SON DAKİKA
Hava Durumu

Çöp dağları yeşil alana dönüşüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi hizmet alanına dahil olan 10 yeni ilçe sınırlarındaki çöp depolama sahalarının rehabilitasyonu için başlatılan çalışmalar kapsamında Karacabey ilçesinde de 60 bin metrekare alanı kaplayan çöplük sahası yeşil alan olarak ilçeye kazandırılacak.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2016 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2016 12:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Çöp dağları yeşil alana dönüşüyor

Çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bütünşehir uygulamasının ardından il genelinde tespit edilen 29 adet düzensiz çöp döküm alanının rehabilitasyonuna yönelik çalışmaları sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 2015 yılı içinde Gemlik-Karacali, İznik-Elbeyli, Orhangazi-Çakırlı, Orhangazi-Yeniköy, İnegöl-Cerrah, İnegöl-Yenice, İznik-Boyalıca'da yapılan çöp depolama alanlarının rehabilitasyonu ile toplam 35 bin metrekarelik yeşil alan Bursa'ya kazandırılmıştı.

Şubat ayında Mustafakemalpaşa'daki 80 bin metrekare alanda bulunan yaklaşık 300 bin metreküp katı atığın rehabilitasyon çalışmalarının ardından çalışmalara şimdi de Karacabey ilçesinde başlandı. Karacabey İlçesinde de yaklaşık 60 bin metrekare alanda bulunan 200 bin metreküp katı atığın rehabilitasyon çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda düzensiz döküm yapılan alanda yağmur sularının çöp içine sızmasını engellemek ve saha dışına akışını sağlamak amacıyla çöp yüzeyine uygun eğimler verilecek, düzenlenen alanın üzeri atığın, hava ve su ile temasının kesilerek izole edilmesini sağlamak amacıyla 50 santimetre kalınlığında toprak örtü ile kapatılacak.

Çöpün oksijensiz ortamda ayrışması neticesinde oluşan depo gazının çevreye yayılıp tehlike oluşturmasını önlemek amacıyla toprak ile kapatılan alanın üzerine uygun noktalarda metan gazının çıkışının sağlanması için yaklaşık 25 adet gaz bacası yerleştirilecek. Ayrıca sahaya girişlerin engellenmesi amacıyla saha tel çit ile çevrilerek koruma altına alınacak. Bu çalışmalar tamamlandığında Karacabey ilçesine 60 bin metrekare yeşil alan kazandırılmış olacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.