Sarıbal: Tarımsal destekler rehin alınıyor - Haberleri - Bursaport.com

Sarıbal: Tarımsal destekler rehin alınıyor

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, AKP iktidarının Dünya Çiftçiler Günü'nde, tarımsal desteklemeleri rehin alan bir yasa tasarısını gündeme getirdiğini söyledi.

Politika, 14 Mayıs 2018 Pazartesi, 23:32
Sarıbal: Tarımsal destekler rehin alınıyor

Hükümet tarafından Meclise sunulan "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM'de yaptığı konuşmada, tasarının 6'ıncı maddesi ile Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin, tasarıda koordinatları belirlenen arazisi, Atatürk Orman Çiftliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılacak bir protokolle Ankara Büyükşehir Belediyesine; hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günü birlik ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar yapılmak üzere yirmi dokuz yıllığına ve bedelsiz olarak tahsis edileceğini söyledi.

"Bu kanun değişikliği AOÇ'de Atatürk'ün şartlı bağışı ihlal edilerek hukuksuz bir şekilde inşa edilen Ankapark'a ilişkin olup, idarenin hukuka aykırı olarak fiili durum yaratıp sonrasında yasallaştırma çabasının bir örneğidir. Öte yandan yasa tasarısında bu alanın kiraya verilebileceğine ve işletmeye açılabileceğine dair ibareler de bulunmaktadır." diyen Sarıbal, şu açıklamalarda bulundu:

"Uygulayıcılar bu kanun değişikliği ile Ankapark'ı yasallaştıracaklarını düşünmektedirler. Ancak bu değişiklik 5659 sayılı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanunu'na aykırıdır. Çünkü bu kanuna göre AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılaması yasaktır. Bu emredici, açık ve net kanun varken hükmü varken; ülkenin en büyük israf projesini devam ettirmek amacıyla AOÇ arazisinin bir bölümünü 29 yıllığına belediyeye tahsis eden kanun tasarısı meşru değildir. Bu kanunsuzluğa el kaldıran ve onay veren herkes hukuka, Atatürk'ün şartlı bağışına ve cumhuriyete ihanet olacaktır."

"DEVLET ELEKTRİK ŞİRKETLERİNİN TAHSİLDARLIĞINI YAPMAMALIDIR"

Tasarının 7'inci maddesi ile destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerin vadesi geldiği halde ödenmeyen sulama suyu ve elektrik enerji borçları çiftçilerin destekleme ödemelerinden mahsup edilerek DSİ'ye veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişiye veya elektrik dağıtım şirketine ödenmesi hükmü getirildiğini belirten Sarıbal, "Çiftçi borçları ile destekleme ödemelerinin ilişkilendirilmesi, bu ödemelerin rehin edilmesi çiftçi düşmanlığından başka bir şey değildir. Devlet elektrik ve sulama şirketlerinin tahsildarlığına soyunmamalıdır." dedi.

"SORUNLAR GÜNÜBİRLİK DÜZENLEMELERLE ÇÖZÜLEMEZ"

Tütün üreticilerinin sorunlarına dikkati çeken CHP'li Sarıbal, şunları söyledi:

"Tasarının 13'üncü maddesi ile tek başına kıyılıp içilebilme vasfına sahip tütün çeşitlerinin üretildiği Tarım Bakanlığınca belirlenen merkezlerdeki tütün üreticilerinin bir araya gelerek kurduğu kooperatiflerce kurulacak sarmalık kıyılmış tütün mamulü üretim tesislerinde, tam ve yeni teknoloji ile tesisler kurmaları şartı kaldırılmaktadır.

Ülkemizde tütün sorununun çözümü için, üreticinin korkmadan tütün üretip yasal zeminde satışını yapabilir hale getirebilmesi amacıyla 4733 sayılı Yasanın yeniden ele alınması gerekmektedir.  28 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 7061 sayılı kanunun 93'üncü maddesine göre önümüzdeki Temmuz ayından itibaren sözleşmesiz veya tütün ticareti yetki belgesiz tütün satışına hapis cezası getirilmiş olacak. Bu nedenle üreticinin elinde önemli miktarda tütün satılmamış halde beklemektedir. 

Parça parça olarak günübirlik yapılan düzenlemeler ile tütün sorunu çözülemez. Tütün mamulü üretecek üretici kooperatiflerle ilgili herhangi bir yasal düzenleme yapılmamıştır. Bu kooperatiflerin nerede kurulacağı hangi koşullarda ve sermaye ile tesis kurup tütünlerini nasıl satacakları belli değildir. Öte yandan bu tesislere yurtdışından ikinci el makine getirilmesi yerine yerli üretim makine kullanımı özendirilmelidir.  Bu sayede hem çiftçimiz hem de yerli makine üreticimiz kazançlı çıkacaktır."

