Özdemir: İktidar OHAL'i fırsata çevirdi

CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, mesleklerinden ihraç edildikleri için açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Politika, 12 Mayıs 2017 Cuma, 13:41
Özdemir: İktidar OHAL'i fırsata çevirdi

AKP iktidarının OHAL sürecini fırsata çevirdiğine dikkat çeken Şadi Özdemir, mağdur ordusu yaratıldığını ifade ederek; "AKP iktidarı bu süreci barıştan, eşitlikten, adaletten yana olan, boyun eğmeyen kendilerine muhalif olarak gördükleri masum yurtseverler için de bir fırsat olarak değerlendirmiştir" dedi.

15 Temmuz darbe girişimini Allah'ın bir lütfü olarak lanse eden AKP iktidarının süreci fırsata çevirerek, ülkeyi KHK'larla yönetmeye başladığını belirten Şadi Özdemir, süreç içinde binlerce insanın açığa alındığını, ihraç edildiğini ve büyük bir mağdur ordusu yaratıldığını ifade etti. Barıştan, eşitlikten, adaletten yana olan, boyun eğmeyen ve kendilerine muhalif olarak gördükleri masum yurtseverler için de bir fırsat olarak görüldüğünü vurgulayan Özdemir; "Pek çok akademisyen, öğretmen ve kamu görevlisi muhalif oldukları için ihraç edilmiş, görevinden alınmış ya da sürgün edilmiştir. 'İşleri, ekmekleri, onurları' için aylardır direnen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça da muhalif oldukları için açığa alınmış, ihraç edilmiştir. 5 aydır direnen ve iki ayı aşkın bir süredir açlık grevinde olan bu iki onurlu insan, yaptıkları pasif direnişle hepimize çok önemli bir mesaj vermektedir. Bugün itibariyle açlık grevlerinin 65. gününde olan Nuriye ve Semih, yaşamsal risk içeren bir noktaya gelmiş ve acil durumda kendilerine müdahale etme izni isteyen doktorların bu talebini geri çevirmişlerdir. Geri çevirmelerinin sebebini 'Kendi ölümlerinin veya etkilenmelerinin KHK nedeniyle hukuksuz bir şekilde işlerinden, aşlarından edilen diğer on binlerce vatandaş için bir umut olması' şeklinde açıklamışlardır" diye konuştu.

VERDİKLERİ MESAJ İYİ OKUNMALI

"Onlar, OHAL sürecinde KHK'lar ile toplum üzerinde yaratılmaya çalışılan sindirilmişlik duygusuna karşı toplum vicdanına sesleniyorlar" diyen Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

"Baskılara karşı, yasaklara karşı, haksız, hukuksuz uygulamalara karşı iki onurlu insan olarak kendi yöntemleriyle ve kendilerinden başka kimseye zarar vermeden direniyorlar. OHAL ortamında yaratılan KHK'lar ile keyfiyete dönüşen hukuk dışı tüm işlemlerin ortadan kaldırılmasını istiyorlar. Yüzbinlerin, milyonların ortak talebine tercüman oluyorlar. İnsanların yaşam haklarına, çalışma haklarına KHK'lar ile yapılan saldırıların durdurulmasını ve kaldırılmasını istemek bireysel bir talep değildir. Bu, ülkenin temel sorunudur."

Ankara Yüksel Caddesi'nden topluma verilen mesajın iyi okunması gerektiğinin altını çizen Özdemir; "Ölümü ve ya yaşamsal etkilenmeleri göze alarak yükselttikleri mücadele KHK ile işinden, aşından olanların mücadelesine ışık olmaktadır. KHK nedeniyle haksız ve hukuksuz bir şekilde işlerinden, aşlarından edilen on binlerce vatandaşımız için bir umut olan Nuriye ve Semih'in yanında olduğumuzu Bursa'dan haykırıyoruz. Türkiye muhalefetine verdikleri mesajı iyi okuduk ve destekten öte, muhalif mücadelenin meşalesini Bursa'dan yakmaya karar verdik. Bu nedenle hükümete buradan bir kez daha sesleniyoruz. Hükümet, Kanun hükmünde kararnamelerden ve insanların işiyle, aşıyla, ekmeğiyle oynamaktan derhal vazgeçmelidir. Yoksa bu ülke için, bu ülkenin barışı ve geleceği için büyük tehlikeler sürmektedir. Bu iki insanımızın yaşamsal riski de ortadan kaldırılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

MUHARREM OR: AÇLIK GREVİNE BAŞLIYORUZ

İl Başkanı Şadi Özdemir'in ardından söz alan İl Sekreteri Muharrem Or, İl Başkanlığını Bursa Demokrasi Güçleri içinde temsil ettiğini ifade ederek, Ankara'dan yükselen çığlığa Bursa'dan desteğin sadece basın açıklamasıyla sona ermeyeceğini belirtti.

