Sarıbal: Tarımsal destekler rehin alınıyor

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP iktidarının Dünya Çiftçiler Günü'nde, tarımsal desteklemeleri rehin alan bir yasa tasarısını gündeme getirdiğini söyledi.

Politika, 14 Mayıs 2018 Pazartesi, 23:32
Sarıbal: Tarımsal destekler rehin alınıyor

Hükümet tarafından Meclise sunulan "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM'de yaptığı konuşmada, tasarının 6'ıncı maddesi ile Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin, tasarıda koordinatları belirlenen arazisi, Atatürk Orman Çiftliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılacak bir protokolle Ankara Büyükşehir Belediyesine; hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günü birlik ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar yapılmak üzere yirmi dokuz yıllığına ve bedelsiz olarak tahsis edileceğini söyledi.

"Bu kanun değişikliği AOÇ'de Atatürk'ün şartlı bağışı ihlal edilerek hukuksuz bir şekilde inşa edilen Ankapark'a ilişkin olup, idarenin hukuka aykırı olarak fiili durum yaratıp sonrasında yasallaştırma çabasının bir örneğidir. Öte yandan yasa tasarısında bu alanın kiraya verilebileceğine ve işletmeye açılabileceğine dair ibareler de bulunmaktadır." diyen Sarıbal, şu açıklamalarda bulundu:

"Uygulayıcılar bu kanun değişikliği ile Ankapark'ı yasallaştıracaklarını düşünmektedirler. Ancak bu değişiklik 5659 sayılı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu'na aykırıdır. Çünkü bu kanuna göre AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılaması yasaktır. Bu emredici, açık ve net kanun varken hükmü varken; ülkenin en büyük israf projesini devam ettirmek amacıyla AOÇ arazisinin bir bölümünü 29 yıllığına belediyeye tahsis eden kanun tasarısı meşru değildir. Bu kanunsuzluğa el kaldıran ve onay veren herkes hukuka, Atatürk'ün şartlı bağışına ve cumhuriyete ihanet olacaktır."

"DEVLET ELEKTRİK ŞİRKETLERİNİN TAHSİLDARLIĞINI YAPMAMALIDIR"

Tasarının 7'inci maddesi ile destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödenmeyen sulama suyu ve elektrik enerji borçları çiftçilerin destekleme ödemelerinden mahsup edilerek DSİ'ye veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişiye veya elektrik dağıtım şirketine ödenmesi hükmü getirildiğini belirten Sarıbal, "Çiftçi borçları ile destekleme ödemelerinin ilişkilendirilmesi, bu ödemelerin rehin edilmesi çiftçi düşmanlığından başka bir şey değildir. Devlet elektrik ve sulama şirketlerinin tahsildarlığına soyunmamalıdır." dedi.

"SORUNLAR GÜNÜBİRLİK DÜZENLEMELERLE ÇÖZÜLEMEZ"

Tütün üreticilerinin sorunlarına dikkati çeken CHP'li Sarıbal, şunları söyledi:

"Tasarının 13'üncü maddesi ile tek başına kıyılıp içilebilme vasfına sahip tütün çeşitlerinin üretildiği Tarım Bakanlığınca belirlenen merkezlerdeki tütün üreticilerinin bir araya gelerek kurduğu kooperatiflerce kurulacak sarmalık kıyılmış tütün mamulü üretim tesislerinde, tam ve yeni teknoloji ile tesisler kurmaları şartı kaldırılmaktadır.

Ülkemizde tütün sorununun çözümü için, üreticinin korkmadan tütün üretip yasal zeminde satışını yapabilir hale getirebilmesi amacıyla 4733 sayılı Yasanın yeniden ele alınması gerekmektedir.  28 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 7061 sayılı kanunun 93'üncü maddesine göre önümüzdeki Temmuz ayından itibaren sözleşmesiz veya tütün ticareti yetki belgesiz tütün satışına hapis cezası getirilmiş olacak. Bu nedenle üreticinin elinde önemli miktarda tütün satılmamış halde beklemektedir. 

Parça parça olarak günübirlik yapılan düzenlemeler ile tütün sorunu çözülemez. Tütün mamulü üretecek üretici kooperatiflerle ilgili herhangi bir yasal düzenleme yapılmamıştır. Bu kooperatiflerin nerede kurulacağı hangi koşullarda ve sermaye ile tesis kurup tütünlerini nasıl satacakları belli değildir. Öte yandan bu tesislere yurtdışından ikinci el makine getirilmesi yerine yerli üretim makine kullanımı özendirilmelidir.  Bu sayede hem çiftçimiz hem de yerli makine üreticimiz kazançlı çıkacaktır."

