SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'nın içme suyu ihtiyacı için Çınarcık Barajı devrede

Kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olan Bursa'nın içme suyu ihtiyacı için Yalova'daki Çınarcık Barajı devreye sokuluyor. Paket içme suyu arıtma tesisi ile barajdan 89 kilometre hat çekilerek Nilüfer ve Mustafakemal ilçelerinde 18 mahallenin içme suyu ihtiyacı karşılanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2023 17:01
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 18:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa'nın içme suyu ihtiyacı için Çınarcık Barajı devrede

Bursa'ya içme suyu sağlayan iki barajdan birinin seviyesinin sıfıra inmesi, diğerinin de yüzde 24 seviyesine düşmesi sonucu kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalan Bursa'nın içme suyu ihtiyacı için Yalova'daki Çınarcık Barajı devreye sokuluyor. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Çınarcık Barajı suyunun Bursa’ya ulaştırmasına yönelik projesi etap etap ilerliyor. Proje kapsamında 2018’de işletmeye alınan Çınarcık Paket İçmesuyu Arıtma Tesisi sayesinde Mustafakemalpaşa ve Nilüfer’in toplam 18 mahallesinin içme suyu ihtiyacı Çınarcık Barajı’ndan karşılanmaya başlandı. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdürlüğü, uluslararası 2 kalkınma bankasından temin ettiği 150 milyon avroluk kredi ile Çınarcık Barajı projesine hız kazandırdı.

Barajdan gelecek arıtılmamış su, paket içme suyu arıtma sahasındaki branşmandan alınarak 15 kilometrelik 2 hat ile Kayapa Mahallesi'nin üst kotlarında inşa edilecek içme suyu arıtma tesisine iletilecek.

Günlük 300 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisi, Gümüştepe ve Görükle Mahallerinde inşa edilecek depolara iletim hatları yapılarak, katodik koruma ve merkezi scada sistemi ile haberkeşmeyi sağlayan otomasyon sistemi de kurulacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Milletvekili Osman Mesten, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ile birlikte Çınarcık Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Şu an itibariyle 18 mahalleye içme suyunun iletildiği Çınarcık Paket İçmesuyu Arıtma Tesisi'ni gezen Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, uluslararası ihalelerle yürütülecek projedeki ihale süreçlerinin başlatıldığını belirtti.

Yıl içinde tüm sözleşmelerin imzalanarak imalatların başlatılmasını planladıklarını dile getiren Aktaş, 29 Mart’ta yapılacak isale hattı malzeme alımı ihaleleriyle başlayacak sürecin, Nisan’da isale hattı ve Mayıs’ta da içme suyu arıtma tesisi ihalesiyle devam edeceğini kaydetti.

Çalışmaların hızla devam ettiğini ifade eden Aktaş, "İki yaz daha üzerinden geçer ve inşallah üçüncü yaza kalmadan 2025 yazında bunu tamamen devreye almış oluruz. İklim değişikliği ve kuraklık özellikle büyük şehirlerde su konusunda büyük bir krizin kapıda olduğunun işaretidir. Büyükşehir Belediyesi olarak, BUSKİ marifetiyle ürettiğimiz çözümler ile susuzluğu öteleyerek, hemşehrilerimizin susuz kalmaması için gayret ettik. Kuraklığın zirve yaptığı 2019 yılında, kuyu sularını devreye alarak, hemşehrilerimizi bir gün dahi susuz bırakmadık. Bu demek değildir ki suyumuz bol. Biz eskisi gibi bir su şehri değiliz. Dolayısıyla kullanılabilir suyu doğru yönetip, yönlendirecek planlarımızdan asla taviz veremeyiz. Bu konuda en ufak bir rehavete kapılmadan çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi.

Bursalıları susuz bırakmamak için her türlü tedbiri aldıklarını, her şeyin kontrol altında olduğunu hatırlatan Aktaş, özellikle Çınarcık Barajı projesinin tamamlanmasıyla önümüzdeki 40 yıl daha susuzluk sorunu yaşanmayacağını söyledi.

Aktaş, tüm bunlara rağmen suyun tasarruflu kullanılması için ve israf edilmemesi için tüm vatandaşları uyardı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.