'Ben Genç Olmanın Ne Olduğunu Bilirim'

Cemal YAĞCI 01 Ekim 2013 Salı, 12:06

Her yıl çeşitli etkinliklerle, dünya nüfusunun giderek yaşlanmasına dikkat çekilmekte, yaşlıların, gelişen ve değişen dünya koşullarında karşılaştıkları güçlükler ve yaşlanmaya bağlı sorunlar için çözümler aranmaktadır.

Yaşlılık kaçınılmaz bir süreç olmakla birlikte, yaşlılıkta da hayatı yaşanabilir kılmak, güçlüklerle baş etmelerine yardımcı olmak aynı zamanda da onların bilgi, deneyim ve birikimlerinden daha fazla yararlanmak önemlidir.

Genel olarak hobileri olan ve bunları geliştiren bir toplum olmadığımızdan özellikle ülkemizde yaşlılık, bir köşeye çekilme, kendini sadece ibadete verme ya da işe yaramazlık duygusu olarak öne çıkmaktadır.

Kökleriyle hala köye bağlı olan günümüz yaşlıları simgesel de olsa küçük bahçelerle uğraşmayı, kümes ya da diğer evcil hayvanlarla ilgilenmeyi becerebilseler de bu da onları yaşayageldikleri ortamdan uzaklaştırmaktadır.

Belki bir on yıl sonra köy yaşamını tanıyan yaşlı sayımız da hızla azalacak ve yeni hobiler bulmak daha çok önem kazanacaktır.

Yaşlıların birlikte yapabilecekleri etkinlikleri planlamak, gerçekleştirmek ve bunlar için uygun mekanları şehrin muhtelif bölgelerinde oluşturmak zorundayız.

Yaşlıların tecrübelerinden daha fazla yararlanmak ve bunu eğitimin bir parçası haline getirmek gerekmektedir. Bu aynı zamanda yaşlıların sosyal hayatın içinde daha fazla yer almasını sağlayacaktır.

Gerek sağlık hizmetlerindeki iyileştirmeler gerekse teknolojik yenilikler yaşlının hayatını kolaylaştırmakta ve daha kısa zamanda hizmetlere ulaşımını sağlamakla birlikte, kendisine "yalnız kalacağı" daha fazla zaman bırakmakta ancak bunu nasıl dolduracağı konusunda yeterli kaynağa ulaşamamaktadır.

Bu konuda belediyelerimize ve sivil toplum kuruluşlarımıza daha çok iş düşmektedir.

Yazıyı, başlığının çağrıştırdığı Orson Welles'in ünlü şarkısının sözlerinin devamı ile bitireyim:

Fakat sen, sen yaşlı olmanın ne olduğunu bilemezsin.

Bir gün sen de aynı şeyleri söyleyeceksin.

Zaman geçip gidiyor, bu hikaye anlatılıyor.

Bir çok soru sordum,

Tanıştığım bilge adamlara;

Cevaplarını henüz kimsenin bulamadığı.

Hatırlanacak günler olacak

Kahkaha ve gözyaşlarıyla dolu.

Yazdan sonra kış gelecek

Böylece yıllar geçecek.