Savcı Harput'un cezasının artırılmasını istedi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, aralarında eski Bursa Valisi Şahabettin Harput ile bazı iş adamlarının da bulunduğu 48 sanığın istinaf mahkemesindeki duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, Harput ile bazı sanıkların cezalarının artırılmasını istedi.

Güncel, 20 Eylül 2019 Cuma, 13:38
Savcı Harput'un cezasının artırılmasını istedi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, aralarında eski Bursa Valisi Şahabettin Harput ile bazı iş adamlarının da bulunduğu 48 sanığın istinaf mahkemesindeki duruşmasında mütalaasını açıklayan iddia makamı, Harput ile bazı sanıkların cezalarının artırılmasını istedi.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince, konferans salonunda görülen duruşmaya, ilk derece mahkemesindeki karar duruşmasında hakkında tutuklama kararı verilen Celal Sevmezler ile tutuklu 3 sanık katılmadı.

Mütalaasını açıklayan Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haklarında beraat kararı verilen sanıklar Erdoğan Özmüş, Hüseyin Algül, Mehmet Kazangil, Orhan Bilici, Ömer Benli, Rahime Özlem Özkelebek, Sabri Eken, Salih Uçak, Sevgi Demir ve Yavuz Kazangil'le ilgili kararlar ve usuli işlemlerin kanuna uygun yapıldığı gerekçesiyle, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının istinaf talebinin reddine karar verilmesini istedi.

İddia makamı, ilk derece mahkemesinde "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan cezalandırılan sanıklar Bülent Özdemir, Salim Uçak ve Veli Velioğlu ile Yunus Dağ'ın aldığı 2 yıl 1'er ay hapis cezasının, heyet tarafından yeniden değerlendirilerek, yardımlarının niteliğine, miktarına ve zamanına göre, aldıkları cezaların onanmasını talep etti.

Savcı, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapisle cezalandırılan Şahabettin Harput, Ahmet Gören, Ahmet Keşkekoğlu, Ahmet Nuri Ekiz, Ali Fuat Er, Ali Kemal Turhan, Ali Saffet Durmuşlar, Ayhan Kandıral, Bünyamin Işık, Celal Sevmezler, Cengiz Resimoğlu, Davut Baykan, Dinçer Temur, Eyüp Karakuş, Emin Akça, Hamit Tuna, Feridun Kahraman, Mahmut Kesici, Mecit Özkelebek, Mehmet Benli, Mustafa Celal Eğretli, Muzaffer Koyuncu, Osman Üstünal, Ömer Kazangil, Ramazan Yılmaz, Recep Göral, Recep İleri, Refik Öztüfekçi, Sami Şentürk, Sait Usul, Selahattin Çelik, Selamettin Özgörüş, Soner Eken ve Şakir Umutkan ile Turan Boztepe'nin, örgüt içindeki konumları, örgüte yaptıkları maddi manevi katkıları, faaliyetleri ve bunların zaman ve miktarları göz önüne alınıp, ayrı ayrı değerlendirme yapılarak ve alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılması talebinde bulundu.

Duruşma savcısı, etkin pişmanlık kapsamında ifade veren sanıklar Cengiz Resimoğlu, Emin Akça, Eyüp Karakuş, Feridun Kahraman, Hilmi Gülcemal, Mahmut Kesici, Selahattin Çelik, Selamettin Özgörüş, Soner Eken ve Şakir Umutkan ile Turan Boztepe'nin, verdikleri bilgi ve belgelerin soruşturmalara katkısının, etkin pişmanlığın zamanının, verdikleri bilgilerin konumları ile uyumlu olup olmadığının ayrı ayrı değerlendirilmesini ve ilk derece mahkemesindeki kararların uygulanmasını istedi.

Savcı ayrıca tutuklu sanıklar Ahmet Gören ve Ahmet Keşkekoğlu ile Davut Baykan'ın tutukluluk hallerinin devamını, haklarında adli kontrol tedbiri bulunan sanıkların tedbirlerinin yurt dışına çıkış yasağı olarak değiştirilmesini talep etti.

FETÖ'nün malikanesine yeniden müsadere talebi

Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, ilk derece mahkemesi tarafından müsaderesine yer olmadığına karar verilen, sanıklarından Şami Şentürk'e ait FETÖ lideri Gülen için yaptırıldığı iddia edilen gayrimenkulle ilgili, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının istinaf talebinin kabul edilmesini, malikanenin müsaderesini istedi.

Mütalaanın ardından, müşteki Cumhurbaşkanlığı avukatları ile sanıklar ve avukatları, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu.

