SON DAKİKA
Hava Durumu

Altepe: Çarşı bölgesi kimlik değiştirmeli

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği'nin (BTÇH) eylül ayı esnaf buluşmasının onur konuğu oldu. Kayıhan Hamamı Döner Sofrası'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Altepe, çarşı bölgesinin insanları kendisine çeken, geceleri de yaşayan canlı bir mekan haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2013 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2013 11:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Altepe: Çarşı bölgesi kimlik değiştirmeli

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Bülent Erginal'ın ev sahibi olduğu toplantıya, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve esnaf temsilcileri katıldı.

Bursa´nın sahip olduğu tüm güzelliklerle reyting almaya en müsait il konumunda bulunduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin en nadide bölgelerinden biri olan çarşıyı geceleri de çalışan canlı bir yer haline getirmek istediklerini ifade etti. Bu hedefle çıktıkları yolda Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi´nde ilk olarak Uzun Çarşı´yı dükkan dükkan yenilediklerini, çarşının üzerini örttüklerini, daha sonra Geyve Han, Tuz Han gibi Osmanlı eserlerini asıllarına sadık kalarak restore ettiklerini, Osmanlı´nın kuruluş dönemine ait birçok eseri ayağa kaldırdıklarını hatırlatan Başkan Altepe, Gelinlikçiler Çarsısı ve Bedesten´le ilgili çalışmaların sürdüğünü, Gelinlikçiler Çarşısı´nın yeniden düzenlenmesinin ihale aşamasında olduğunu ifade etti.

Bursa´nın reytinginin artması gerektiğini, kentin bunu tüm zenginlikleriyle hak ettiğini belirten Altepe, "Yaptığımız tüm çalışmalarda bu hususları göz önünde bulunduruyoruz. Hedefimiz, tarihi çarşı ve hanlar bölgesindeki tüm binaları, sokakları nakış nakış işlemek ve Bursa'mızı dünya vitrinine sunmaktır. Tarihi çarşı ve hanlar bölgesini UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi´ne sokmaktır" dedi.

Esnafın desteği şart

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi´nin canlandırılmasına yönelik çalışmalarda esnafın da katkısının kaçınılmaz olduğunu, ticaretin artmasına yönelik çalışmaları bizzat esnafın tetiklemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Altepe, çalışma saatlerinin uzatılması ve değişen şartlara uyum sağlanması halinde arzu edilen sonuca daha çabuk ulaşılacağını ifade etti.

Bu konuda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası´yla (BTSO) tam mutabakat halinde olduklarını, çarşı bölgesinde sürdürülebilir bir canlılık için kampanyalar düşündüklerini ve tanıtım için Büyükşehir Belediyesi'ne ait bilboardları kullandırmaya hazır olduklarını bildiren Başkan Altepe, "Esnafımız üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışıyor fakat yavaş oluyor. Daha da hızlanmamız lazım. Turistlerin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelmemiz lazım. Esnafın muhakkak dil bilmesi lazım. Zaten alışverişte kullanılan yabancı kelime sayısı 200. 200 kelime öğrenseniz bile alışveriş yapmanıza yetecek. Tüm bunlar olursa, çarşı yaşayan bir yer haline gelecek ve değeri artacak" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi´nin Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi´nin komple düzenlenmesinin yanında kente turist çekmek için de yatırımlar planlandığını, bunların bir kısmının hayata geçtiğini belirten Altepe, "Dünya insanlarını Bursa'ya çekmek için Türkiye´ye örnek müzeler, bilim ve kongre merkezleri açıyoruz. 5 yıldızlı onlarca tesisin kurulmasına öncülük ediyoruz. Turizmcilerin bizden istediği, konaklama ve eğlence mekanları. Eğer bunlar olursa, Avrupa´dan bir adım önde olmuş oluruz. Herkes bu yönde çalışmalı, kendi ticaretini geliştirmeli. Yeter ki insanlar Bursa´ya gelsin, Kapalı Çarşıda zaman geçirsin. Biz yatırım yapmaya, para harcamaya hazırız" şeklinde konuştu.

Altepe, toplantının ardından çarşı esnafıyla birlikte Kapalı Çarşının düzenlenmesine yönelik çalışmaları inceledi. Başkan Altepe, restorasyonu ihale aşamasında olan Gelinlikçiler Çarşısı´na da uğrayarak, yetkililerden bilgiler aldı.

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Bülent Erginal da çarşıya kattıkları değer nedeniyle Altepe'ye teşekkür etti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.