Dünya Sosyal Hizmet Günü

Cemal YAĞCI 17 Mart 2015 Salı, 16:22

Sosyal hizmet günü bizde de bir süredir giderek yaygınlaşıyor.

Son yıllarda 50'nin üzerinde üniversitede sosyal hizmet bölümü açıldı ve bir anda binlerce öğrenci ve yüzlerce akademisyen sosyal hizmet alanına ilgi duydu.

Sosyal hizmet akademik camiada ve medyada giderek daha çok konuşulan mesleklerden biri oldu.

Her ne kadar AB uyum sürecinde yeterince sosyal hizmet uzmanı yetiştirilmediği eleştirisi üzerine üniversitelerde sosyal hizmet bölümleri bir anda pıtırak gibi çoğalıverse de asıl neden toplumların, kişilerin ve grupların karşı karşıya oldukları sosyal sorunların çözümünde ve ihtiyaçlarının karşılanmasında bu alanda profesyonel olan sosyal hizmet uzmanlarına olan ihtiyacın fark edilmesi önemli rol oynadı.

İlk anda başka mesleklerin de bu alana müdahaleleri söz konusu ve sosyal hizmet alanlarında daha çok söz sahibi olma arayışları ön plana çıksa da zaman içinde sosyal hizmet bölümleri mezun verdikçe bunun da üstesinden gelinecektir. 

Sosyal hizmet uzmanları bütün dünyada kabul görmüş ve önemsenen bir mesleği icra ediyorlar. Çünkü sorunun ve ihtiyacın olmadığı yer yok.

Ancak insanla çalışıldığında hata yapmamanın çok önemli olduğunu fark eden toplumlar sosyal hizmetin profesyonelleşmesi için çaba sarf ediyorlar, işin ehline verilmesi ve kaş yaparken göz çıkarılmaması için yasal düzenlemeler yapıyorlar.

Bizde de bir yandan yeni okullar açılıyor, yüksek lisans ve doktora programları yaygınlaşıyor, öte yandan daha çok insanın sosyal hizmete erişimini sağlayacak yeni kurumlar -ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bunlardan biridir- yeni hizmet modelleri geliştiriliyor.

Facebook'ta "Gençlere Sosyal Hizmet Masalları" adıyla kurduğum grubun takipçi sayısı 7 bine yaklaşıyor. Bugün dünya sosyal hizmet günü dolayısıyla yazdığım ileti 200'ün üzerinde beğeni alınca onu da buraya almak istedim.

Ondan önce Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Bursa Şubesi olarak hazırladığımız Bursa Şehir Kütüphanesi'nde Cumartesi günü saat 14.00 de yapılacak sosyal hizmet panelimizi duyurayım.

Dünya Sosyal Hizmet Günü kutlu olsun.

Ömrümün üçte ikisini sosyal hizmetle yaşadım.

Hani derler ya bugün seçme şansın olsa yine sosyal hizmet seçer miydin?
Seçmezdim.
Ömrümü yedi.
Eşit davranıcam diye,
Herkese değer vericem diye,
Sırlarını saklıycam diye,
Tarafsız olucam diye,
İnsan haklarını savunucam diye,
Düşüncelere saygı göstericem diye,
Farklılıkları zenginlik olarak görücem diye,
Uyuma, işbirliğine önem vericem diye,
Dışlanmışlar toplumla bütünleşebilsinler diye,
Çocuklara baba, yaşlılara oğul olucam diye,
Engellilere koltuk değneği olucam diye,
Muhtaçlara bi tas çorba bulucam diye,
diye, diye, diye,
ömrümü yedim.

Bugünkü aklım olsaydı müteahhit olurdum hatta mimar olup müteahhitlik yapardım. 

Ama şöyle geriye baktığımda anlıyorum ki benden müteahhit de olmazdı. Üç kuruş paramı da kaptırırdım.

İyi ki paraya pula bulaşmadan insanlara hizmet etme fırsatım olmuş. 35 yıl önce tanıdığım birinin (yıllar sonra yeniden gördüğümde) bana bakışındaki sıcaklık ve parıltı en büyük zenginliğim.

Çok yaşa sosyal hizmet, senden kurtuluş yok bari geçimsizlik yapmayayım.