SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükşehir'den Uludağ için büyük proje

Bursa Büyükşehir Belediyesi, önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ için Uludağ Oteller 1. Gelişim Bölgesi Spor Tesisi Yaşam Alanı ve Katlı Otopark Projesini hazırladı. Tesiste, 750 araçlık otopark, buz pateni pisti, tırmanma duvarı, geleneksel okçuluk alanı, basketbol ve voleybol sahaları, kafeteryalar ve dinlenme alanları bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2019 23:03
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2019 23:03
https://www.bursaport.com
Büyükşehir'den Uludağ için büyük proje

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden olmasına rağmen son yıllarda özellikle sezonun da kısa sürmesi yüzünden kent ekonomisine beklenen katkıyı sağlayamayan Uludağ'ın 4 mevsim turizme hizmet vermesi için düğmeye bastı. Özellikle günübirlik olarak Uludağ'a çıkan tatilcilerin ihtiyaçlarına cevap verecek tesis olmamasından hareketle Büyükşehir Belediyesi tarafından 1. Gelişim Bölgesi Spor Tesisi Yaşam Alanı ve Katlı Otopark Projesi hazırlandı.

Yaklaşık 12 dönüm alan üzerine projelendirilen tesiste 750 araçlık kapalı otopark bulunurken, böylelikle Uludağ'ın en önemli sorunu olan parklanma derdi de ortadan kalkmış olacak. Uludağ'a gelen tur otobüslerinin de yararlanacağı otopark yer altında 3 kat şeklinde tasarlandı.

Bunun yanında özellikle günübirlik tatilcilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde projelendirilen tesiste, buz pateni pisti, tırmanma duvarı, geleneksel okçuluk alanı, basketbol ve voleybol sahaları, kafeteryalar, dinlenme bölümleri ve tuvaletler yer alacak.

"Alternatif sunabildiğimiz oranda Uludağ'ın cazibesi artacak"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, projenin uygulanacağı Uludağ 1. Gelişim Bölgesi'ni gezdi. Hem tatilcilerle hem kayak öğretmenleri ile sohbet eden Aktaş, Uludağ'ın Türkiye'nin en önemli sembollerinden biri olduğunu belirtti. Aktaş, "Uludağ Bursa'dan ayrı düşünülmemesi gereken bir değer. Bugüne kadar ortaya çıkan birçok sorun farklı yönetimlerce çözülmeye çalışıldı ancak yeterli olmadı. Amacımız, Uludağ'ı sadece kış mevsiminde değil, her mevsimin vazgeçilmez merkezi haline getirmekse, yönetim modelinin belirlenmesi, hedefe ulaşmamızın önündeki engelleri kaldıracak. Gerek teleferik gerek karayoluyla ulaşım noktasında sıkıntı yok. Ancak, Uludağ'a gelen insanlar için alternatiflerimizi sunabildiğimiz oranda buranın cazibesi artacaktır. Konaklamadan, hizmet kalitesine, farklı mevsimlere özel aktivitelerden, ulusal ve uluslar arası organizasyonlara, sağlık imkanlarından ortak kullanım alanlarına kadar bir çok gerçeği çözüme kavuşturmamız şart" dedi.

"Tesis Uludağ'da önemli bir eksikliği giderecek" 

Uludağ'a yapılan her yatırımın kent ekonomisine artı değer olarak yansıyacağını ifade eden Aktaş, 2017 yılında 780 bin kişinin teleferiği kullandığını, geçtiğimiz yıl ise bu sayının 1 milyonu aştığını söyledi. Özellikle yabancı turist sayısındaki yüzde 35'lik artışın kent ekonomisi için ciddi bir değer olduğunu kaydeden Aktaş, "Biz Uludağ ile ilgili yapılması gerekenleri hemen her platformda dillendiriyoruz. En son Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy'un Bursa ziyaretinde de konuyu masaya yatırdık. Bu minvalde Bakanımızın talimatlarıyla Uludağ Alan Başkanlığı Yönetim Planlaması çalışmalarına da başladık. Projesini hazırladığımız tesis Uludağ'daki önemli bir eksikliği giderecek. Günübirlikçiler Uludağ'a geldiklerinde sadece otellerin hizmetinden yararlanabiliyorlardı. Ancak proje hayata geçtiğinde ziyaretçiler artık bu tesisten de yararlanabilecekler. Yine Milli Parklara ait giriş çıkış gişelerinin sayısının artırılması konusu da takip ettiğimiz çalışmalar arasında" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.