Zarrab'ın çapraz sorgusunda ikinci gün

ABD'de Hakan Atilla'nın sanık olarak yargılandığı, Reza Zarrab'ın ise tanık olduğu jürili duruşmanın 6'ncı günü bugün başladı.

Dünya, 06 Aralık 2017 Çarşamba, 18:36
Zarrab'ın çapraz sorgusunda ikinci gün

New York'ta Hakan Atilla'nın sanık olarak yargılandığı, Reza Zarrab'ın ise tanık olduğu jürili duruşmanın 6'ncı günü bugün başladı. Reza Zarrab'ın çapraz sorgusuna devam ediliyor.

Davaya ilgi çok yoğun olduğu için dünkü duruşmada olduğu gibi Zarrab'ın ifade verdiği ana duruşma salonu dışında ek olarak iki salon daha açıldı. Bu salonlardaki ekranlardan duruşma canlı olarak izleniyor.

Zarrab, Atilla'nın tutuklanmasına şoke olmuş

Çapraz sorgu, Zarrab'ın Miami'de tutuklandığı döneme ilişkin sorularla başladı. Hakan Atilla'nın avukatlarından Fleming, Zarrab'ın insanlara Hakan Atilla tutuklandığında şoke olduğunu söylediğini anlattı.

Fleming: "Tutuklandığında, etrafınızdakilere şok olduğunuzu söylemiştiniz"

Zarrab: "Evet"

Zarrab'ın ticari işleriyle ilgili sorulara geçildi. Fleming, Zarrab'ın Royal Denizcilik'teki bir çalışanından gelen bir e-postayı delil olarak sundu.

Zarrab, İran'ın dini lideri Hamaney ile hiç bir araya gelmediğini söyledi. Zarrab, "(İran'ın eski cumhurbaşkanı) Ahmedinecad ile de hiç bir araya gelmedik" dedi. Zarrab, Ahmedinecad'a bir mektup yazmıştı. Bu mektup geçen Nisan ayında ortaya çıkmıştı. 

Fleming, Yargıç Berman'a, "Sayın Yargıç, sanırım bugün ses kayıtlarını düzenlemiş bulunuyoruz" dedi. Savunma tarafından kısa bir ses kaydı dinletildi. Zarrab, bu kaydın kendisi ve Halk Bank eski müdürü Süleyman Aslan arasında olduğunu söyledi. Halkbank'ta Süleyman Aslan ve Hakan Atilla ile bir toplantının ardından gerçekleşen bir telefon görüşmesi olduğu ifade edildi.

Fleming: Daha önce hiç Hakan Atilla'nın ofisine gitmediniz değil mi?

Zarrab: Hakan Atilla'nın bankadaki ofisine hiç gittiğimi hatırlamıyorum hanımefendi.

Zarrab, ofisin kaçıncı katta bile olduğunu bilmediğini söyledi. Savunmanın elindeki bir ses kaydı daha dinletildi ve görüşme dökümünün İngilizce kaydı delil dosyasına eklendi. Görüşmenin tarihi; 17 Ekim 2013. Levent Balkan'ın Halkbank'ta çalıştığı dönemden aylar sonraya ait. Görüşme Zarrab ile Rüçhan Bayar arasında.

Savunmanın elindeki bir diğer ses kaydı dinletildi.

'Alt kademedekilerin bizim ne yaptığımızdan haberi yoktu'

Fleming, Zarrab ile Halkbank çalışanları arasında saygılı bir üslup kullanıldığına dikkat çekti.

Soru: Çalışanlar size saygılı davranıyordu, değil mi?

Zarrab: Halkbank personeli, çalışanları her zaman her konuda bana saygılı davranıyordu... Ben de onlara saygılı davranıyordum.

Fleming, Zarrab'ın telefonda kadın Halkbank çalışanına işiyle ilgili yalan söylediğini belirtti. Zarrab da kadını yanlış bilgilendirdiğini kabul etti.

