Türkyılmaz: Mudanya'da herkese yer var ancak...

Mudanya sahillerinde Suriyeliler'e yönelik denetim ve 'yasak' iddiaları ile Türkiye gündemine oturan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Mudanya sahillerinden herkesin yararlanma hakkı olduğunu ancak, rastgele derme çatma çadırlar kurarak ve uygunsuz davranışlarla başkalarının rahatsız edilmesine karşı olduklarını söyledi. Türkyılmaz, "Birlikte yaşam kurallarına uyduktan sonra etnik kökeni, dini inancı farketmez, barışın ve kardeşliğin, özgürlüklerin kenti Mudanya'da herkese yer var" dedi.

Güncel, 10 Haziran 2019 Pazartesi, 14:52
Türkyılmaz: Mudanya'da herkese yer var ancak...

ZAFER OPSAR/BURSAPORT

Mudanya Belediyesi zabıta ekiplerinin bayram tatilinde ilçe sahillerinde Suriyeliler'e yönelik denetimleri ile son günlerde tartışmaların odağında yer alan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısı ile konuya ilişkin açıklamalarda bulundu, hakkındaki eleştirilere yanıt verdi.

CHP Bursa Miletvekili Yüksel Özkan, CHP ve İYİ Parti Mudanya ilçe başkanları ve partililerin katıldığı toplantıda Mudanya'da göreve gelirken verdiği sözleri hatırlatan Hayri Türkyılmaz, mutlu, yaşanabilir bir kent hedefiyle yola çıktıklarını söyledi. Halka ait olan yerlerin halka ait olacağını söylediklerini ifade eden Türkyılmaz, "Mudanya'da, Mudanya'nın sahillerinde herkese yer var ancak hiç kimsenin başkasını rahatsız etmeye, başkasının özgürlüğünü engellemeye hakkı yok. 55 kilometrelik bir sahilimiz var, burasını kontrol altına almaya çalışıyor. Yani bunun illa Suriyeli olması gerekmiyor, o davranışı gösteren bir başkası da olsa izin verilmiyor. Misafirperverlik de bizim önemli özelliklerimizden biridir ancak burada Suriyeliler ile birlikte yaşayacaksak kurallara da uyacağız." dedi.

Ramazan Bayramı tatili süresince çok sayıda Suriyelinin ilçeye günübirlik geldiğini belirten Türkyılmaz, "Denizimiz, sahilimiz var ama buralarda eğer birlikte yaşayacaksak, kurallara, yasalara uymak zorundayız. Orayı gelip işgal edip, olmayacak davranışlarda bulunup, oraya gelmek isteyen insanları ötekileştirmek, onların gelmesini engellemek davranışlarla böyle bir şey olabilir mi? Çok net söyledim ama bazıları sanıyorum bunu anlamakta zorlanıyor: Özgürlük benim karakterim ama benim özgürlüğümün hiçbir yurttaşımın özgürlüğünü engelleme hakkı veremez bana." diye konuştu.

Türkyılmaz, Mudanya Belediye Başkanı olarak ilçenin çok önemli gördüğü bu sorununu çözmek gibi bir görevi olduğunu, bunu da yerine getirdiğini anlattı.

Görevini yürütürken kimseyi dışlamadığını, ötekileştirmediğini dile getiren Türkyılmaz, şöyle devam etti:

"Dedik ki 'Bu kent bizim, sizler de hoş geldiniz ama bu kentin de denizine nasıl girilir, kumsalında nasıl oturulur, nasıl davranılır, yolunda nasıl yürünür', bunları hatırlatmaya çalıştık. 55 kilometrelik bir sahilimiz var. Bursa'nın 110 kilometrelik sahilinin 55 kilometresi Mudanya'da. Bu sahillerde geçtiğimiz günlerde olağanüstü bir çaba sarf eden zabıta birimimiz, bu konuda insanlarımızın rahat etmesi için hem bir taraftan işgaller var işportacı gibi hem de Suriyelilerle ilgili davranış yanlışlarını düzeltmekle ilgili çalışmaları oldu. Artık ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesi, Suriyeli sorunudur. Bunu da çözmek sosyal demokratlar olarak bizim görevimiz. 82 milyon yurttaşıma sesleniyorum, hiç kimse provokasyona gelmesin, hiç kimse tahriklere kapılmasın."

