'Yenilikçilik Yaratıcılık Sempozyumu'na yoğun ilgi

BUSİAD'ın düzenlediği, gazeteci-yazar M. Serdar Kuzuloğlu ile Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın katıldığı 10. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu yoğun katılımla gerçekleştirildi. Podyum Davet'teki sempozyumu birçok kişi ayakta izledi.

Ekonomi, 06 Aralık 2019 Cuma, 22:31
'Yenilikçilik Yaratıcılık Sempozyumu'na yoğun ilgi

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yenilikçilik ve Yaratıcılık Uzmanlık Grubu tarafından düzenlenen ve bu yıl " Yarına Yolculuk" temasıyla düzenlenen 10. Yenilikçilik ve Yaratıcılık Sempozyumu'nun açılışında konuşan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, "BUSİAD olarak en önemli görevlerimizden biri, öncelikle üyelerimizi ve Bursa iş dünyasını gelişmelerden haberdar etmek. Kamuoyunda farkındalık yaratmak. Bugün değerli konuşmacılarımız ile yenileşim ve yaratıcılık dünyasında gezintiye çıkıp sizleri geleceğe ilişkin biraz daha fazla düşünmeye zorlayacağız" dedi.

İş dünyası olarak üretim konusunda üstlerine düşeni yaptıklarını ifade eden Türkay, "Ama hedeflerimizin gerisindeyiz. Hedefe ulaşmak için karar vericilerin, bizlerin iş yapabilmesini kolaylaştırmak amacıyla alt yapıyı, çağımızın gerektirdiği düzeylere getirmesi gerekir. Zaten bunlar da bir devletin asli görevleri arasındadır. Bunlar, eğitim, hukuk, özgürlük, iletişim altyapısı gibi konulardır. Aydınlatıcı ve ufuk açıcı bir toplantı olmasını dilerim." ifadelerini kullandı.

"KOMADAKİ ÜNİVERSİTEYİ NORMAL ODAYA ALDIK..."

Türkay'ın ardından konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ise, öğrenci dostu üniversite misyonuyla göreve geldiğini kaydederek, "Üniversitenin ürettiğini toplumla paylaşma noktasında, sanayi üniversite işbirliği konusunda iddialı olduğunuzu ifade etmiştim. Aldığımız sonuçlar aşkımızı kamçılıyor" dedi.

Prof. Dr. Kılavuz, şöyle devam etti:

"Komaya girmek üzere olan bir üniversiteyi normal odaya aldık. Teknoloji transfer ofisi mesela göreve geldiğimizde kapanmak üzereydi. 375 bin tl transfer edilerek bu hafta yoğun bakımdan teknoloji transfer ofisini çıkardık. Canla başla çalışan bir ekip var orada. Tek amacı üniversitenin itibarını yükseltmek. Sabancı'dan sonra 2. Sıradayız. TÜBİTAK'a kabul ettirebilirsek eğer 1. Sıraya yerleşeceğiz. Bursa ve Türkiye için elini taşın altına koyan her kesimle çalışmaya hazırız. Uludağ üniversitesinden bir garip geldi geçti dedirteceğiz. Yenilikçiliğin yolu üniversiteden geçiyor herkes bunun farkında olmalıdır. BUSİAD'a teşekkür ederim."

"YÖNÜMÜZÜ TURİZME DÖNMEK ZORUNDAYIZ..."

Bursa Büyükşehir Başkanı Alinur Aktaş da açılış konuşmasında, "Bursa, ezber bozan bir şehir. Yenilikçilik ve yaratıcılığa en çok bizim ihtiyacımız var. Doğru planlamak adına. Sadece imarla olmaz yönümüzü turizme dönmek zorundayız. Nitelikli sanayi ve turizm potansiyelinin artırılmasıyla kalkınırız. Güçlü bir rekabet çerçevesinde ayakta kalmanın tek yolu yenilikçiliktir. Yeni üniversiteler açmaktan çok kalite kısmı çok önemli. Üniversitede de ticaret ve sanayide de yenilikçiliği artırmamız mümkün. Sözlerimi dün dünde kaldı cancağazım, artık yeni şeyler yapmak lazım diyerek bitirmek istiyorum" dedi.

M. Serdar Kuzuloğlu

"DERDİMİZ OLMALI..."

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk bölümünde gazeteci-yazar M. Serdar Kuzuloğlu bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasına "derdim bana derman imiş" alıntısı ile başlayan Kuzuloğlu, "Her şey yolunda gitsin istiyoruz. Böyle olunca yenilikçilik ve yaratıcılık doğmuyor. Yokluktan, kıtlıktan ve çaresizlikten doğuyor. Her şey çok yolundaysa bir yerlerde sorun var demektir" diye konuştu. Kuzuloğlu, oldukça hareketli geçen sunumunda farklı örnekleri kronolojik olarak aktardıktan sonra, dönüşüm herzaman zorlu anlara denk geldiğini ifade etti. Kuzuloğlu sunumunu şöyle tamamladı:

"Geleceğe dair çıkarımlar yaparken fütürizm yapılır. Dünyanın ikinci zengin insanı Jeff Bezos, "ben 10 yıl sonra neyin değişeceğine bakarak değil, neyin değişmeyeceğine bakarak başarımı kazandım" diyor. Ne kadar geriye bakarsanız o kadar geleceği görebiliyorsunuz.