Zarrab, "Alt kademedekilerin bizim ne yaptığımızdan haberi yoktu" dedi.  Zarrab bunu doğrudan sorgulama sırasında da dile getirmişti.

Zarrab: "Elbette bu işlemin İranlı NIOC şirketiyle bağlantılı olduğu bilgisini vermedim. Telefonda bu konuları açıktan konuşmuyorduk."

Sözü geçen Mehtap adlı çalışanın konuyla ilgili bir şey bilmediğini söyledi. İşin içinde sadece üst kademelerin olduğunu belirtti. Zarrab ile Levent Balkan arasında geçen bir görüşmeye ilişkin ses kaydı dinletildi.

Fleming, Zarrab'ın bir ara Balkan'a "Peki, o işi yüz yüze konuşalım" dediğine dikkat çekti. Bu sözlerin, telefonun dinlenmesinden endişelendiğini gösterdiğini öne sürdü. Ancak Fleming, Zarrab'ın Atilla ile farklı biçimde konuştuğunu belirtti.

Soru: Atilla ile görüşmenizde ise böyle bir cümle yok, değil mi?

Zarrab: "Hatırladığım kadarıyla, dinlediğim görüşmelerden böyle bir şey hatırlamıyorum."

Bir başka ses kaydı dinletilmeye başlandı.

Fleming, ses kaydının Levent Balkan'ın nüfuz ve karar verme yetisine sahip olduğunu gösterdiğini ima etti.

Fleming: "O halde onay vereceğim" dediği zaman "Onayı veriyorum" demek istemiyor, değil mi?

Zarrab: Elbette hayır.

Zarrab'a Ebru Gündeş soruları

Fleming, İran işlemleri haricinde Zarrab'ın ayrıca yasal işlere de sahip olduğunu belirtti. Zarrab bu ifadeye katıldı.

Fleming: Türkiye'de ünlü bir pop şarkıcısıyla (Ebru Gündeş) evliydiniz, bu doğru mu?

Zarrab: Doğru.

Fleming: Pop şarkıcısı olan eşinizle sık sık magazin sayfalarındaydınız, doğru mu?

Zarrab: Doğru, gazete ve dergilerde bizimle ilgili yayınlanmış haberler bulunuyordu.

Fleming, Zarrab'dan, ünlü yaşamının gösterişli yanlarını anlatmasını istedi. Fleming, Ailesiyle oturduğu evin ve teknesinin fotoğraflarını gösterdi. Zarrab, "Bu fotoğraflar medya tarafından gizlice çekilmiş ve yayınlanmış görüntülerdir" dedi. Zarrab "Basında bizle ilgili çıkan haberlerin yüzde 99'u uydurma ve yalan haberlerdi" dedi.

Zarrab Türkiye'deki magazin basınından söz etti.

Zarrab ile Balkan arasındaki bir görüşmeye ilişkin ses kaydı dinletildi. Görüşmeye ait İngilizce dökümle ilgili konuşuldu.

ABD'li gazeteci Zarrab'ı yalanladı

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld‏ erişime açılan yeni delilleri paylaştı. "Bunlardan biri: 'Dondurulmuş tavuk göğsü' işiyle ilgili bir nakliye belgesi. Zarrab dünkü ifadesinde 'Hiçbir zaman tavuk ticareti yapmadım' demişti" diye yazan Adam Klasfeld,  "Bu tavuk işi, İran'la gıda ticareti mekanizmasının bir parçası. Bir nakliye belgesi daha: Saf zeytin yağı ticaretiyle ilgili. Zarrab dünkü ifadesinde, 'Hiçbir zaman zeytin yağı ticareti de yapmadım' demişti" ifadelerini kullandı.

Duruşmada, Zarrab ile Rüçhan Bayer arasında 1 Mart 2013 tarihli bir görüşmeye ilişkin ses kaydı dinletildi.

