Bakalım ne vaadler dinleyeceğiz

Cemal YAĞCI 03 Aralık 2013 Salı, 09:45

Neyseki önümüzde seçim var; engelliler daha çok hatırlanacak bu günde.

Etkinliklerde siyah takım elbiseleri, beyaz gömlekleriyle görecekleriniz, açıklamadılarsa bile bir yerlerden adaydır yerel yönetimlerde.

Hem de yerel yönetimlere aday!

Engellilerin rahat yaşayabilecekleri bir kent düzenlemeye aday!

Küçümsemiyorum: Biz meslek yaşamımın başında o zamanki deyimiyle sakatlardan bahsederken henüz siyasetçilerin söylemlerinde bile yoktular.

O günden bu güne çok şey değişti. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi kabul edildi. Yasal düzenlemeler yapıldı, eski yasalar engellilerin ihtiyaçları gözetilerek güncellendi. Yol haritası çizildi, yapacaklarımızı biliyoruz, sadece biraz yavaş ilerliyoruz.

Örneğin kentimizin en yeni yerleşim bölgesi Nilüfer'in, ilk dönemlerde yapılan yolları yeniden düzenleniyor (Gazi Caddesi gibi), çok güzel bir yaklaşımla engellilerin erişebilirliği gözetiliyor.

Biz, alanda çalışanlar eskiden "sosyal yaşamın kıyısından taa ortasına getirmek" derdik. Şimdi "sosyal içerme" diyoruz. Yani yapacağınız her işte aklınızın bir köşesinde engelliler de olmalı.
Engelliler gününde bir kere daha engelli kadının ve engelli çocuğun sosyal yaşama daha fazla katılması için düşünmek zorundayız.

Bu yıl bir başarı öykümüzle yazıyı noktalayalım.

Spastik Engelli kardeşim Alper Şirvan, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı'nın düzenlediği bir farkındalık kampanyasına bir hayali ile katıldı. Güneş Enerjisi ile çalışan bir tekerlekli sandalye fikri, dünya birincisi oldu.

Güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalyenin prototipi ABD Virginia Üniversitesi tarafından yapıldı ve Alper'e hediye edildi.

Alper artık daha uzun mesafeleri "yürüyebilecek".

Alper engelli kontenjanından sınav kazandı ve devlet memuru oldu.

Üstelik tekerlekli sandalyesi ile içine girebileceği, yüksek tavanlı bir Fiat Doblo ya da kavuştu.

Alper, kızma, buraya da yazacağım, bir eksiğin kaldı: Sözümü tutacağım, sana uygun bir eş bulacağım, istemeye ben de geleceğim.