Çin kağıdı, pusulayı, barutu icat etmiş. Ama niye yapmış, havai fişek yapmışlar. Batı ne yapmış, fikrini, felsefesini yaymış.

"KÜLTÜR ŞART..."

Kültürü farklı. Yani yenilikçilik yaratıcılıkta mesele kültür. Eğer kültür varsa tüm imkansızlık içinde oluyor. Bütün mesele bu kültüre sahip olmakta. Niyet ettiğimiz şeylerle ilgili problem, amaçlarımıza ulaşmak için kullandığımız araçlarla ilgili. Yarım anlaşılanlar kültürün, yarım yaşananlar hayatın düşmanıdır."

"TÜRKİYE'NİN ARTILARI EKSİLERİ..."

Prof. Dr. Özgür Demirtaş

Sempozyumun ikinci bölümünde ise finans uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş konuştu. Ekonomilerin en büyük sorununun bütçe açığı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirtaş, "Bütçe açığının olduğu yerde sorun eksik olmaz. Şirketlerde de devletlerde de bütçe açığı büyük problemdir. Ailelerde de aynı şekilde sorun" dedi. Sorunun çözümüne ilişkin farklı yöntemlerin yanlışlarını da aktaran Demirtaş, Türkiye'nin ülke risk primlerinde sondan altıncı sırada olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Türkiye'nin kötü yönleri neler? Özel sektör borcu yüksek. Cari açık, enflasyon, hukuk sistemi ve eğitim sistemi. İyi özellikleri neler? Genç nüfus, iş gücüne katılım oranının yüksek olması, bölge ülkeleri arasında Türkiye kadar dinamik başka bir ülke yok. Lokasyon çok iyi, kamu borcu düşük. Peki çözüm ne İyileri geliştir, kötüleri değiştir."

Çin-ABD ticaret savaşında kısa vadede kazananın ABD olacağını da kaydeden Demirtaş, Trump'ın aslında bir ticaret savaşı yapmadığını yapıyormuş gibi göründüğünü de kaydetti.

Ekonomilerin kısa süreli değerlendirilmemesi gerektiğini de kaydeden Demirtaş, uzun vadeli bakıldığında yukarı doğru gidişin görülebileceğini de dile getirdi. Demirtaş, blockchain'in bir devrim olduğunu ve geri dönüşün de mümkün olmadığını söyledi.

Güncel
'Hayır' cevabını alınca kazaya neden oldu
Bursa'nın İznik ilçesindeki kazada, direksiyon başındaki sevgilisine kendisini sevip sevmediğini ...
Güncel
Karda mahsur kalan sürücüyü belediye kurtardı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, otomobili bozularak yoğun kar yağışının olduğunu kırsal mahallede mah...
Sağlık
Cibuti'de iş kazası geçirdi; Bursa'da sağlığına kavuştu
Cibuti'de iş kazası geçiren Filipinli Pitago Bursa'da sağlığına kavuştu
Teknoloji
Türk Telekom: Siber saldırı altındayız
Türk Telekom'dan, internet erişiminde yaşanan sıkıntı nedeniyle "Saldırılar Türk Telekom'un DNS'l...
Ekonomi
MESS ücret artışı teklifini yüzde 10'a çıkardı
Türk- İş'e bağlı Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası...
Güncel
'Change' operasyonunda 17 şüpheli adliyede
Bursa'da çalıntı, yurt dışı plakalı ve hacizli araçların ruhsat bilgilerini, yasal olarak satışın...
Matkap satın alırken bilinmesi gerekenler
Limak Enerji tasarruf için ekip kurdu
Kontrol altına alınmayan astım hayatı kısıtlıyor
Dikkat! Uyku bozukluklarına bile yol açabiliyor

En Çok Okunan Haberler

'Adem Amca ve Yaren Leylek'e birincilik ödülü

Bursa'nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Köyü...

Ünlü Vloggerların Bursa çıkarmasına yoğun ilgi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'de ku...

Bursa'da kafeye silahlı baskın; 1'i ağır 2 y...

Bursa'da bir kafede yaşanan silahlı saldırı sonucu b...

Tutkuları neler tetikliyor; Televizyon ilk s...

Türkiye'de tutkuları tetikleyen mecralar arasında yü...

BUSİAD'da Hadi Türkay güven tazeledi

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) O...

Bursa CHP'de ilçe kongreleri tamamlandı

CHP Bursa Örgütü'nde ilçe kongreleri bugün yapılan G...

Hüseyin Akkuş CHP İl Başkanlığına yeniden aday

CHP'de 9 Şubat'ta yapılacak Bursa İl Kongresi yaklaş...

'Küçük Venedik' yenilenen yüzüyle bahara hazır

Avrupa'nın en güzel kasabaları arasında gösterilen, ...

Bursaspor'a bir destek de BPFDD'den

Bursaspor Profesyonel Futbolcular Dayanışma Derneği ...

Metal işçilerinden Bursa'da büyük miting

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (Türk-İş)...

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları um...

Balıkesir'in Gönen ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen...

Yoksul çocuklar için yürüyen gezgin Sakarya'da

Nepal'deki yoksul çocuklara yardım için İngiltere'de...

Erdoğan: İstanbul'u mahalli yönetime bırakam...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da katıldığı törende...

Hrant Dink suikastı davası 13. yılında

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink'in 2007'de ...

Bursa'nın hızlı tren projesi hakkında son aç...

AKP Bursa İl Başkanlığınca düzenlenen 2019 Yılı Yatı...