'Evet' zor durumda

Özcan BARİPOĞLU 26 Mart 2017 Pazar, 09:44

'Hayır' verecekler daha kararlı görünüyor. 'Evet' yönünde tercih kullanma potansiyeli olanlar ise biraz daha parçalı bir görüntü veriyor.

Bir tablo üzerinden ilerleyelim.

AKP'nin kalesi olarak tanımlanan ( yüzde 50 üzerinde oy aldığı ) ilçeleri listeledik.

Bu ilçelerde yapılan saha çalışmalarında 'Evet' oyu verecek olanların oranı Cumhurbaşkanlığı seçiminde RTE'nin aldığı oya paralel görünüyor, buna karşın 1 Kasım seçimlerindeki AKP+MHP oy toplamından çok uzak seyrediyor.

AKP'nin hesabı 1 Kasım Seçimlerinde kendisine oy veren seçmen kitlesini bloke edip üzerine MHP'den gelecek oyları ekleyerek barajı geçmek hatta yüzde 60 bandına oturmaktı. Beklenen olmadı, MHP'li seçmen bu işe teveccüh göstermedi. Hatta AKP içindeki bir grup seçmen de mesafeli durunca evdeki hesap çarşıya uymamış gibi görünüyor. Bu sefer Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 52 oy referans alınmaya başlandı.

'Evet' yönünde en kesin kanaat oluşturanlar, evvel emirde zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyi olmayanlar diye tanımlanan gruplar. AKP seçmeninde gelir ve eğitim düzeyi yükseldikçe sorgulama artıyor. Mülkiyet hakları üzerindeki endişe, hukuki standartların düşmesi, Avrupa ile ilişkilerin kontrolden çıkması, siyasetin tek adam tarafından belirlenen kadrolar ve prensipler doğrultusunda şekillenecek olması öne çıkan soru işaretleri.

Referandum sonrasında iktidarın değişmeyecek olması da AKP cenahındaki 'Hayır'cı tutumu besleyen garantici bir damar.

Sonuç olarak ortada kemikleşmiş seçmen dışında üç grup kalıyor;

1- Kararsızlar,
2- Sandığa gitmeme eğiliminde olanlar,
3- 'Hayır'ı vicdani, 'Evet'i akılcı bulan, tercihinde gel-git yaşayan seçmenler.

Bu üç grubun da en önemli özelliği politik aidiyetlerden uzak durması. Güç ilişkileri, istikrar algısı, belirsizlikten duyduğu endişe, toplumu saran anormallik hali bu seçmen grubunu etkileyen faktörler. Araştırmalar, bu grubun yüzde 10-15 oranında olduğunu ve giderek karara yaklaştığını gösteriyor.

'Evet' cephesinin güç-kalkınma-milliyetçi motifler-otorite üzerinden yürüttüğü kampanyanın en önemli özelliği tek sesli ve tek renkli bir kampanya olması ve son seçimlerde sık sık tekrarlanması. "Köprü yaptı, yol yaptı" türü kampanyanın belki de en etkisiz olduğu bir seçime gidiyoruz.

Buna karşın 'Hayır' cephesinin birbirinden bağımsız, çok renkli, çok kültürlü bir kampanya etrafında mobilize olduğunu görüyoruz. "Hayır çıkarsa istikrar gider, kaos olur" tezi en güçsüz halini yaşıyor.

'Hayır'ın bir barış projesi olduğu, tek adam-birlikte yaşam ikilemini sakin bir dille insanlarla paylaşmak gerekiyor.

17 Nisan sabahı "Hayır" şarkılarıyla uyanan bir Türkiye'yi, daha eşit, daha kardeşçe, daha özgür bir ülke umudu taşıyan siyasi proje ile buluşturmadığımız sürece 'HAYIR' sadece bir bariyer işlevi görecektir.

Bu da küçümsenecek bir pozisyon değildir belki ama, yetmediği aşikardır.

@DrBaripoglu