'Salgınla mücadelenin yolu Odalar'a saldırmak değil'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Türk Tabipler Birliği derhal ve gecikmeksizin kapatılmalı, yöneticileriyle ilgili adli işlem yapılmalıdır." çıkışına Tabip Odalarından yanıt geldi. Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, "Salgınla mücadelenin yolu Tabip Odalarına saldırmak değildir" dedi.

Sağlık, 17 Eylül 2020 Perşembe, 20:22
'Salgınla mücadelenin yolu Odalar'a saldırmak değil'

Bursa Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği'nin #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz haftası olarak ilan ettiği 14-18 Eylül haftasında bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Açıklama öncesinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşların, sağlık çalışanlarının ve hekimlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Bursa Akademik Odalar Birliği'nde gerçekleştirilen basın açıklaması yoğun katılıma sahne olurken, Oda Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, "Salgınla mücadelenin yolu Tabip Odalarına saldırmak değildir" ifadelerini kullandı.

Türk Tabipleri Birliği'nin 14-18 Eylül hastasını #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz haftası ilan ettiğini hatırlatan Türkkan, Türkiye'de her gün COVID-19 nedeniyle 60-70 yurttaşın hayatını kaybettiğini belirtti ve sürecin şeffaf şekilde yönetilmediğini, konu ile ilgili tüm kesimlerin sürece katılmasına izin verilmediğini vurguladı. Bilimsel yöntemlerin tam olarak uygulanmadığını sözlerine ekleyen Türkkan, Covid-19 salgını ile mücadeleyi yetersiz ve kaygı verici bulduklarını dile getirdi.

Siyasi partilere işbirliği çağrısı

Türkkan, şunları söyledi:

"Biz hekimler ve sağlık çalışanlarının en büyük risk grubunu oluşturduğu Covid-19 pandemisiyle TBMM'nin açılmasını beklemeden bütün siyasi partilerin işbirliği ile mücadele edilmelidir. TTB'nin, uzmanlık dernekleri ile birlikte Covid izleme heyetinin birikim ve önerilerini paylaşabileceği bir zemin oluşturulmalıdır." 

Bursa İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu'nda yer almak istediklerini defalarca tekrarladıklarını ancak bu çağrılarına aylardır yanıt verilmediğini söyleyen BTO Başkanı Türkkan, "Sağlık Bakanlığı'nın, başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte 'Covid-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi' oluşturmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

"Salgın bireysel çabayla önlenemez"

"Salgın bireysel çabayla önlenemez" ifadelerini kullanan Türkkan, "Sağlık Bakanlığı İl Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri - köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır." dedi. COVID-19'un sağlık çalışanları için meslek hastalığı ilan edilmesini talep ettiklerini belirten Bursa Tabip Odası Başkanı, bu isteklerinin bir ayrıcalık değil hak talebi olduğunu vurguladı."ASM'lere ek sağlık personeli atanmalı"

Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, Şehir Hastaneleri'nin insanı değil sermayeyi ve kârı öncelediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Salgın ile mücadele bilim yolu ile olur ve salgın biliminin öngördüğü üzere kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir. Süreçte koruyucu hekimliğin önemi daha iyi anlaşılmıştır.  İlk adım olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir perspektifle yeniden düzenlenmesi gereklidir. Büyük sıkıntılar içinde yalnız bırakılan Aile Sağlığı Merkezleri kamu sağlık merkezi olarak tanımlanmayı hak edecek şekilde yeniden yapılandırılmalı ve acilen tüm ASM binalarının kamu eli ile temini, onarımı ile ek sağlık personel ataması yapılması sağlanmalıdır."

Görevlerinin; yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına, suçu vatandaşa yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatmak olduğunu söyleyen Türkkan, "Görevimizi özenle yerine getireceğimizi bildiriyoruz. Sürece ilişkin kaygılarımızı paylaştığımızda, abarttığımız, panik yarattığımız, siyaset yaptığımız söyleniyor ama neyi ne kadar abarttığımız hiç konuşulmuyor. Bizler iyi hekimlik için çaba tüketen meslek kuruluşu olarak iyi hekimlik koşullarını, halkın daha sağlıklı ve refah içinde olmasını sağlamak için çalışan her kişi kurum ya da yaklaşım ile birlikte çalışırken, bunların dışındaki her yaklaşımda ise onlardan uzağa düşüyoruz. Uzağa düştüğümüzde de siyasi partilerin saldırı odağı haline geliyoruz. Oysa ülkemizin en önemli gündemi olan Covid-19 pandemisi olduğu halde meslek örgütümüzün gündeme taşınması hastalıkla mücadeleyi aksatmaktadır" dedi.BTO açıklamasına odalardan destek

Bursa Tabip Odası'nın basın açıklamasına, Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun, Bursa Ziraat Odası Başkanı Erkan Yaslıoğlu, Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, Bursa SES Başkanı İrfan Açık, TÜMTİS-SEN Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, Tarım OR-KAM Sen Bursa Şube Başkanı Fikret Gizir, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferudun Tetik ile diğer meslek odalarından temsilcileri de katıldı.

