Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 2.61 0.611
Euro : 2.844 0.552
İMKB : 80894. -0.7271848458
Altın : 100.04 -0.0646

Yakın gözlüğü tarih oluyor!

ABD'de geliştirilen ve lazerle göze takılan implantlarla yakını görmek için gözlük takma gerekliliği ortadan kalkıyor.

14 Eylül 2011 Çarşamba 10:45 tarihinde eklendi.

Yakın gözlüğü tarih oluyor!

Orta yaş ve üzeri insanların hayatlarını büyük ölçüde zorlaştıran yakın nesneleri görememe problemi, artık basit bir işlemle gideriliyor. Lazer yoluyla korneaya yerleştirilen bir implant sayesinde gözdeki görme kusuru düzeltilerek, okuma gözlüklerine olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor.

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki bir göz kliniğinde geliştirilen tekniğin proje maliyetinin 70 milyon doları bulduğu kaydedildi.

4 BİN STERLİN MALİYET 
Bilim insanları, söz konusu işlemin, geçen yıldan bu yana Avrupa ve Japonya'da başarıyla uygulandığını, bu yolla 6 binden fazla insanın okuma gözlüklerinden kurtularak yakındaki nesneleri rahatlıkla görmeye başladıklarını bildirdi. Geçen ay İngiltere'de uygulanmaya başlanan operasyonu ilk deneyen kişi, Londralı 53 yaşındaki Theresa Ferguson oldu. Ferguson, konuyla ilgili tecrübelerini "45 yaşına gelinceye kadar hiçbir görme şikâyetim yoktu. Etrafımdaki her şeyi kusursuz olarak görebiliyordum. Ancak 45'ime geldiğimde, küçük yazıları ve ayrıntılı nesneleri seçememeye başladım. Ardından bu yöntemin uygulandığını duydum. Okuma gözlüğü kullanmaktansa hemen lazerli tedavi oldum. Operasyon sırasında da hiçbir acı duymadım, ama biraz rahatsız oldum. 15 dakika sürdü her şey" diye anlattı. Lazerli göz implantı operasyonunun İngiltere'deki maliyeti 4 bin sterlin.

Etiketler : görmesorunu , göz , gözlük
İlgili Haberler
Günün Yazarları
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Philaenin indiği kuyruklu yıldızın şarkısı