Sahil denetimiyle ilgili gelen tepkilere değinen Türkyılmaz, "Bu süreç içinde çok görüşme şansım olmadı ancak sadece parti genel merkezinden ve kamuoyundan değil, bütün Türkiye'den hatta dünyanın çeşitli yerlerinden, çeşitli illerinden bu konuyla ilgili övgü dolu sözler geldi, telefonların şarjları yetişmedi. Sadece Mudanya'nın değil ülkemizde yaşayan 82 milyonun düşüncelerine tercüman olmuşum." ifadelerini kullandı.

"Suriyelilere sahilleri yasakladınız mı?" sorusu üzerine Türkyılmaz, "Tabii ki kural dışı davranışlarından dolayı, affedersiniz develerle, atlarla ve diğer canlılarla gelip orada denize girmelerini, çadır kurmalarını derme çatma, işte oradaki yaşananlara izin vermedim, vermeyeceğiz de. Bütün zabıtamız, belediyemizin ilgili birimleri, 55 kilometrelik bir sahilimiz var, burasını kontrol altına almaya çalışıyor. Yani bunun illa Suriyeli olması gerekmiyor, o davranışı gösteren bir başkası da olsa izin verilmiyor." yanıtını verdi.

Sahillerde düzenin sağlanması ve denetim işinin Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ilçe belediyesine ait olduğunu ancak Büyükşehir'in bu konuda üstüne düşeni yapmadığını ileri süren Mudanya Belediye Başkanı, bu konuda kendi inisiyatiflerini kullanarak denetim yaptıklarını dile getirdi. Suriyeliler üzerinden kendilerine yöneltilen "ırkçı", "faşist" suçlamalarını reddettiğini ifade eden Türkyılmaz, "Bunları, söyleyenlere iade ediyorum. Bizim belediyecilik anlayışımızda, kimseyi inancından, düşüncesinden, etnik kökeninden dolayı ötekileştirmek yok. Temiz, dürüst, ahlaklı bir belediyecilik yapıyoruz." diye konuştu.

Mudanya'da sahillerin Suriyeli göçmenlere yasak olduğuna dair haberlerin, kasıtlı ve kamuoyunu bilinçli olarak yanlış bilgilendirmeye yönelik olduğunu söyleyen Türkyılmaz, hakkındaki eleştirilere konusunda şunları söyledi:

"Özgürlüklerin, Atatürk ilke ve devrimlerinin, Cumhuriyet değerlerinin özgürce yaşandığı kent olan Mudanya'da herkese saygımız var. Biz misafirperveriz. Kapılarımız herkese açık. Benim yaşam inancımda ayrımcılık yapmak, ötekileştirmek yok. Bizim kültürümüz, geleneğimiz var. Tüm dünya insanlarının kardeşliğini savunan bir insan olarak Mudanyamızın kapılarının herkese açık olduğunu söylüyorum. Ancak birlikte yaşayacaksak bunun kuralları olmalıdır. Bunu farklı alanlara taşımak isteyenlere, hakkımda bu değerlendirmeyi yapanlara aynen iade ediyorum. Kendilerine baksınlar ve ne kadar ırkçı ve faşist olduklarını görsünler. Birlikte yaşam kurallarına uyduktan sonra etnik kökeni, dini inancı farketmez, barışın ve kardeşliğin, özgürlüklerin kenti Mudanya'da herkese yer var."

Mudanya'nın sahillerinde görüntü kirliliği yaratan tüm unsurların ortadan kaldırılması için çalışma yapıldığına vurgu yapan Başkan Türkyılmaz, şöyle devam etti:

