'Suni gündemleri bırak halkın sorunlarıyla uğraş'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "sözde cumhurbaşkanı" sözünden dolayı kendisine açtığı 1 milyon liralık dava ile ilgili olarak, "Erdoğan'a teşekkür ederim, bütün bu anlattıklarımı hakimin önüne de koyacağım. Trump'ın gönderdiği mektubu da isteyeceğim." dedi.

Politika, 12 Ocak 2021 Salı, 13:08
'Suni gündemleri bırak halkın sorunlarıyla uğraş'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. Kendisine "sözde cumhurbaşkanı" sözünden dolayı 1 milyon liralık dava açan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Kılıçdaroğlu, "Sana sözde cumhurbaşkanı demeye devam edeceğim" dedi.

CHP lideri, iktidarın halkın gündemi yerine bunları unutturmak, konuşturmamak için başka suni gündemler yaratmaya çalıştığını ileri sürerek, "Sen CHP'nin İstanbul İl Başkanı ile uğraşacağına, işsizlik nasıl çözülür diye kafa yorsana. Eyyy Kılıçdaroğlu, diyor. Evet, ne diyorsun? Sen benimle uğraşacağına, çöpten yiyecek toplayan kadınların sorununu çözmek için uğraşsana. Bu ülkede açlık var, sefalet var, bunu çözeceğim diye çalışsana... Bakıyor bütün çocuklarının işi gücü iyi, cepleri dolar dolu, Türk lirası taşımıyorlar. Keyifleri yerinde." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun PM açılışındaki konuşmasından satır başları şöyle:

"Siyaset kurumunun temel görevi sorunları çözmeye kilitlenmesidir, odaklanmasıdır. Kısır tartışmaların Türkiye'ye hiçbir şey kazandırmayacağını artık herkesin çok iyi bilmesi lazım.

CHP olarak biz ne söylüyorsak yüzde yüzü doğrudur. Çünkü biz her alanda, her yerde halkın nabzını birebir tutan partiyiz.

İster Hakkari'de, ister Rize'de, Manisa'da, Almanya'da, Fransa'da bir yurttaşımız varsa sorununu mutlaka bir şekliyle bize aktarır.

Taşeron işçilerin sorunlarını dile getiren kim, biziz. Evlere temizliğe giden kadınların sorunlarını dile getiren kim, biziz. Üniversite öğrencilerin sorunlarını dile getiren kim, biziz. İşsizlerin sorununu dile getiren kim, biziz. Esnafın, kahvecinin, kasabın sorunlarını dile getiren kim, biziz.

İktidarın bize teşekkür etmesi lazım. Ama derin bir yarılma var Türkiye'de. Nedir o yarılma? Sarayın gündemi ile halkın gündemi ayrı. İki farklı gündem var Türkiye'de. Bir yapay, bir de gerçek gündem. Biz Türkiye'nin yapay gündemlerle zaman kaybetmesini istemiyoruz. Erdoğan'a açık çağrı yapıyorum, işsizliği, yoksulluğu yapay gündemlerle çözeceksen, oturup konuşalım.

Atık soğanlardan, çürüklerden acaba sağlam bir iki tane bulabilir miyim diye oturmuş kadınlar bir şekilde evlerine, mutfaklarına malzeme bulmaya çalışıyorlar. Bu gerçek gündem acaba iktidarın, sarayın gündeminde mi? Asıl soru bu.

Keçiören'de oturan vatandaşın gündeminde olur, sarayda oturan kişinin gündeminde böyle bir şey olmaz. Çünkü saray Türkiye'yi görmüyor, gerçek gündemden tamamen kopmuş durumda.

Hangi Ak Parti Milletvekili çıkıp da TBMM'de esnafın sorunlarını anlattı? Ak Partiye, MHP'ye oy veren vatandaşlarıma sesleniyorum; gün beraber düşünme, dertleri birlikte çözme günüdür. Çöpten yiyecek toplayan kadın bizim vatandaşımız, bizim kardeşimiz. Çocukları bizim evladımız. O soruna siyaset kurumu kayıtsız kalırsa görevini yapmıyor demektir.

Asıl görev iktidara destek veren Ak Parti ve MHP'ye aittir. Siz sorunları çözmek için TBMM'ye getirdiniz de karşı mı çıktık? Tam tersine bizim getirdiklerimizi reddettiniz. Bunların yatacak yeri yoktur. Sefaletten de, açlıktan da bunlar sorumludur.

Onlar esnafa gidemiyorlar, biz gidiyoruz. Onlar konteynerden çöp toplayan, kağıt toplayan, yiyecek toplayan kadınları görmüyorlar. Biz görüyoruz ve konuşuyoruz. 65 yaşındaki kadın otobüse binemiyor, 'Nasıl geçineceğim' diye isyan ediyor, görmüyorlar. İktidar sahipleri Türkiye'nin gerçek gündemini görmüyor. Devleti çürütmeye başladılar.

TÜİK açıklama yapmış, 2021 yılında işsizliğin azaldığını söylüyor. Tam komedi. Yahu arkadaşlar, siz gerçekleri görmüyor musunuz? Milyonların açlığını, sefaletini görmüyor musunuz? Her yaştan, her eğitim düzeyinden on binlerce işsiz var.

Bir çiftçiyi düşünün. Boğazından kesiyor, oğlunu-kızını üniversiteye gönderiyor. Okusun, elaleme muhtaç olmasın, alınteriyle kazansın diye. O çocuk bitiriyor üniversiteyi. Şimdi işsiz. Bu ailenin dramını bilen var mı? Biz biliriz, onlar bilmezler.

İktidar sahipleri Türkiye gerçeğinden koptular. Türkiye gerçeği ayrı, iktidar sahiplerinin gerçeği ayrı. Türkiye gerçeğinde açlık var.

Otoyol yaptık, havaalanı yaptık diyorlar. Hayır, onları başkaları yaptı, sende kefil oldun. Vergi verenlerin torunlarını borçlandırdın. Sen ne yaptın arkadaş? Bana de ki, Kars'ta, Bitlis'te, Kırşehir'de, Çankırı'da şu fabrikayı kurdum... Tek bir fabrika bile kurmadılar. Nereye gitti bu paralar?

83 milyonu bir avuç tefeciye mahkum ettiler. Hepimizi, açlık çekenler dahil, bir avuç tefeciye mahkum ettiler. Paralar faizcilere gitti. 18 yıldır ekonomiyi faiz ve dövizle yönetiyorlar. Özel sektör olmasa, kimsenin yatırım yaptığı yok.

Yerli ve milliyiz diyorsun. Peki, öyleysen niye gidip yabancılara yatırım yapsın diye el avuç açıyorsun?

Sizin yatacak yeriniz var mı? Sizde vicdan var mı? Sizde liyakat, adalet var mı? Ben bunları söylediğim izin kızıyorlar. Zaten kızsınlar diye söylüyorum.

Dolar bazında garanti verilmiş, dolar ne kadar yükselirse 5'li çetenin keyfi o kadar yerinde.

Bunu herkese anlatacağız. İşsizliğin nedeni bu işte. Senin verdiğin vergi dışarıya gidiyor, içeride kullanılmıyor.

Beyler keyiflerini sürdürüyorlar. Saraydaki tabloyla Türkiye'deki gerçek aynı değil. Bir tarafta çalgılar çengiler, öbür tarafta açlık, işsizlik ve yoksulluk. Devleti yöneten siyasi iktidar yapay gündemlerle halkın gündemini çalmak istiyor.

Tutturmuş, CHP İstanbul İl Başkanı... Sen CHP'nin İstanbul İl Başkanı ile uğraşacağına, işsizlik nasıl çözülür diye kafa yorsana.

Eyyy Kılıçdaroğlu, diyor. Evet, ne diyorsun? Sen benimle uğraşacağına, çöpten yiyecek toplayan kadınların sorununu çözmek için uğraşsana.

Bu ülkede açlık var, sefalet var, bunu çözeceğim diye çalışsana... Bakıyor bütün çocuklarının işi gücü iyi, cepleri dolar dolu, Türk lirası taşımıyorlar. Keyifleri yerinde. Peki memleketin sorununu kim çözecek? Biz. Millet İttifakı olarak biz çözeceğiz. Haram yemeyeceğiz, kul hakkı yemeyeceğiz, yedirmeyeceğiz. Her kuruşun hesabını bu millete vereceğiz. Tarihin bize yüklediği sorumluluğa hepimizin hazır olması lazım.

Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zat, kendisine 'Sözde Cumhurbaşkanı' dediğim için çok alınmış. Bremen mızıkacıları gibi, Meclis Başkanından tutun, herkes saldırıyor. Acaba yapay gündem oluşturabilir miyiz derdindeler. Yaratan sensin kardeşim. Milleti açlığa, fukaralığa muhtaç eden sensin kardeşim. O nedenle ben sana 'Sözde Cumhurbaşkanı' diyorum, demeye de devam edeceğim.

1 milyon liralık tazminat davası açmış, açsın. Ben onun hakkında 1 liralık dava açıyorum, çünkü o kadarlık adam.

Cumhurbaşkanı olmanız için TBMM'de Anayasa'nın 103. maddesinde yer alan yemini okumanız lazım. 'Taç giyen baş akıllanır' derler. Yemini edeceksin, o yemine sadık kaldıktan sonra 83 milyonun Cumhurbaşkanısın, kimse buna itiraz edemez. Demokrasiyi bu ülkeye getiren bir parti olarak milletin iradesine saygı gösterdik.

Kişi seçime girdi, kazandı, geldi, yemin metnini okudu, Cumhurbaşkanı oldu. İtiraz eden oldu mu, olmadı.

Cumhurbaşkanı olmanız için TBMM'de Anayasa'nın 103. maddesinde yer alan yemini okumanız lazım. 'Taç giyen baş akıllanır' derler. Yemini edeceksin, o yemine sadık kaldıktan sonra 83 milyonun Cumhurbaşkanısın, kimse buna itiraz edemez. Demokrasiyi bu ülkeye getiren bir parti olarak milletin iradesine saygı gösterdik. Kişi seçime girdi, kazandı, geldi, yemin metnini okudu, Cumhurbaşkanı oldu. İtiraz eden oldu mu, olmadı.

O yemini edip, yemine sadık kaldığı sürece Cumhurbaşkanıdır, kimse itiraz edemez. Yemine sadık kaldı mı?

Beni özellikle MHP'ye, Ak Parti'ye oy veren değerli kardeşlerim dinlesin. Neden sözde diyorum? Görevini yaparken Türkiye'yi yüceltmek için, büyütmek için çalışmadığı için." 

Güncel
İnegöl'de kamyonet yola çıkan ata çarptı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde seyir halindeki kamyonet, bir anda yola çıkan sahipsiz ata çarptı. Çar...
Spor
Hakan Demir: Bu şekilde yolumuza devam edeceğiz
Petkimspor karşısında takımın sonuna kadar mücadele ettiğine vurgu yapan TOFAŞ Basketbol Takımı B...
Spor
TOFAŞ Petkimspor'u 88-80 yendi, 4. sıraya yükseldi
TOFAŞ Basketbol Takımı, 12. hafta erteleme mücadelesinde sahasında Petkimspor'u 88-80'lik skorla ...
Güncel
Dere yatağında sürüklenen cipte can pazarı
Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde dere yatağından geçmek isterken suya kapılan ve sürüklenen cipte ...
Dünya
ABD'de Türk-Amerikan toplumun acı kaybı
Ömrünü ABD'de Türk Müziğinin yayılmasına adayan, New York Atatürk Korosu'nun kurucusu ve müzik di...
Spor
TFF Süper Kupa'nın sahibi Trabzonspor oldu
Bordo-mavililer, son lig şampiyonu Başakşehir'i 2-1mağlup etti ve 14. Süper Kupa'yı müzesine götürdü
Çevrimiçi riskleri ve siber zorbalıkları anlatacak
100. yılında 1921 Anayasası konuşuldu
Karacabey zeytincilikte de söz sahibi olmak istiyor
Ali Akman: Hedefim Avrupa'da futbol oynamak

En Çok Okunan Haberler

Uğur Mumcu Bursa'da ÇGD öncülüğünde anıldı

Araştırmacı gazeteci- yazar Uğur Mumcu, katledilişin...

Kayıhan Pala'nın acı günü; Babasını kaybetti

Halk sağlığı konusunda önemli çalışmalarıyla bilinen...

Hollanda'da Kovid-19 kısıtlamalarına protesto

Hollanda'da yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücade...

Xiaomi Redmi Note 9, Redmi Note 9 Pro ve Red...

Çin'in teknoloji devi Xiaomi, yeni nesil akıllı tele...

Nilüfer'de çocuklara karne hediyesi tiyatro

Nilüfer Belediyesi, karne hediyesi olarak çocuklara ...

Bursa Şehir Hastanesi Başhekimi koronavirüs ...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinin ardından...

Bursa'da şiddetli lodos evin çatısını uçurdu

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde etkili olan lodos neden...

Temizlik işçisi kamyon ile minibüs arasında ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde servis aracı ile çöp kamy...

Bursa'da şiddetli lodos Otosansit'i yıktı geçti

Bursa'da 2 gündür etkili olan kuvvetli lodos Yıldırı...

İl il Kovid-19 aşılama bilgileri verilmeye b...

Türkiye genelindeki aşı uygulaması, "Kovid-19 Aşısı ...

Meteorolojiden Bursa ve 3 il için fırtına uy...

Eskişehir, Bursa, Kütahya ve Bilecik için kuvvetli r...

Bursa'da uyuşturucu operasyonu; 10 kişi tutu...

Bursa'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltı...

İnegöl'de metruk binada yangın

Bursa'nın İnegöl ilçesinde metruk bir binada, uyuştu...

Uluabat Gölü'nde kaçak avlanan 2 kişi yakalandı

Bursa'da, Uluabat Gölü'nde yasak olmasına rağmen can...

TOFAŞ Voleybol Takımı sahasında yenildi

TOFAŞ Erkek Voleybol Takımı, Erkekler Voleybol 2. Li...