Sanıkların tanık ve bilirkişi talepleri ile adli kontrol şartlarının değiştirilmesi istemlerinin ve tahliye taleplerinin reddine karar veren mahkeme heyeti, taraflara mütalaaya ilişkin beyanda bulunmak üzere süre vererek, duruşmayı erteledi.

İlk derece mahkemesindeki kararlar

Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesinde 6 Aralık 2018'de yapılan karar duruşmasında, aralarında eski Bursa Valisi Şahabettin Harput ile bazı iş adamlarının da bulunduğu 60 sanıktan 37'sine, 1yıl 6 ay ile 7 yıl 6 arasında değişen hapis cezaları verilmişti.

Mahkeme heyeti, 7 sanığın ev hapislerinin devamına karar vermiş, Harput'un da aralarında bulunduğu ev hapsinde tutulan diğer sanıklar hakkında ise yaşadıkları kentin dışına çıkmama şartıyla adli kontrol tedbiri uygulamıştı.

Sanıklardan 10'unun beraat ettiği davada, ayrıca 3 sanığın ceza almasına yer olmadığına karar verilmiş, diğerlerinin dosyası ayrılmıştı.

Bu kararlara Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ile taraf avukatları itiraz etmişti.

Spor
A Milliler Fransa'dan grup lideri olarak dönüyor
A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu 8. maçında deplasman...
Çevre
Kaz Dağları'ndaki altın faaliyetleri durduruldu
Geniş katılımlı eylemlerin yapıldığı Kaz Dağları'ndaki doğa talanının sorumlusu Kanadalı Alamos G...
Dünya
Trump'tan skandal bir açıklama daha
Skandal çıkışları bitmek bilmeyen ABD Başkanı Trump, "Askerlerimizin büyük kısmını Suriye'nin dış...
Güncel
Bursa'daki ana FETÖ davası istinafta sürüyor
Eski Vali Şahabettin Harput ile bazı iş adamlarının da bulunduğu 48 sanığın istinaf mahkemesindek...
Güncel
Bursa'da iki haftada 230 şüpheli yakalandı
Bursa Emniyet Müdürlüğünce gerçekleştirilen asayiş uygulamalarında iki haftada aranan ve şüpheli ...
Güncel
35 gündür kayıp yaşlı adamın cesedi bulundu
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki bir tarlada 35 gündür kendisinden haber alınamayan yaşlı a...
12 yaşındaki piyanist yeni ödüller peşinde
Traktörler 'Makrobat'la eğimli arazide güvende
Bursa kestanesinde erken hasat başladı
Bursa'da 2000 yıllık mozaik tablo ele geçirildi

En Çok Okunan Haberler

'Türkiye'den 130 ülkeye tarım aleti ihraç ed...

Türkiye'de üretilen her üç traktörden ikisinin ABD v...

Bursa'dan Antalya'ya sanat çıkarması

Bursa Kadın ve Umut Platformu Sanatçıları Antalya Ka...

Suriye'den gelen şehitleri binlerce kişi uğu...

Barış Pınarı Harekatı'nda şehit düşen Uzman Çavuş Ha...

'Bursa Öğretmenevi ranta terk edilemez!'

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şubesi, Bursa'da görev yap...

Otomotiv ihracatında aslan payı Bursa'nın

Türkiye'nin ocak-eylül dönemindeki 22 milyar 549 mil...

Marmarabirlik zeytinde rekoltenin yarısını a...

Marmarabirlik bu dönemde 81 bin tonu bulması beklene...

12 yaşındaki piyanist yeni ödüller peşinde

Viyana'da gerçekleştirilen Uluslararası Müzik Yarışm...

Almanya'da ölü bulunan Bursalı genç toprağa ...

Yüksek öğrenim için gittiği Almanya'nın Nürnberg ken...

Evindeki yangını söndürmek isterken ağır yar...

Bursa'da, dağ köyündeki bir ahşap evde, elektrik kon...

TOFAŞ, Gaziantep'ten galip dönüyor; 81-69

TOFAŞ Basketbol Takımı, Basketbol Süper Ligi'nin üçü...

Bursa'da mantar zehirlenmesi; 10 kişi hastan...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde ormandan topladıkları man...

Bursa'da uyuşturucuya 5 gözaltı daha

Bursa'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 5 kişi ...

Türkiye Komünist Hareketi'nden gözaltılara t...

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) İzmir İl Başkanı ve ...

Bursa kestanesinde erken hasat başladı

Tarihi "Osmanlı köyü" Cumalıkızık'ta olgunlaşma döne...

Bursa Şehir Tiyatrosu sezona merhaba dedi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, sezon a...