"ORMANLARIN HIZLA TAHRİP EDİLMESİNE YOL AÇACAK BİR DÜZENLEME"

"Tasarının 22'inci maddesi ile orman sınırları dışına çıkarılan 2/B alanlarında bulunan tarım arazilerinin başvuru sürelerinin uzatılmakta ve satış bedeli hesaplama yöntemi belirlenmektedir." diyen Sarıbal, tasarının ormanların hızla tahrip edilmesine yol açacağını vurguladı:

"Anayasaya aykırı olarak ormanların daraltılmasına yol açan 2/B vakası, ormanların yok edilmesi için yeni bir milat belirleme olayıyla farklı ve ormanların aleyhine gerçekleşecek bir boyut kazanacaktır. Bu durum ormanların daha hızlı bir şekilde daraltılmasının önünü açacağı gibi insanlarda önümüzdeki süreçte yeni milat beklentilerinin oluşmasına neden olacak ve ormanların hızla tahrip edilmesine yol açacaktır.

AKP iktidarı 6831 sayılı Orman Kanunu'nda son 15 yılda 19, son bir ay içerisinde 6831 üç kez değişiklik yapmıştır. AKP'nin her dara düştüğünde çıkış yolu olarak ormanları görmekte, Anayasa'nın 169-170-171'inci maddelerini yok saymakta, ormanlar üzerinde kamu yararı diye yaptığı her uygulama ormanlara ve ormanların geleceğine yönelik bir saldırıya dönüşmektedir."

Yeni torba tasanın iktidara ve yandaşlarına yeni talan alanları açtığını dile getiren Sarıbal, tasarının geri çekilmesini istedi. 

Dünya
'AB, Türkiye ile stratejik ortaklığını sürdürecek'
AB Komisyonu Başkanı Juncker, 2 Yunan askerin tahliye edilmesi ile ilgili, "AB, Türkiye ile strat...
Güncel
Bursa'da otobüs devrildi: 1 ölü
Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde bir otobüsün devrilmesi sonucu 1 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.
Dünya
NATO'dan ABD-Türkiye açıklaması
NATO yetkilileri, Türkiye ve ABD arasındaki gerginliğe ilişkin, "NATO müttefikleri her zaman daya...
Güncel
'Davaların adil ve şeffaf sonuçlanmasını istiyoruz'
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Hovenier, cezası ev hapsine çevrilen ABD'li din adamı...
Spor
Süper Lig'den 7 kulüp PFDK'ye sevk edildi
TFF Hukuk Müşavirliği, Spor Toto Süper Lig'den 7 kulübü çeşitli sebeplerle PFDK'ye sevk etti. 7 k...
Güncel
Tutuklu 2 Yunan askeri serbest bırakıldı
Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan 2 Yunan askerinin tutuksuz yargılan...
Su kayağında 6 ilden sporcular yarıştı
Hamak kültürü bu festivalde anlatıldı
Bursaspor'da yeni transfer
19 yıl aradan sonra yeniden yapıldı

En Çok Okunan Haberler

'Yangında sabotaj ihtimali görmüyoruz'

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, ormanlık alanda çıkan v...

Rusya'dan dolara karşı euro ve yuan hamlesi

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı S...

Akşener'den Erdoğan'a ağır eleştiriler

İYİ Parti olağanüstü kurultayında konuşan Başkanı Ak...

MEB'den 75 bin öğrenciye özel okul teşviki

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, okul öncesi eği...

Erdoğan'dan sanayicilere sert döviz uyarısı

Sanayicilere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bankal...

Albayrak: Gerekirse mali kural uygularız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Kurdaki dal...

İznik'te hafif ticari araç devrildi; 1 yaralı

Bursa'nın İznik ilçesinde hafif ticari aracın devril...

Rusya'dan Türkiye'ye vize için iyi haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Moskova, Türk vatandaşla...

Mevduat hesaplarıyla ilgili iddialara açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, d...

Akşener yeniden İYİ Parti Genel Başkanı

İYİ Parti'nin 2. Olağanüstü Kurultayında geçerli 881...

Kılıçdaroğlu: Doğayla inatlaşmamalıyız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Doğaya saygılı, doğ...

BDDK'den flaş döviz kararı

Döviz kurlarında yaşanan sert yükselişin ardından Ba...

Trial yarışçıları zorlu parkurda nefes kesti

Nilüfer Belediyesi ve Bursa Alternatif Sporlar Kulüb...

MHP'den Akşener'in 'İsviçre çakısı' sözlerin...

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, Akşener'in MHP'y...

'630 delegemiz verdikleri imzalarının arkası...

CHP PM Üyesi Usluer, olağanüstü kurultay tartışmalar...