Neden sosyal hizmet uzmanı?

Cemal YAĞCI 15 Şubat 2013 Cuma, 09:38

Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesi'nde okurken benim gibi İzmir'den bu okulu kazanmış gelmiş arkadaşlarımdan biri, annesi daha bebekken ölünce çocuk yuvasına verilmiş daha sonra Bornova Yetiştirme Yurdu'na nakledilmiş bir "yurt çocuğu" idi. 

Bu deyimi başka bir yazının konusu yapalım.

Onunla çabuk kaynaşmıştık, tatillerde İzmir'de de ayrılmazdık. Onun yaşadığı Bornova Yetiştirme Yurdu'na giderdim. Önce bir ağabeyin yanına gider, izin alır, sonra yatakhaneye çıkabilirdik. Bir gün, daha bebekken teslim edildiği Karşıyaka Çocuk Yuvası'na götürmüştü beni, orada da bir ağabeyin yanına gittik, kendimizi tanıttık, sohbet ettik, o bize yuvayı gezdirdi, arkadaşım eskilerden anlattı, o güncel durumdan söz etti. 

O ağabeyler müdür değillerdi ama her şeyi biliyorlardı, kurumlar onlardan soruluyordu, bütün çocukların hatta personelin dostuydular.

Sosyal hizmet mütehassısı olduklarını öğrendim.

Öğretmen okulunun en iyi sınıfının öğrencileriydik, gözümüz yüksek fen puanıyla girilen okullardaydı ama sosyal hizmet mütehassısı olmak da cazipti. Hem yetim, öksüz, kimsesiz çocuklarla çalışmak kutsaldı. 

Son sınıfın baharında, ders saatleri sonrasında eczanede çıraklık yaparken daha önce muhabbeti ilerlettiğim bir diş hekimi ağabeyim vardı. "Ankara'dan misafirlerim gelecek" demişti, "akşama yemek var sen de bize katıl".

Gelen arkadaş Ankara Sosyal Hizmetler Akademisinde birinci sınıf öğrencisiydi. Üniversite tercihlerimiz arasında okulunun da olduğunu öğrenince, "mutlaka gel" demişti, " bizim okulda anarşi yok, kitaplar okuldan, yemek ve burs Sağlık Bakanlığından, üstelik Keçiören'den şehir merkezine servis aracımız da var.

Okula geldiğinde Fatih'i  bul, o sana yol gösterir." Fatih ağabey genç yaşta aramızdan ayrıldı, rahmetle anıyorum.

Okulu kazandım, en yakın arkadaşlarımdan birine gittim, ben ona nereyi kazandığımı söyleyemiyorum, o da bana söyleyemiyor, sonra şaşkınlıkla aynı okulu kazandığımızı anladık, Bornova'ya gittik o da kazanmıştı. 

Tek başıma kazanmış olsam Ankara'ya gidemezdim, üçümüz beraber gittik Ankara'ya, orada bir arkadaşımızın daha akademiyi kazandığını öğrendik. Sınıfta dört Gökçeadalı olarak tanınıvermiştik hemen.

Okulu kazanınca dayıma müjdeyi vermiş bir de eklemiştim: "senin maaşın beş bin lira ama sosyal hizmet mütehassısları sekiz bin alıyormuş" Kulakları çınlasın "merak etme maaşın benden biraz fazla da olsa sonuçta devlet memuru olacaksın, artık ne uzar ne kısalırsın" demişti.

Evet diplomamda "tanınan bütün hak ve yetkileriyle sosyal hizmet mütehassısı ünvanını kullanmaya hak kazanmıştır" gibi bir şeyler yazıyor. 

O haklar ve yetkiler bir türlü kanunlaşamadı, budana budana bonzaiye döndük. 

AB sürecinde, ülkenizde neden yeterince sosyal hizmet uzmanı (sosyal çalışmacı) yok? diye sorulunca üniversitelerde bir kaç yıl içinde beşten yirmiye çıkan sosyal hizmet bölümlerinde bu yıl iki bine yakın öğrenci okuyor.

Ancak AB bu öğrencilerin mezun olmasına kadar bile bekleyememiş olmalı ki (ne yapayım kabahati biraz uzaktakilere bulayım bari) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şimdi de "sosyal çalışma görevlisi" diye ucube bir görev unvanı icat etmiş. Sosyal hizmet uzmanı yoksa onun yapacağı görevleri, sosyologlar, psikologlar, çocuk gelişimciler, psikolojik danışman ve rehberler, aile ve tüketici bilimcileri (!) ve her derde deva (!) öğretmenler de yapabilir demişler. Üstelik bu meslek elemanları kendi görevlerine ilaveten sosyal hizmet uzmanının görevlerini yapacaklarmış.

Oldum olası hep bunu iddia etmişlerdir: hayırsever herkes sosyal hizmet uzmanının yaptığını yapar.

Yapamaz.

Yapamadılar, bunu elli yılda defalarca denediler, ağızlarına yüzlerine bulaştırdılar, kabak döndü dolaştı yine benim meslektaşlarımın başına patladı.

Yapamazlar. Sosyal hizmet bütün dünyada evrensel bir tanıma sahip özel bilgi, beceri ve donanımın yanı sıra deneyim gerektiren özgün bir meslektir. 

Sosyal hizmetin mayası okuldayken karışır sosyal hizmet uzmanının ruhuna, o mayayı her yerde bulamazsınız. O maya olmadan da hiç bir uygulama istenen sonucu vermez, sorunları çözmez.

Bugün bütün sosyal hizmet uzmanı camiası ayakta. Bütün illerden tepki mesajları yağıyor Ankara'ya. Uzun zamandır hiç bu kadar kol kola olmamıştı meslektaşlarım.

Göreceksiniz, sosyal hizmet uzmanları, mesleklerinin ülkemizdeki elli yıllık birikiminden güç alarak bu sorunun da üstesinden gelecekler.

Çünkü onlar sorun çözmek için yetiştirildiler. 

Çünkü müracaatçılarının onlara ihtiyacı var, onlar korunmaya, bakıma, rehabilitasyona muhtaç olan çocuk, genç, kadın, erkek, yaşlı, engelli, bağımlı, hasta, yoksul bütün müracaatçılarının haklarını savunmak için varlar.