Rüçhan Bayar kayıtta "Bizim üç şirket daha var, henüz tamamlanmadı" demesi davada konuşuldu.

Fleming: Bunlar paravan şirketler mi?

Zarrab: Evet. Kurmaya hazırlandığımız paravan şirketler.

Hayali ihracatın kodu 'Çikinova'

Fleming, Bayar'ın "Biri para veya rüşvet almazsa bile, ona bir kol saati vermen lazım" dediğini söyledi. Saatin Rolex marka olduğunu aktardı.

Zarrab: Konuşma dökümünde Rüçhan Bayar'ın bana bunu söylediği kısmı görüyorum, evet.

Hakan Atilla'nın savunma avukatı Fleming, Zarrab'ın "herkesin bir fiyatı vardır"dediği ifadesi üzerine, Zarrab, kendini güvenceye almaya çalıştı. Bunun üzerine Zarrab, "rüşvet almaya niyeti olan herkesin bir fiyatı vardır hanımefendi" dedi. Davada Atilla'nın rüşvet aldığına dair bir kanıt yok.

Kayıttaki görüşme, Zarrab ile Happani arasında. Bazı işlemlerde kullandıkları "Çikinova" koduyla ilgili konuştuğu duyuldu.

Zarrab: "Çikinova, gerçek olmayan, gerçek malların olmadığı ticari işler için çalışanlarımız arasında kullandığımız bir terimdi."

Fleming, Zarrab'a, Atilla ile yaptığı bir görüşme hakkında sorular sordu; görüşmede Zarrab'ın Atilla'ya yalan söylediğini öne sürdü. Bu şekilde, savunmanın Atilla'nın "alt seviyelerde biri" olduğu, kara para aklama sisteminin "mimarı" olmadığı tezini işledi.

Zarrab, 10 Nisan 2013 tarihinde Hakan Atilla'ya hayali gıda işiyle ilgili yalan söylediğini kabul etti. Atilla'nın, bu düzeneğin sahte olduğundan habersiz olduğu ortaya çıktı. Savunmanın kuvvetli olduğu anlardan biriydi bu.

Altın kaçakçılığı iddiaları

Avukat Fleming, duruşmada, 17-25 Aralık döneminde suçlamaları düşüren bir kararnameye dair yaygın bilinen bir iddiadan bahsetti. Zarrab'ın o dönemde verdiği TV röportajı gündeme geldi.

Zarrab: Hatırlıyorum, şahsıma yapılan altın kaçakçılığı suçlamalarıyla ilgili ifadelerim olmuştu, hatırlıyorum hanımefendi.

Fleming, Zarrab'ın suçlamaların iddia olduğunu söylediğini belirtti.

Soru: Türkiye çapında yaygın yer bulmuştu doğru mu?

Zarrab: Bu doğru, yaygındı.

Savcılık makamının sorularına karşı Zarrab, Süleyman Aslan ve Levent Balkan'ın Halkbank'tan gittiğini söyledi. Zarrab, Halkbank'tan Ali Fuat isminde bir çalışana yöneldiğini kabul etti.

Fleming, Zarrab'ın Atilla'ya gitmediğini belirtti.

Fleming: Düzeneğinizi tasarlamakta önemli yere sahip olduğunu söylediğiniz Hakan Atilla'ya gitmediniz ama, doğru mu?

Zarrab: Atilla'dan çok daha yüksek makamlarda olan kişilere gittim hanımefendi.

Bu sözlerin ardından söz konusu ses kayıtlarının ve çarpraz sorgunun bugünlük bitirilmesine karar verilerek duruşmaya son verildi.

