'Soru soran gazeteci olmak bir tercih'

ÇGD Bursa Şubesi ve Bursa Barosu'nun düzenlediği Yaşananlar Boşuna Değil-Çağdaş Söyleşiler'in yeni konuğu, Gazeteci- Yazar Enver Aysever oldu. "Soran Gazeteci, Susan Gazeteci" temasıyla düzenlenen söyleşide konuşan Aysever, "Soru sormayı işinizin bir parçası olarak bileceksiniz. Bunu tercih etmiyorsanız, rezillik" dedi.

Medya, 28 Eylül 2019 Cumartesi, 20:45
'Soru soran gazeteci olmak bir tercih'

Gazeteci-Yazar Enver Aysever Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi ve Bursa Barosu'nun ortaklaşa düzenlediği "Yaşananlar Boşuna Değil - Çağdaş Söyleşiler"in konuğu oldu.

Bursa Akademik Odalar Birliği'ndeki Bursa Barosu Av. Özgür Aksoy Salonu'nda "Susan Gazeteci, Soran Gazeteci" temasıyla gerçekleştirilen söyleşide Enver Aysever, medyanın içinde bulunduğu durumu değerlendirdi.

Moderatörlüğünü ÇGD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Onur Fidansoy'un yaptığı etkinlikte konuşan Aysever; "Soru soran gazeteci olmak bir tercih. Soru sormayı işinizin bir parçası olarak bileceksiniz. Bunu tercih etmiyorsanız, zaten rezillik. Bu mesleği yapmamanız lazım. Soru sorabilen olmak gerekir. Niyetiniz soru sormaktır da kültürünüz, diliniz, cesaretiniz, etik değerleriniz buna yetmeyebilir. Türkiye'de ekranda soru soramayan gazetecilerin önemli bir kısmı, yeteneği, merakı olmadığı için soramıyor. Hayatında soru sormamış ki orada sorsun! Pek çok şaşaalı, insanların bayıldığı gazeteci, prompteri kaldırın önünden, kendi adı dışında bir şey söyleyemez. Soramamanın iki ayağı var. Sormak isteyip soramayanlar, bir de iktidar yalakası olanlar var" ifadelerini kullandı.

"Sorusunu esirgemeyen adam" olarak anılmaya başlandığını, "Aykırı Sorular" programında konuşulanların halen daha sosyal medyada dolaşımda olmasının hoşuna gittiğini ifade eden Aysever, "Bir gün önce Ayşe Arman'a 4 tane sevgilisi olduğunu söyleyen Ali Ağaoğlu'na, 'bu kızlar çok yakışıklı olduğunuz için mi sizinle beraber oluyor, yoksa paranızla mı beraber oluyorlar?' diye sormam, sokak ağzı değil, gerçekçi bir soru. Mesela, Maslak 1453 Projesi, CHP iktidarda olsaydı Maslak 1923 olur muydu? Soru böyle sorulur. Öteki türlü sormak palavradır. Sayın bilmem ne iyi misiniz filan! Bunu ben yapamam. Üslubumun iyi bir üslup olduğunu düşünüyorum. Lümpen bir üslup değil, tam tersine entelektüel bir üslup kullandım. Ayrıca entelektüel dili hızlı düşünerek kullanmak gerekir. Karşınızdaki insanın düşünmeye zamanı olmadığı için bilinçaltını açığa çıkarıyor. Çalıştığım tüm kanallardan periyodik aralıklarla kovuldum. CNN'den kovulurken genel müdür arkadaşım mesaj attı. Upuzun ve övgüler dolu bir mesaj. Herhalde bu sene bana Ahmet Hakan'a verdikleri parayı bana da verecekler diye düşünürken, sana teşekkür ediyoruz diyerek işime son verdiler" dedi.

Aysever şöyle konuştu:

"Bugün Türkiye'de itirazını dile getirebilmek, hele bir sosyalist olarak ideolojik bir zeminde söyleyebilmek önemli. Bunu yapma olanağını bulanlardan biriyim. Çok arkadaşımız işsiz, yapamıyor. Biz de pek işli sayılmayız. İşimiz var da o işlerle geçiniyor sayılmayız. Bu anlamda halimden şikayetçi değilim. Şikayet etmek kültüründen hoşlanmadığım gibi o kadar büyük bedeller ödemiş meslektaşlarımız var ki, hapisler, zindanlar, ölümler var. Ben nihayetinde birkaç hapis cezasına çarptırılmış ama bunları yatmamış durumdayım. Süren davalarım var. Bizim meslekte kovulmanın negatif bir ölçü olmadığını biliyorum. CNN ekranında olmak kovulmaktan daha ürkütücü bir durum olabilir diye düşünüyorum."