Yaşanılan sürecin bursa için önemli bir süreç olduğunu belirten Or; "Bildiğiniz gibi 15 Temmuz sonrası Bursa Demokrasi güçleri platformu oluşturuldu. Bu oluşum içinde siyasi partiler, meslek odaları, STK'lar ve akademik odalar ve sendikalarda dahil olmak üzere 45 civarında kurum var. Basın toplantısı öncesinde bu temsilcilerle bir araya geldik. Bu süreci Bursa Demokrasi Güçleriyle daha anlamlı bir şekle dönüştürme için bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın içinde de ilk ayakta yarın saat 10'da üç Fidan anıtında bu bileşenin yaptığı çağrıyla, Ankara Yüksel Caddesi'ndeki çığlığa destek verecek olan tüm Bursalıları oraya bekliyoruz. İlk olarak 24 saatlik bir açlık grevi kararı alındı. Bu karar orada oturarak, sessiz bir çığlık gibi devam edecek. Sürpriz bazı gelişmeler olabilir. Orada yapılacak bu eylem sonrası durum tekrar değerlendirilecek ve bunun nasıl devam edeceği yönünde karar alınacak. Saat 11.00'de de basın açıklaması olacak. Tüm Bursalıları yarın Üç Fidan Anıtı önüne bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Dünya
Mısır'dan Türkiye'ye casusluk suçlaması
Mısır'da Müslüman Kardeşler üyesi olduğundan şüphelenilen 29 kişi hakkında Türkiye adına casusluk...
Güncel
Sarraf'la görüşen avukat: İtirafçı olması kesinleşti
ıza Sarraf'ın ABD'deki davasını yakından takip eden ve Rıza Sarraf'la da bir görüşme gerçekleştir...
Kültür-Sanat
Edebiyattan sinemaya Orhan Kemal'i anlattılar
Orhan Kemal eserlerinden uyarlanan sinema filmlerinde rol alan Nur Sürer, Halil Ergün, Cengiz Sez...
Güncel
X-ray cihazında 36 bin lirasını unuttu
 Bursa'da adliyede X-ray cihazında unutulan ve polislerce koruma altına alınan içinde 36 bin...
Güncel
Engelli oğlunu öldüren kadın teslim oldu
Sakarya'nın Karasu ilçesinde 11 yaşındaki engelli oğlunu öldürdüğü iddiasıyla teslim olan kadın, ...
Güncel
BUDO'dan sefer iptalleri
Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) seferlerinden bazıları daha olumsuz hava koşulları nedeniyle ipt...
Bitki çayları hem soğudu hem şişeye girdi
Karagöz ve Gölge Oyunları Festivali başladı
Bursalı pasta ustası İngiltere'de birinci oldu
İnşaatlarda iş güvenliği masaya yatırılacak

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da bir traktör kazası daha: 1 ölü, 1 y...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde dün, 2 kişinin ölümüyle s...

Aktaş, Erdoğan'a Bursa raporu verecek

Recep Altepe'nin istifasından sonra geldiği Büyükşeh...

Rıza Sarraf'ın davası bir hafta ertelendi

New York'ta tutuklu yargılanan İran asıllı Türk iş a...

Bursalı pasta ustası İngiltere'de birinci oldu

Bursalı pasta ustası Metin Taşcı, İngiltere'nin Birm...

TOFAŞ, namağlup ve lider: 80-69

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nin 7. Haftasında T...

ABD'den gelen gemide silah ele geçirildi

Mersin Limanı'nda ABD'den gelen "SATIE" isimli gemid...

Kahraman 289 oyla yeniden TBMM Başkanı

TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, AK Parti İsta...

Rasim Ozan Kütahyalı Beyaz Tv'den kovuldu

Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek'in sahibi olduğu B...

Bursa merkezli uyuşturucu operasyonu: 7 tutu...

Bursa ve İstanbul'da düzenlenen uyuşturucu operasyon...

Meteorolojiden 5 il için şiddetli yağış uyarısı

İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale ve Balıkesir için ku...

Meclis Başkanlığı seçimi bugün yapılıyor

AK Parti'de İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı ...

BUDO ve İDO'dan yeni sefer iptalleri

BUDO ve İDO'nun Bursa-İstanbul arasındaki feribot se...

Uludağ'da kar yağışı yoğunlaştı

Türkiye'nin önemli kayak ve kış turizm merkezlerinde...

Alinur Aktaş, eski personeliyle vedalaştı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İneg...

ABD doları 4 liraya dayandı

Türk lirası karşısında değeri artmaya devam eden ABD...