"Sahillerimizde mangal yakmak, çadır kurmak, deve, at gibi hayvanları sokmak, nargile içmek, iç çamaşırları ile denize girmek gibi vatandaşlarımızı rahatsız eden eylemlere zabıtamızca müdahale edilmiş, kimsenin kamusal bir alana ulaşımı engellenmemiştir. Belediye Başkanı da olsam benim özgürlüğüm bir başkasınınkini engelleyemez. Mudanya Bursa'nın nefes aldığı bir kent.  Bayram günü Bursalıların da Mudanya'ya akın etmesiyle birlikte nüfus yoğunluğumuz artıyor. Sahilde gezip nefes almak isteyen hemşehrilerimizden gelen şikayetler üzerine zabıtamız, aslında Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gereken sorumluluğunda bulunan sahillerden bu tür kötü görüntüleri ve işporta tezgahlarını, atları, develeri toplamışlardır. Bunun yanı sıra yine Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda bulunan temizlik çalışmasını da yine belediyemizin Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri yapmıştır. Biz yerel yöneticiler olarak hemşehrilerimizin bu şikayetlerine çözüm bulmak durumundayız. Mudanyamızda yaz boyunca nereden geldiğine ne, ve kim olduğuna bakılmaksızın, bu tür görüntülere müdahale ederek, hemşehrilerimizin huzurlu bir şekilde sahilleri kullanmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

Mudanya'da yapılan uygulamanın partisi CHP'nin bu konudaki yaklaşımlarına aykırı olmadığını ifade eden Hayri Türkyılmaz, her kesimden çok sayıda destek aldığını, telefonlarının susmak bilmediğini sözlerine ekledi.

Güncel
Nilüfer Belediyesi'nde coşkulu kutlama
Nilüfer Belediyesi'nin kuruluşunun 32. yıl dönümü, düzenlenen gecede çalışanlar ve yöneticiler ta...
Ekonomi
Ayakkabı sektörünün kalbi Bursa'da atıyor
Bursa'da bu yıl üçüncüsü düzenlenen "3. BURSAF Ayakkabı ve Deri Ürünleri Fuarı" başladı.
Politika
CHP Bursa'dan Temirtaş'a saldırıya kınama
Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İYİ Parti Bursa Büyükşehir Belediyesi Mec...
Politika
CHP'li Sarıbal: Üretici ürettiğinden pişman
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Maliyetler artarken üreticinin kazancı yerinde sayıyor. Çi...
Kültür-Sanat
Büyükşehir tiyatrosuna 3 ödül birden
Türkiye'nin tek sahne sanatları dergisi olan ve 7 yıldır emek ve başarı ödülleri ile Anadolu'daki...
Güncel
Minik Leyla'nın ölümünde çarpıcı detaylar ortaya çıktı
Ağrı'da kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedenine ulaşılan Leyla Aydemir'in ölümüne ilişkin hazır...
Bursaspor'da yeni yönetim mazbatasını aldı
Mudanyalı kahraman Şükrü Çavuş törenle anıldı
Gemlik Körfezi'nin temizliğine 51 milyon liralık yatırım
Muazzez Abacı ve Gökhan Tepe büyüledi

En Çok Okunan Haberler

'Şair Ceketli Çocuk' Kazım Koyuncu

"Şair Ceketli Çocuk" olarak tanınan müzisyen, söz ya...

Binali Yıldırım: İmamoğlu'nu tebrik ediyorum

Cumhur İttifakı'nın AK Parti İstanbul Büyükşehir Bel...

'İstanbul'dan Türkiye'ye umut geldi'

Millet İttifakı'nın CHP Adayı Ekrem İmamoğlu'nun İst...

Liselere Geçiş Sınavı sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamında 1 Haziran'd...

Ekrem İmamoğlu mal varlığını açıkladı

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Bel...

İlçelerde seçimler yenilenseydi neler olacaktı?

31 Mart seçimleri sonucunda İstanbul'un 39 ilçesinin...

Bedelli askerlik kalıcı hale geldi

Yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu ...

İmamoğlu: Ne sizi aldatacağız ne de aldanacağız

Tarihi bir zaferle yeniden İstanbul Büyükşehir Beled...

Buldan ameliyatlı haliyle oy kullanmaya geldi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ameliyatlı olması...

Erdoğan: Ekrem İmamoğlu'nu tebrik ediyorum

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gayrıre...

Kaza yapan araçlar meyve bahçesine savruldu

Bursa'nın İznik ilçesinde halı yüklü kamyonetin önün...

Bursaspor'da yeni yönetim mazbatasını aldı

Gelecek sezon Spor Toto 1. Lig'de mücadele edecek Bu...

Gezi Parkı eylemleri davasında ilk tahliye

Gezi olayları davasının ikinci gününde Osman Kavala'...

Ekrem İmamoğlu'ndan ilk açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ek...

İmamoğlu seçimi tarihi bir zaferle kazandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini, re...