"ATATÜRK TACİRLERİNDEN KORKARIM"

Enver Aysever, televizyondaki ilk programının, İslamcılarla solcuları uzlaştırma çabalarının arttığı bir döneme denk geldiğini, ilk konuklarının da solcular adına Ertuğrul Günay, İslamcılar adına da Mehmet Bekaroğlu'nu davet ettiğini hatırlattı. Aysever "O kadar başarılı oldum ki, Ertuğrul Bey AKP'den bakan oldu, Mehmet Bekaroğlu da CHP'de genel başkan yardımcısı oldu. Hayaldi gerçek oldu! Tarihsel rollerimden biri bu idi" diyerek ironi yaptı.

Aysever; "İstanbul'da önceki gün yaşanan deprem. İyi ki oluyor. Herkesin aklı başına geliyor. Deprem öldürmez, yobazlık öldürür. Yobazlarla aynı ülkede yaşıyorsak bizim günahımız onları eğitememek. Onlarla mücadele edememek. Depremde kimin öleceği belli değil. Bu adamlarla neyi konuşacaksın ki? Gericilikle müzakere edilmez, mücadele edilir! Çok net... Dolayısıyla sosyalist, az olmaktan korkmaz. Ben Atatürk tacirlerinden de hoşlanmıyorum. 'Atam sen kalk ben yatam!' Tek madde, ikinci madde yok. Antiemperyalizm, antikapitalizm nerde? Örgütlü toplum, hukukun üstünlüğü nerde? Sen TÜSİAD üyesisin ama Atatürk'ü çok seviyorsun. Öyle sevmek kolay. İşçiyi sömür... İşçinin Atatürk'ü ile TÜSİAD'çının Atatürk'ü farklı olmalı. O yüzden kültürel olarak yoksul insanın İslam'ı ile yukarıdakinin İslam'ı farklı..." ifadelerini kullandı.

Söyleşi sonunda Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Rabia Deniz, Aysever'e plaket verdi. Enver Aysever, söyleşi sonunda okurlarına kitaplarını imzaladı. 

Güncel
Bursa'da dere kenarında erkek cesedi bulundu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde dere kenarında erkek cesedi bulundu. Cesedin 2 gün önce ailesi tarafın...
Güncel
Bursa'da uzman çavuş tartıştığı kadını öldürdü
Bursa'da görevli bir uzman çavuş, tartıştığı kadını tabancayla vurarak öldürdü.
Güncel
12 Barodan ortak çağrı: Hodri meydan!
Aralarında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa Barosu Başkanlığı'nın da bulunduğu 12 baro ortak açık...
Politika
Kılıçdaroğlu: Damadı kapının önüne koyacaksın!
CHP lideri Kılıçdaroğlu: "5 reform paketi açıkladılar, bir şey çıkmadı. İşsizlikte dünya üçüncüsü...
Güncel
9 gün sonra yaşam mücadelesini kaybetti
Bursa'nın Orhangazi ilçesindeki bir fabrikada, forklifte bağlanan sepetin yan yatması sonucu 3 me...
Güncel
Ahmet Altan yeniden gözaltına alındı
Yargılandığı davada 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan ve tahliye edilen gazeteci-yazar Ahmet...
Avrupa Caz Okulu Bursa'da konser verecek
Uludağ Üniversitesi'nden müthiş buluş!
Kadına şiddet fotoğraf karelerinde
Aileler disleksiyi çok geç fark ediyor!

En Çok Okunan Haberler

Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri'ne ne yazdı?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, A...

Bursa Yenişehir'de silahlı kavga; 1 ölü

Bursa'da çıkan kavgada bir kişi yaşamını yitirdi.

Dağ tırmanışları ile iklim değişikliğine dik...

Bursa'da 4 dağcı, daha yaşanabilir bir dünya amacıyl...

Tartışmalara neden olan kaçak villa yıkılıyor

Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesi Hasanağa Mahallesi'n...

Görükle'de kafe önünde kavga; 3 yaralı

Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Görükle Mahallesi'n...

Büyük Önder Bursa'da özlemle anıldı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal e...

Uludağ Üniversitesi'nden müthiş buluş!

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biy...

Bu takımın kızları sahaya şalvarla çıkıyor

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde kız futbol takımı Şa...

Kamyonet tarlaya devrildi; 1 kişi hayatını k...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde kontrolden çıkarak tar...

Nilüfer'de ruhunuzu tutuşturacak bir oyun

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu oyuncularının sahn...

Türkiye Atatürk için saygı duruşunda

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderi Mustafa Kemal ...

TOFAŞ Afyon deplasmanında 6. galibiyetini aldı

TOFAŞ Basketbol Takımı, ING Basketbol Süper Ligi'nin...

'ABD'ye gitmeyin, gizli pazarlıklara girmeyin'

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun ...

Teleferik bakımda; Beş gün çalışmayacak

Bursa'da kent merkezi ile Uludağ arasında alternatif...

Kaza yapan sürücü alkolmetreyi üflemek istemedi

Bursa'da bir otomobile arkadan çarpan otomobilin sür...