Polonya ve İsviçre'den ilginç saman ithalatı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, TÜİK verilerine göre, Türkiye'nin Polonya'dan kilosu 30 TL'den 120 kilo, İsviçre'den de kilosu 193 TL'den 32 kilo saman ithal edildiğini belirterek, "İsviçre'den 32 kilo ihraç etmişiz. Saman mı aldılar, zümrüt mü aldılar ben bilmem" dedi.

Politika, 13 Şubat 2020 Perşembe, 22:32
Polonya ve İsviçre'den ilginç saman ithalatı!

CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısı düzenledi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin buğday ithalatına ilişkin açıklamasına cevap veren Sarıbal, "Biz yıllardır şunu söylüyoruz; Türkiye'nin iklim, toprak, insan gücü, mekanizasyonu, bilimi her şeyi var. Bu topraklarda 100 milyon dönüme kadar çıkmış, 2002'de 93 milyon dönüm civarında olan buğday ekim alanları, bugün, AKP iktidarının 17 yılını doldurduğu 18 yıla girdiği sürede 68,5 milyon hektara düşmüş bir durumda. AKP'nin iktidara geldiği günden bugüne 24,5 milyon dönüm buğday üretim alanı üretimden çıkmış" diye konuştu.

Buğday üretimindeki düşüşün ithalat ile karşılandığını ifade eden Sarıbal, "2018 yılında 5,6 milyon ton, 2019 yılında ise 9,8 milyon ton buğday ithal edildi. 2019 yılında 2018 yılının ithalat rekorunu egale edip ithalatta dünya birincisi olduk. AKP'nin 17 yıllık iktidar döneminde 63 milyon ton buğday ithal edildi, karşılığında 16 milyar doların üzerinde para ödedik. Bu ciddi bir rakam" dedi.

"Bakan ile anlaşamıyoruz"

Tarım Bakanı ile bu konuda anlaşamadıklarını kaydeden Sarıbal, "Biz diyoruz ki, 'Bizim ülkemizde çiftçimiz buğday yetiştiriyor. İthal etmeyelim, kendimiz üretelim'. Bakan da diyor ki, 'Benim param var, ithal ediyorum. Ben, bu işin bütününe bakarım. İthal ediyorum ama un, irmik, makarna satıyorum. Daha büyük gelir elde ediyorum'. Biz de diyoruz ki, bu geliri, biz kendi topraklarımızda ürettiğimiz buğdaydan elde edelim. Buradan sizler aracılığıyla Bakanı davet ediyorum. Gelsin bir buğday tarlası, un yapılan fabrikaları, bisküvi fabrikası gezelim. Biz ne demek istiyoruz, o ne demek istiyor anlaşılsın" diye konuştu.

Sarıbal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi Konya'da bir çiftçi kahvesine gidip çiftçilerin dertlerini dinleme çağrısında da bulundu.

"Çiftçi eziliyor"

Konuşmasında tarım ve çiftçinin ticarete konu edilmemesi gerektiğini kaydeden Sarıbal, bugün ülke çiftçisinin ABD, Almanya, Kanada gibi ülkelerin ticaret bakanlıkları ile rekabet etmeye zorlandığını aktardı. Sarıbal, "Mazot, gübre, ilaç fiyatlarını yabancı şirketler belirliyor. Tarım ve çiftçi, yabancı şirketlerin baskısı ve sömürgesi altındadır" dedi.

Tarım Kanunu'na göre 2007'den 2019 yılına kadar 269 milyar 40 milyon lira çiftçiye destek ödenmesi gerektiğini belirten Sarıbal, "118 milyar 765 milyon ödediler. Ödemedikleri 150 milyar 275 milyon lira. Çiftçinin, AKP Hükümeti'nden 150 milyar 275 milyon lira doğrudan alacağı var" diye konuştu.

"Saman mı zümrüt mü?"

