SON DAKİKA
Hava Durumu

Bosna'dan yatırım çağrısı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi'nin Balkanlar'da attığı adımlarla Türkiye'nin Bosna Hersek ve Balkanlar'ın dostu olduğunu gösterdiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2012 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 21.11.2012 14:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bosna'dan yatırım çağrısı

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bosna Hersek'in yatırım ve iş gücü potansiyelini tanıtmak üzere Bursa'ya gelen Bosna Hersek Sırp Bölgesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Enes Sulkanovic, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlık Yatırım Danışmanı Alen Petroviç, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Damir Dzanko, Doboy Belediye Başkanı Obren Petroviç, Bosna Hersek Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek ve Müsteşar Sabit Subasiç'i Tarihi Belediye Binası'nda kabul etti. Konuklarına Bursa'nın ekonomik yapısını anlatan Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Bursa'nın Balkanlar'da yaptığı yatırımların önemine dikkati çekti.

Bursa'nın Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında dostluk köprüsü kurduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Bursa ve Türkiye ile Balkanlar arasında dostluk köprüsü kurduk. Birçok sıkıntılı konuda üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Bir ülkenin gelişmesi için barış, kardeşlik, dostluk lazım. Bizler bunu sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Başkan Altepe, kavganın ve huzursuzluğun olduğu yerde gelişmenin olmayacağını kaydederek, "Bosna Hersek'in özellikle sanayi alanında yapılacak yatırımlarda Türkiye'den çok yararlanabileceğini düşünüyorum. Bursa, özellikle sanayi alanında ciddi potansiyeli olan bir kent. Bizler, girişimcilerimizi de farklı noktalarda yatırım yapmaya yönlendiriyoruz. Bursa'da hafif raylı sistem üretiminde Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde sanayicilerimizle önemli adımlar attık. Bursa'da 19'u organize olmak üzere 25 sanayi bölgesi var" diye konuştu.

Başkan Altepe, özellikle Balkanlar'da yapılan yatırımların orada yaşayan hemşehrilerin huzuru için olduğunu da kaydederek, "Bursa olarak Balkanları ve Bosna Hersek'i dostumuz olarak görüyoruz. Dostlarımızın yaşadıkları yerlerde, mutlu olmaları bizim de menfaatimize olur. Sadece dost ve yanınızda olduğumuzu göstermek istiyoruz" diyerek, Türkiye ile Balkanlar arasındaki dostluğun, sanayi ve ticari ilişkilerinin artarak gelişeceğine inandığını söyledi.

Bosna Hersek Sırp Bölgesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Enes Sulkanovic de Bursa'nın Bosna Hersek'te yaptığı yatırımların bilincinde olduklarını belirterek, ülkelerine verdiği desteklerden ötürü Başkan Altepe'ye teşekkür etti. Sulkanovic, özellikle Doboy Belediyesi ve RS bölgesinde yatırım yapılabilecek geniş arazilerin bulunduğunu söyleyerek, çok sayıda işsiz genç nüfusun da iş aradığını vurguladı. Sulkanovic, yatırım yapmak isteyen iş adamlarını bölgeye davet etti.

Ziyaretin sonunda Başkan Altepe, Bosna Hersekli konuklarına Bursa'ya; Bosna Hersek Sırp Bölgesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Enes Sulkanovic de Başkan Altepe'ye Bosna Hersek'e özgü hediyeler verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.