"ORMANLARIN HIZLA TAHRİP EDİLMESİNE YOL AÇACAK BİR DÜZENLEME"

"Tasarının 22'inci maddesi ile orman sınırları dışına çıkarılan 2/B alanlarında bulunan tarım arazilerinin başvuru sürelerinin uzatılmakta ve satış bedeli hesaplama yöntemi belirlenmektedir." diyen Sarıbal, tasarının ormanların hızla tahrip edilmesine yol açacağını vurguladı:

"Anayasaya aykırı olarak ormanların daraltılmasına yol açan 2/B vakası, ormanların yok edilmesi için yeni bir milat belirleme olayıyla farklı ve ormanların aleyhine gerçekleşecek bir boyut kazanacaktır. Bu durum ormanların daha hızlı bir şekilde daraltılmasının önünü açacağı gibi insanlarda önümüzdeki süreçte yeni milat beklentilerinin oluşmasına neden olacak ve ormanların hızla tahrip edilmesine yol açacaktır.

AKP iktidarı 6831 sayılı Orman Kanunu'nda son 15 yılda 19, son bir ay içerisinde 6831 üç kez değişiklik yapmıştır. AKP'nin her dara düştüğünde çıkış yolu olarak ormanları görmekte, Anayasa'nın 169-170-171'inci maddelerini yok saymakta, ormanlar üzerinde kamu yararı diye yaptığı her uygulama ormanlara ve ormanların geleceğine yönelik bir saldırıya dönüşmektedir."

Yeni torba tasanın iktidara ve yandaşlarına yeni talan alanları açtığını dile getiren Sarıbal, tasarının geri çekilmesini istedi. 

Güncel
Zirvede karla kaplı güne uyandılar
Bursa Dağcılar Topluluğu (DATO), 54. dönem dağcılık antrenmanları kapsamında tırmanarak gece...
Güncel
Bursa'da bebek ölümüne soruşturma
Bursa'da yaşayan Ekrem ve Gülşen Gürbüz çiftinin 40 gün önce dünyaya gelen ikizlerinden birinin b...
Güncel
Mardin'deki terör saldırısında 1 asker şehit düştü
Mardin'in Dargeçit ilçesi kırsalında PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu ağır yaralanan 2 asker...
Güncel
Kartal Belediyesi'nden asfaltlama açıklaması
İstanbul'un CHP'li Kartal Belediyesi, ilçenin Atalar Mahallesi'nde Arnavut kaldırımı üzerinde tep...
Politika
'Türkiye çadır devletine dönmüş durumda'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili gelişmeler...
Politika
HDP'den Erdoğan'a çağrı: Gelin masaya oturalım
AK Parti ile MHP arasında 'yerelde ittifakı' bitiren tartışmaları değerlendiren HDP Eş Genel Başk...
Bursa Senfoni Cumhuriyet konseri verecek
Zeytin bahçesinden 700 yıllık hamam çıktı
Müslüm Gürses'in bilinmeyen yönü
Perde çocuk ve gençler için açıldı

En Çok Okunan Haberler

Arnavut kaldırıma asfalt döken CHP'li beledi...

İstanbul'da CHP'li Kartal Belediyesi'nin Arnavut kal...

Myrleia Antik Kenti Platformu'ndan Bozbey'e ...

Myrleia Antik Kenti Platformu, 15 Ekim 2018 günü Mud...

Yeşim Tekstil 750'si kadın bin kişi alacak

Bursa'da faaliyet gösteren Yeşim Tekstil, 2019 sonun...

Bursa'da kadın cinayeti; Eski eşi bıçaklayar...

Bursa'da boşandığı eski eşi tarafından bıçaklanan 38...

'Keles bebekleri' ORKÖY desteğiyle büyüyecek

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı kırsal Sorgun Mahalle...

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çift maaş' tepkisi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğa...

Türkiye'de kaç kadın muhtar var?

Türkiye Kadın Muhtarlar Derneğince organize edilen g...

Motosikletli polis timiyle taksi çarpıştı; 3...

Bursa'da motosikletli polis timiyle (Yunus) taksinin...

Bahçeli: Af için kimseyi zorlamıyoruz

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin af teklifine i...

Bursa'da kolonları çatlayan bina yıkıldı

Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Maha...

Bursa'da hırsızlık ve uyuşturucu çetesi çöke...

Bursa'da hırsızlık ve uyuşturucu madde ticareti yapt...

Pedallar 'Cumhuriyet Kupası' için yarıştı

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bisiklet İl Tem...

Bodrum açıklarında can pazarı; 2 ölü

Muğla'nın Bodrum ilçesi Gümbet sahili açıklarında ya...

Madrid'de koyunlar şehir merkezine indi!

İspanya'nın başkenti Madrid'de, Ortaçağ geleneklerin...

Üç ülkeden ortak 'Kaşıkçı' bildirisi

İngiltere, Almanya ve Fransa, Suudi Arabistan'ın gaz...