(Çeviri: Sebla Küçük / Gürkan Özturan)

DAHA ÖNCEKİ DURUŞMALARDA NELER OLUŞTU

Geçen hafta tanık olarak "(ABD ile) işbirliği yapmak sorumluluğu kabul etmek ve cezaevinden çıkmak için en hızlı yoldu" sözleriyle ifade vermeye başlayan Reza Zarrab, ilk jürili duruşmaya ayağında kelepçe ve mahkum kıyafetiyle getirilmişti. İlk günkü ifadesinde, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a 45-50 milyon Euro rüşvet verdiğini söyleyen Reza Zarrab, Aktif Bank'ta hesap açmasına eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın yardımcı olduğunu ifade ederek, "Aktif Bank Genel Müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım, günlük 5-10 milyon euro işlem hacmiyle açıldı" şeklinde konuşmuştu.

Reza Zarrab ikinci duruşmada, para trafiğinin nasıl olduğunu anlatmıştı. İkinci jürili duruşmaya koyu renk takım elbise ile gelen Reza Zarrab, yine eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan'a verdiği rüşvetlerden söz etmişti. "Dönemin başbakanı Erdoğan ve hazine müsteşarlığı... Bu ticaretin başlatılması için talimat vermişti" iddialarından bulunan Reza Zarrab, "Başbakan Erdoğan ve Babacan İranla işlemlere (altın ticareti) yardım edilmesi için Vakıfbank ve Ziraat Bankasına şahsen talimat verdiler" ifadelerini kullanmıştı.

Üçüncü jürili duruşma geçen Cuma günü yapıldı. Duruşmada bu kez Yargıç Berman'ın "delillerle" ilgili çıkışı ve bir jüri üyesinin duruşma sırasında uyuması damga vurmuştu. Yargıç Berman, sunulan telefon kayıtlarından birinde geçen konuşmaların çok geniş bir etki alanı olduğunu, bu nedenle "yargılamanın bütünlüğünün sağlanması" açısından savcılar bu kaydı kabul etmeden önce kaydın doğruluğunun ispatlanması gerektiğini söylemişti. Yargıç Berman Cuma günkü duruşmada, uyuyan jürinin bundan sonra duruşmalara katılmayacağını açıklamıştı. Berman, "Bence salonda olan bitenleri izleyemeyen bir jüri görevini yerine getiremez" ifadelerini kullanmıştı. Yargıç Berman, söz konusu jüri üyesinin 2 gündür duruşmaların büyük kısmını uyuyarak geçirdiğini söylemiş ve "Çok iyi bir adama benziyordu. Epey de derin uyudu" demişti. 6 yedek kişiden biri, bu jüri üyesinin yerini alacak. Duruşmada Reza Zarrab'ın eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'a yazdığı mektup ortaya çıkmıştı. Zarrab ise ifadesinde, sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri tutuklu sanık Hakan Atilla'dan öğrendiğini iddia ederek, Halk Bank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan hakkında da rüşvet iddialarında bulunmuştu. Duruşmada Zarrab'a eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in fotoğrafı gösterilmişti. Zarrab daha önceki duruşmada da Güler'in oğlu Barış Güler'e 100 bin dolar rüşvet ödediğini söylemişti.

Pazartesi günkü dördüncü duruşmada Reza Zarrab'ın çapraz sorgusuna geçildi. Zarrab, savcının sorularını yanıtladı. Altın ticareti ve hayali gıda ticaretine ilişkin ifade veren ve soruları yanıtlayan Reza Zarrab, sanık Hakan Atilla hakkında da iddialarda bulundu. Eski Halk Bank Genel Müdürü Süleyman Aslan'la ilgili rüşvet iddialarını duruşmada yineleyen Reza Zarrab, dinletilen ses kayıtlarını da doğruladı.