Alpaslan Türkkan son olarak şunları söyledi:

"Tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrates'ten, Bergama'lı Galenos'tan bu yana burada, bu topraklardayız. Bu topraklarda binlerce yıldır iyi hekimlik yaptık, yapıyoruz, yapacağız! Buradayız, görevimizin başındayız ve hiçbir yere gitmeye niyetimiz yok. Bilimin ışığında doğru bildiklerimizi paylaşmaya devam edeceğiz."

Politika
EMEP Bursa'da Hasan Özaydın yeniden başkan
Emek Partisi Bursa İl Örgütü 9. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Kongrede İl Başkanı Hasan Özayd...
Güncel
Hırsızı yakalayan mahalleli polise teslim etti
Bursa'nın İnegöl ilçesinde park halindeki motosikleti çalan şüpheli, mahalle sakinleri tarafından...
Güncel
Bursa Kent Müzesi önünde 29 Ekim kutlaması
Bursa'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kent Müzesi önünde düzenlenen törenle kutlandı.
Ekonomi
Dondurulmuş meyve ve sebze ihracatında artış
Türkiye'den yılın 9 ayında yapılan dondurulmuş meyve ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüz...
Güncel
Gemlik'te uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli yakalandı
Bursa'nın Gemlik ilçesinde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 2 kişi gözaltına alındı.
Güncel
Kovid-19'da en çok vaka Osmangazi ve Yıldırım'da
Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa'da Kovid-19 vaka artışlarına ilişkin, en çok vakanın Osmangazi...
CHP'li Sarıbal: 'Dev Timsah' Bursa'yı yuttu
Bursa'da zeytin hasadına başlandı
Kirazlıyayla köylüleri davayı adliye önünde bekledi
'Cumhuriyet'in kıymetini bir gün bile unutmadık'

En Çok Okunan Haberler

NASA ay yüzeyinde su bulunduğunu açıkladı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk def...

Bursaspor, Akhisar'dan da eli boş dönüyor

TFF 1. Lig'in 7. Haftasında Akhisar Belediyespor'a k...

İskenderun'da çatışma ve patlama; 2 ölü

Hatay'ın İskenderun ilçesinde patlama meydana geldi....

Mudanya'da AKP'li Meclis üyesi CHP'ye geçti

AKP Mudanya Belediyesi Meclis Üyesi Neslihan Erdeniz...

EMEP'ten kıdem tazminatını gasp eden teklife...

Emek Partisi Bursa İl Örgütü, kıdem tazminatı hakkın...

Milli yüzücü Emre Sakçı'dan Avrupa rekoru

Milli sporcu Emre Sakçı, Uluslararası Yüzme Ligi'nin...

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına kısıtlama!

Ayasofya'nın 350 bin kişi ile ibadete açılması ve Ma...

Az daha ölüyordu; Uyurken üzerine moloz döküldü

Bursa'nın İnegöl ilçesinde boş arazide uyuyakalan ge...

Bursa'da zeytin hasadına başlandı

Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerind...

Gözlüklerinizden kurtulmak istiyor musunuz?

Excimer lazer tedavisi ile gözlükler ve kontakt lens...

Karacabey'de 13 koyun telef oldu; Nedeni ara...

Karacabey ilçesinde bir üreticiye ait koyunlardan 13...

Sağlık Bakanlığından sağlıkçılara yeni yasaklar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla 81 il valiliğ...

Mustafa Sarıgül Cumhur İttifakı'na katılacak...

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in "Cumhur İt...

Biga'da yaşayan ABD vatandaşı evinde ölü bul...

Çanakkale'nin Biga ilçesinde yaşayan 69 yaşındaki AB...

Sahne Eseri Yazma Yarışması'nda final heyecanı

Nilüfer Belediyesi Nilüfer Kent Tiyatrosu'nun Mitos ...