Tayyip Erdoğan merkezli siyaset

İkbal POLAT 04 Ocak 2016 Pazartesi, 12:31

1994 yılında aldığı yüzde 25,19'luk oy oranından bugüne, onun gündemi belirlemesi üzerinden konuşuyoruz. Taksim'e cami yapmayla başlayan süreç, minarelerin süngü olmasıyla devam etti.

Dönemin Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu, 3. Köprü yapmaya kalkışınca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 3. Köprüye karşı çıkmış hatta sivil toplum kuruluşlarına belediye meclis salonlarını açarak gündeme oturmuştu. Bugün ise 3. Köprüyü bizzat kendisi adını "Yavuz Sultan Selim" koyarak yapıyor.

2009 yazında Mecliste yaptığı konuşmayla başlattığı Kürt Açılımı da uzun süre gündemde yerini alırken bugünlerde kapamaya çalışması ile gündem oluyor.

2010 Anayasa değişiklikleri, 12 Eylülcüler'in yargılanması, yeni anayasa değişiklikleri, kürtaj ve 3 çocuk tartışmaları Tayyip Erdoğan'ın gündem belirlemeleri.

1998 yılında Aksiyon dergisinin "Yük Başkana, yetki Vali'ye" başlıklı haberinde belediyelerin yetkisizliğinden bahsettiğini okuyabilirsiniz. Şimdi ise kendi getirdikleri büyükşehir yasasındaki yetkilerin tırpanlanmasının arayışındalar.

Ya da Esad ile Bodrum'da verdiği fotoğraflardan bugün Suriye ile gelinen durum. Ya da İsrail ile 'one minute'dan bugün gelinen noktaya. Moskova'ya cami açılışı için gittiği hafta Rusya'nın uçağını düşürmesini de unutmayalım.

Tayyip Erdoğan'ın en önemli özelliği bu. Karşıtlık üzerinden kendini merkez yapıyor. Karşıt yoksa da yaratıyor.

Sürekli Tayyip Erdoğan ve onun belirlediği gündemleri konuşuyor ve izliyoruz.

Tayyip Erdoğan'ı var eden en güçlü şey, Tayyip Erdoğan karşıtlığı. Bu durum, karşıtlarını da kendisi belirler hale getiriyor. Muhalefeti de belirler halde.

HDP Milletvekili Garo Paylan'ın "AKP vekillerini trollemesi" üzerine aklıma gelenler bunlar.

2013'de başkanlık sistemini eyaletler üzerinden anlatırken şimdi Hitler Almanyası üzerinden anlatıyor olmasına hiç şaşırmıyorum. Ne Hitler ne de eyalet umrunda değil. Hedef belli, tarihe geçmek, Başkan olmak ve de Milli Görüş ideolojisinin Türkiyesi'ni yaratmak.

Türkiye'nin değişimi ve dönüşümü için değil kendini ve ideolojisini gündemde tutmak üzere perfomans gösteren bir lider var karşımızda.

20 yıldır bir o köşeden, bir bu köşeye savrulan siyaset, hiçbir reformunu gerçekleştirememiş Türkiye.

Barışını sağlayamamış, demokratikleşememiş, ne dediği ne yaptığı belli olmayan bir Türkiye.

Kentleri çöküntü halinde. Kalkınma uğruna yapılan projeleri de parçacıl, hangi bütüne hizmet ettiği belirsiz bir Türkiye.

Durumumuz budur.

Önerim, Tayyip Erdoğan ve onun gündemi üzerinden konuşmayalım. Ne karşıtlık ne yandaşlık hatasına düşmeyelim.

Özgürlük, barış, emek ve demokrasiden yana olanlar kendi gündemimizi oluşturalım.

Nasıl bir Türkiye istiyoruz? 'Nasıl bir Anayasa ve kamu yönetimi modeli istiyoruz'u birlikte konuşalım.

@polatikal