Zarrab 5 Aralık tarihli beşinci duruşmadaki çapraz sorgusunda da dikkat çeken ifadeler kullanmıştı. Sanık Hakan Atilla'nın kendisinden hiçbir zaman rüşvet istemediğini ve kendisinin de Atilla'ya hiçbir zaman rüşvet vermediğini söyleyen Reza Zarrab, "Evet, (yalan söylemenin) ABD'de hapisten çıkmanın en hızlı yolu olduğunu söyledim" demişti. Zarrab'ın FBI'la yaptığı anlaşmaya ilişkin, "Ancak (yaptığınız anlaşmaya göre) bundan daha fazlası gerekiyor. 'Başkaları' hakkında soruşturma ve yargılama süreçlerine ciddi destek sağlamak gibi. Bu doğru mu?" şeklinde soruda geçen "başkaları" ifadeleri de dikkatlerden kaçmadı. Zarrab, FBI ile yaklaşık 12 toplantı yaptıklarını ifade de etti.

(Odatv.com)

Güncel
20 aylık bebeğin istismarı polise bildirilmedi
Balçiçek İlter'in sunduğu Olay Yeri Programı'nda bir hastanede hasta bakıcı olarak çalışan T.B.'n...
Güncel
Emekli Büyükelçi Deniz Bölükbaşı hayatını kaybetti
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında haya...
Sağlık
SGK 5 kanser ilacını geri ödeme kapsamına aldı
Sosyal Güvenlik Kurumu, Altuzan, Xgeva, Mozopil, Opdivo ve Revlimid adlı 5 kanser ilacını geri öd...
Güncel
FETÖ sanığı Abdullah Öcalan ile görüşmüş
Bursa'da eski Vali Şahabettin Harput'un da aralarında bulunduğu 14'ü tutuklu 60 sanığın yargılan...
Ekonomi
Bursa'da konut satışlarında düşüş
Bursa'da, şubat ayında konut satışında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 düşüş yaşandı.
Güncel
Bursa'da doğalgaz patlaması: 1 ölü, 2 yaralı
Bursa'nın Osmangazi ilçesinde tek katlı evin yıkıldığı patlama sonucu 1 kişi öldü, 2 kişi yaralan...
Tirilye Hamamı müze oluyor
Nilüfer Belediyesi'nden bir ilk daha
Gündemde üçüncü nükleer santral var
Türkiye giderek mutsuzlaşıyor

En Çok Okunan Haberler

Sosyalist parti ve güçlere ittifak çağrısı

Türkiye Komünist Hareketi(TKH), Türkiye'nin her alan...

BESAŞ'tan skandal karar: Alkol varsa ekmek yok!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden olan...

HDP Nevruz'u Arabayatağı'nda kutlayacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa İl Örgütü y...

Bursa'da lisede cinsel taciz skandalı

Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa'daki bir lisede kız öğ...

Sadri Alışık 23. ölüm yıldönümünde anıldı

Sinema ve tiyatro oyuncusu Sadri Alışık, vefatının 2...

Nilüfer Belediyesi'nden bir ilk daha

Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlanan alanında Tü...

Genelkurmay iddialara fotoğraflarla yanıt verdi

TSK tarafından, Afrin ilçe merkezinin ele geçirilmes...

'DSİ Kanunu ile yeni talanların önü açılacak'

CHP Bursa Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Ko...

Erdoğan'dan Çanakkale Köprüsü için yeni tarih

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale köprüs...

Bursa'ya 30 ülkeden yeni iş insanları gelecek

Ticari Safari Projesi kapsamında şimdiye kadar 15 bi...

Bahçeli: Erdoğan kuşatma altında!

MHP'nin 12. Olağan Büyük Kurultayında, Devlet Bahçel...

Diyarbakır ve Bitlis'te PKK saldırıları: 3 ş...

Diyarbakır'ın Hani ilçesinde PKK'lılarca seyir halin...

'Müzeyyen' efsanesi Bursalılar'la buluştu

Türk müziğinin efsane sanatçılarından Müzeyyen Senar...

Uber'in sürücüsüz aracı ölüme neden oldu

Özel otomobil sahiplerinin mobil uygulama aracılığıy...

Bursa Kent Meydanı'nda Nevruz kutlaması

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (...