'Sözün bittiği yerdeyiz; Üzgünüz, kederliyiz, acılıyız!'

Meslek camiası olarak Muhasebe Haftası'nı hüzünle karşıladıklarını söyleyen BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, "Hüzünle karşılıyoruz çünkü, üzerimize yüklenen angaryalar haddini aşmıştır. Meslek mensupları olarak hasta olmaya bile hakkımız yok. Meslektaşlarımız yoğun iş yükü altında masaları başında vefat ediyor. Sözün bittiği yerdeyiz! Üzgünüz, kederliyiz, acılıyız! Çözüm istiyoruz!" dedi.

Ekonomi, 02 Mart 2019 Cumartesi, 13:58
'Sözün bittiği yerdeyiz; Üzgünüz, kederliyiz, acılıyız!'

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nca (BSMMMO) '1-7 Mart Muhasebe Haftası' nedeniyle Heykel'deki Atatürk Anıtı önünde çelenk töreni ve basın açıklaması düzenlendi. BSMMMO yönetim kurulunun yanı sıra, Oda üyesi meslek mensuplarının da yoğun katılımıyla gerçekleşen çelenk töreninde basın bildirisini okuyan BSMMMO Başkanı Ahmet Hikmet Sönmez, "Muhasebe mesleği, tüm dünyada bilim dalı olarak kabul edilen ve evrensel değerleri olan bir meslektir. Gelişmiş batı ülkelerinde yüz yıl önce ülkemizde ise ancak otuz yıl önce yasal statüsüne kavuşan ve geçen bu süre zarfında dünya ile farklarını gideren, ülke ekonomisine önemli katkılar sunan mesleğimiz ve meslektaşlarımız ile beraber; Muhasebe Haftası'nı hüzünle karşılıyoruz. Hüzünle karşılıyoruz, çünkü; otuz yıl öncesine ait meslek yasamızda seçim maddeleri dışında önemli değişiklikler maalesef yapılmamıştır."

"Oysa yaptığımız işlerin yüzde 98'i elektronik ortama taşınmış ve teknoloji işimizin her noktasına nüfus etmiştir." diyen Sönmez, şunları kaydetti:

"Teknolojinin bu derece işimize yansımasının, bizlerin ve vergi mükelleflerinin işlerini kolaylaştırması beklenirken üzerimize yıkılan işler ve angaryalar haddini aşmıştır. Dünya gelişim ve değişimi inşa ederken, bizler bu gelişimi ve değişimi kavrayamayan bir meslek yasası ve ilgisiz yetkililer yüzünden sorunlu ve stresli bir hayat yaşamaktayız. Meslektaşlarımız ağır iş yükü altında canları pahasına görevlerini yerine getirme gayreti içerisindeler. Yaşadığımız sorun ve sıkıntılar maalesef son zamanlarda birçok meslektaşımızı görevi başında kaybetmemize neden oldu. İşleri başında hayatlarını kaybeden meslektaşlarımız Mersin SMMM Odamızdan İbrahim Bilsel, Serkan Serpin; Eskişehir SMMM Odamızdan Cemal Pekcan, Süleyman Özmen Korç, Halil Hancı ve Ankara SMMM Odamızdan Veyis Biçer'in ailelerine ve tüm meslek camiamıza başsağlığı diliyoruz."

Meslek camiası olarak, meslektaşlarının vefatı ve rahatsızlanmasının kendilerini derinden üzdüğünü söyleyen BSMMMO Başkanı Sönmez, yaşanılan bu üzüntü verici durumun kendilerini içinde bulundukları koşulları sorgulamaya ittiğini kaydetti. Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüyoruz ki; meslek mensupları olarak sorumluluklarımız çok fazla ve hasta olmaya bile hakkımız yok! Hepimizin bildiği gibi 3568 sayılı meslek yasamız, 30 yıl önce çıkmış ve artık güncelliğini yitirmiştir. Sürekli değişen mevzuatla asla dinlenme fırsatı olmayan bizlerin; hiçbir tatili ve mücbir sebebi bulunmamaktadır. Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz mali tatil olarak çıkan düzenlemenin bile bizlere hiçbir katkısı yoktur. Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, angaryalara boğulmuş, bu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini dahi karşılayabilmek için yoğun çalışma temposuna girmiştir."

"TALEPLERİMİZİN YERİNE GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ"

BSMMMO Başkanı Sönmez, meslek camiası olarak taleplerini şöyle sıraladı:

"Bizler; meslektaşlarımızı kaybetmemek için, mesleğimizi yapmak için, ülkemizi geliştirmek için Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını istiyoruz. TÜRMOB ve Odaların görüşünün alınarak hazırlanacak güncel meslek yasasının bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülerek yürürlüğe girmesini ve mesleğimizin daha iyi koşullara taşınmasını, beyan sürelerinin gerçekçi bir şekilde yeniden düzenlenmesini, ölüm, doğum, hastalık gibi durumlarda beyanname göndermek zorunda kalmamamız için mücbir sebep halinin mali müşavirler için de geçerli olmasını, dinlenebilmek, eşlerimize, çocuklarımıza vakit ayırabilmek için mali tatilin, gerçekçi ve yaşanabilir bir şekle kavuşturulmasını, YMM'lerin tasdikten doğan, SMMM'lerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumluluklarının yeniden düzenlenmesini, kamu kurumlarınca istenen bilgi, beyan ve formların sayısı oldukça artmıştır. Tüm verilerin bir data merkezinde toplanmasını ve ilgili kurumların bu merkezden bilgileri almasını, düzeltme amaçlı verilen beyan ve bildirimlerde ceza uygulamasından vazgeçilmesini, dördüncü dönem geçici vergi beyanının kaldırılmasını, serbest meslek geliri, Gelir Vergisi Kanunu'na göre tahsilat esasına bağlı olmasına karşın, Katma Değer Vergisi Kanunu'na göre hizmetin ifa edilmiş olmasından dolayı tahakkuk esasına bağlı tutulmuştur. Serbest Meslek Geliri Katma Değer Vergisi Kanunu yönünden de tahsilat esasına bağlanmasını, mesleki sorumluluk sigortası primlerinin gider olarak yazılabilmesini istiyoruz. Tüm taleplerimizin yerine getirilmesini temenni ediyor, ebediyete intikal eden bütün meslektaşlarımızı bir kez daha rahmet ile anıyoruz."

Medya
İmamoğlu israfı açıklarken apar topar program bitirildi
Ekrem İmamoğlu'nu Tarafsız Bölge'de konuk eden Ahmet Hakan, İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Bele...
Politika
Binali Yıldırım'ın o iddiasını böyle çürüttü
Binali Yıldırım'ın seçmenlere büyükşehir pusulasının verilmediği iddiasını yanıtlayan Ekrem İmamo...
Kültür-Sanat
Türkyılmaz: Myrleia'yı yaşatma mücadelemiz sürecek
Myrleia Antik Kenti üzerine kurulan AVM ile ilgili dava sürecinde atanan yeni bilirkişilerin "uyg...
Politika
CHP'li Sarıbal'dan ceza alan TARİŞ işçilerine ziyaret
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, TARİŞ Fabrikası'nda, eylem yaptıkları için ceza alan TARİŞ i...
Eğitim
'Matematik dersi seçmeli oldu' iddialarına açıklama
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaşt...
Politika
CHP: Bu İstanbulluların aklıyla alay etmektir
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Binali Yıldırım'ın "sandık başkanlarının, seçmen tipinden AK Parti'ye oy...
19 ülke ve 81 ilde aynı anda 'Atabarı' oynandı
Sofraların vazgeçilmezi; Türk mutfağı helva zengini
MSB'den 'Milli Mücadele'ye Adım Adım' paylaşımı
Uyuşturucudan arınıp hayatında yeni bir sayfa açtı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da hayvanların üzerine yıldırım düştü

Bursa'nın İznik ilçesinde yıldırım düşmesi sonucu 4 ...

Halfeti'de PKK operasyonunda 1 şehit, 2 yaralı

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde PKK'li teröristlere ...

HDP'li Tiryaki: Neyin çalındığını ben anlatayım

HDP'nin YSK'deki temsilcisi Batman Milletvekili Mehm...

Bursa'da yalnız yaşayan kişi kayboldu

Bursa'da kendisinden 3 gündür haber alınamayan kişiy...

Bursa Büyükşehir'de 2 yeni daire başkanlığı

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreter Yardı...

Göztepe kritik Bursa deplasmanında

Ligde 33 puanla 16. sırada bulunan Bursaspor, 19 May...

Müzeler Haftası Panorama 1326 Bursa'da kutla...

Osmangazi Belediyesi'nin vizyon projelerinden olan P...

İlk adımla başlayan büyük yürüyüş 100. yılında

19 Mayıs 1919'da ilk adımla başlayan büyük yürüyüş 1...

Uyuşturucudan arınıp hayatında yeni bir sayf...

Bursa'da yaklaşık 10 yıl uyuşturucu kullanan genç, B...

Genç karikatürcüler sergi açtı

Nilüfer Belediyesi Beşevler Gençlik Merkezi Karikatü...

Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'FETÖ' ithamı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar sonrası gençlerl...

Sosyal medyada başladı bıçaklı kavgaya dönüştü

Bursa'da sosyal medya ortamında küfür nedeniyle başl...

CHP'li Öztrak: Kanunsuzluk paçalarından akıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öz...

"Dur" ihtarına uymadılar kaza yapınca yakala...

Bursa'da polisin "dur" ihtarına uymayıp kaçan uyuştu...

Bursaspor'un kaderi mucizelere kaldı

Süper Lig'in 33. haftasında küme düşme mücadelesi ve...