Konuşmasında, tartışma konusu olan saman ithalatına da değinen Sarıbal, TBMM Genel Kurulu'nda CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın "Meralar boş dururken ve ıslah beklerken saman ithal ettiniz" eleştirisine cevap veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin "Türkiye'nin saman üretimi 25 milyon tondur, 15 milyon tonu hayvancılıkta kullanılır. Bu sene 7 bin 370 ton saman ihraç etmişiz. Bir yılda 9 bin ton ithal edilmiş. Adam ucuz bulmuş getirmiş. Adama gem mi vuracağız? Bu yıl ithal edilen saman miktarı 150 kilogram. Eğer kabul buyurursa çok değerli Kamil Hocam'ın bagajına yükleyeceğiz bu 150 kilogramı. Meclisin çıkışında tekrar hatırlaması için" dediğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"TÜİK verilerine göre, Temmuz ayında Polonya'dan 120 kilo saman ithal edilmiş. Polonya'dan ithal edilen samanın kilosuna 30 TL ödenmiş. İsviçre'den ise 32 kilo ithal etmişiz. 6 bin 174 lira para ödemişiz. Kilogramı 192 lira 94 kuruş. Şimdi soruyoruz Bakana, 192 lira 94 kuruşa aldığınız samanın değerini sizin arabanıza koyalım da yakında bitecek olan bakanlığınızda geriye dönüp hatırlarsınız. Guinness rekorlar kitabına nasıl girdiğinizi bütün dünya görür. Saman mı aldılar, zümrüt mü aldılar ben bilmem."

"Çiftçiyi koruyun"

Dünyanın dikkat kesildiği Çin'de yaşanan korona virüsü salgınına da değinen Sarıbal, "Bu ülkenin çiftçisini koruyun. Çin'de bir virüs nedeniyle bütün alanlar kapandı. Yarın hangi ülkenin başına ne geleceğini kimse bilmez. Bu halkın gıda egemenliği ve gıda güvenliğini yabancı şirketlere, ithalat lobilerine teslim etmeyiniz. AKP üretmez, ithal eder diyorum" diye konuştu.

Güncel
HDP'li 20 isim tutuklanma talebiyle mahkemede
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Kobani eylemlerini gerekçe göstererek başlattığı soruşturmada g...
Güncel
Salgında son 24 saatte 67 can kaybı
Türkiye'de son 24 saatte 1407 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 67 kişi hayatını kaybetti.
Sağlık
TTB: Turkuaz tablo kara tabloya dönüştü
Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın "Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi p...
Güncel
MSB: Yunanistan ile 'genel ilkelerde' ortak anlayışa vardı
Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Türkiye ve Yunanistan askeri heyetleri arasında ...
Güncel
Ailesini bıçakla tehdit etti, polis yaralayarak yakaladı
Bursa'nın Gemlik ilçesinde, ailesini bıçakla tehdit eden ve eve gelen polislere saldıran şüpheli,...
Güncel
Tartıştığı kadını öldüren uzman çavuşa 15 yıl hapis
Bursa'da tartıştığı kadını tabancayla öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan uzman çavuş, 15 yıl ...
Bursa nüfusunun ne kadarı yaşlı?
Bursa'nın 'turşucu köy'ünde yoğun mesai
Kovid-19'u ağır geçirenlerin genetik şifresi çözüldü
HES kodu artık hayatın her alanında

En Çok Okunan Haberler

'MEB sorun yok diyor ama biz yaşıyoruz'

"Milli Eğitim Bakanlığı sorun yok diyor ama biz yaşı...

Bursa'da teleferik seferlerine bir günlük ara

Bursa kent merkezi ile Uludağ arasında alternatif ul...

Kılıçdaroğlu: İttifak arayışı diye bir şey yok

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon...

Bursa'nın en büyük 250 firması açıklandı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), "Bursa İlk 250...

Gemlik'te ceviz büyüklüğünde dolu zeytini vurdu

Gemlik ve çevresinde etkili olan dolu yağışı ağaçlar...

Erdem'den İYİ Parti İl Başkanı Türkoğlu'na z...

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İYİ Parti İl ...

Frutti Extra Bursaspor İtalya takımına 93-86...

Basketbol ULEB Avrupa Kupası 2020-2021 sezonu D Grub...

İznik'te balkondan düşen alzaymır hastası ya...

Bursa'nın İznik ilçesinde bir apartmanın ikinci katı...

Pandemi döneminde Nilespit'e talep arttı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle insanların toplu ula...

Biden ile Trump arasındaki fark yüzde 2'ye indi

Harvard Amerika Siyaset Araştırmaları Merkezi (CAPS)...

Cips paketinden 1 kilo 100 gram eroin çıktı

Bursa'da bir araçta cips paketinin içerisinde e...

'Kur benim için hiç önemli değil, oraya bakm...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kur yükseliş...

CHP'li Aydın orman yangınlarını Meclis'e taşıdı

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, orman yangınları...

İnegöl Belediyespor 5 maçın 4'ünde galip

AXA Sigorta Efeler Ligi'nde mücadele eden İnegöl Bel...

Cadde ortasında eşini silahla yaralayıp kaçtı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde cadde ortasında İrfan G, ...