden daha çok etkileneceği için kentsel dönüşümde ağırlığı o bölgeden vermeye çalışıyoruz. Yolun üstü, Altıparmak tarafında ise hem daha fazla katlı binalar var hem de yapılar eski. Haziran ayında akademisyenlere bu konuda çalışmalar yapmaya başlayacağız" dedi.

Aydın, en çok gelen şikayetin atıklardan kaynaklandığını söyledi. Hem çevre hem görüntü kirliliğine neden olduğunu söyleyen Aydın, belediye olarak geri dönüşüm kapsamındaki atıkları toplayacaklarını ifade etti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.