Oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu hayatını kaybetti

Bir süredir kanser ile mücadele eden oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu (75), tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Kültür-Sanat, 18 Temmuz 2019 Perşembe, 19:34
Oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu hayatını kaybetti

Bir süredir kanser ile mücadele eden oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu, 75 yaşında hayatını kaybetti. Cücenoğlu sabah saatlerinde İstanbul Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayata gözlerini yumdu.

Cücenoğlu'nun cenazesi, Cuma günü 15.00'te Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapılacak törenin ve Zincirlikuyu Camisi'nde ikindi vakti kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

SANAT DÜNYASININ ACI GÜNÜ

Sanat dünyasının önemli isimleri, bir süredir mücadele ettiği kanser nedeniyle vefat eden oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu için başsağlığı mesajı yayımladı.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, yayımladığı mesajda Cücenoğlu'nun Türk tiyatrosunun değerli bir ismi olduğunu aktararak, "Kıymetli oyun yazarımıza Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum." ifadesine yer verdi.

Oyuncu Hüseyin Avni Danyal da sosyal medyadaki paylaşımında üzüntüsünü şöyle belirtti:

"Sevgili Tuncer Cücenoğlu'nu kaybetmişiz. Kördövüşü ve Kadıncıklar'ı oynarken, Bursa'da 1988'de tanışmıştık. Sonra ilişkimiz hep sürdü. Türk tiyatrosundaki en iyi diyalog yazarlarından biriydi. Toprağı bol olsun. Yakınlarına ve ailesine başsağlığı diliyorum. Işıklarda uyu Tuncer Abi."

Besteci ve piyanist Anjelika Akbar ise usta yazarın uluslararası alanda tanınırlığına işaret ederek, "Allah rahmet eylesin. Sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede tanınıyordu. Özellikle de Rusya'da çok seviliyor ve değer veriliyordu." mesajını paylaştı.

Oyuncu Sevinç Erbulak da "Tuncer Cücenoğlu bu dünyada yaşadı. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Huzurla uyuyun hocam." sözleriyle üzüntüsünü aktardı.

Oyuncu Nilgün Belgün ise mesajında "Tuncer Cücenoğlu en güzel anılarımdan biri senin yazdığın Matruşka oyununda oynadığım yıllarla ilgili. Sen oyun yazarımız, yönetmenimiz Kenan Işık, partnerim Hadi Çaman. İki kişilik oyununu, müthiş gala gecemizi ve o şahane rolümü asla unutamam. Mekanın cennet olsun." ifadelerine yer verdi.

Usta yazarın vefatını sosyal medyada duyuran, oyuncu ve müzisyen Cem Cücenoğlu'nun paylaşımına cevap yazan sinema, dizi ve tiyatro dünyasından ünlü isimler de başsağlığı dileğinde bulundu.

Ayrıca, İstanbul ve Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sadri Alışık Kültür Merkezi, Kulis Tiyatro ve Kuzguncuk Sanat'ın da aralarında bulunduğu kurumlar, Cücenoğlu'nun vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı.

TUNCER CÜCENOĞLU KİMDİR?

Oyunları dünyanın birçok ülkesinde sahnelenen yazar, 10 Nisan 1944'te Çorum'da dünyaya geldi. Cücenoğlu, ilk öğrenimini Çorum'da tamamladıktan sonra, 1972'de Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi kütüphanecilik bölümünden mezun oldu. Üniversite eğitimiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında memurluk ve şube müdürlükleri görevlerini sürdüren Cücenoğlu, 1983'te emekliye ayrıldı.

Bakırköy Belediyesi Eğitim ve Sosyal İşler Müdürlüğünde de bir süre çalışan Tuncer Cücenoğlu'nun yazarlık serüveni henüz ilkokul öğrencisiyken çizgi romanlara olan hayranlığıyla başladı. Öğrencilik yıllarında Türk ve dünya edebiyatının önemli yazarlarını okuyan Cücenoğlu, eserlerini kaleme alırken Lev Tolstoy, Fyodor Dostoyevski, Aleksandr Puşkin, Anton Çehov, Maksim Gorki, Mihail Şolohov ve İvan Gonçarov'ın da aralarında bulunduğu Rus yazarlardan etkilendi.

Tuncer Cücenoğlu, orta öğrenim yıllarında mizah öyküleri yazarken, "İhtiyaç Fabrikası" adlı öyküsü Çorum'daki yerel birgazetede yayımlandı. İstanbul'da çıkan "Pardon" adlı mizah dergisinde de öykülerini okurla buluşturan usta kalem, oyun yazarlığına 1972'de "Kördövüşü" adlı eserle başladı. Oyunları yurt içi ve yurt dışında, devlet tiyatroları ile özel tiyatrolar bünyesinde sahnelenen yazarın 1973'te Ankara Devlet Tiyatroları'nda gösterilmeye başlayan "Öğretmen" adlı eseri, 12 Mart Muhtırası nedeniyle sakıncalı sayılarak, yasaklandı. Yasak sebebiyle 1987'ye kadar 14 yıl oyunları Devlet Tiyatroları'nda sahnelenmeyen usta yazar, Müjdat Gezen Özel Konservatuvarının yanı sıra bazı eğitim kurumlarında dramatik oyun yazarlığı eğitmeni olarak çalıştı.

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yazarlık Bölümünde de öğretim görevlisi olarak çalışan Cücenoğlu, Cumhuriyet, Habertürk ve Birgün gazetelerinde çeşitli yazılar kaleme aldı. Sanatçının aynı zamanda 1992'den beri Devlet Tiyatroları Edebi Kurul üyesi, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Uluslararası PEN Türkiye Merkezi üyeliği bulunuyordu.

Sahne oyunları dışında "Kaçış" adlı bir radyo oyunu ve Şahin Gök ile kaleme aldıkları "Kızılırmak- Karakoyun" adlı bir film senaryosuna imza atan yazarın eserleri, Rusça, İngilizce, Almanca, Fransızca, Bulgarca, Yunanca, Makedonca, İsveççe, Gürcüce, Urduca, Japonca, Romence, Azerice, Tatarca, Lehçe, Başkortça, Kazakça, Çince, Çuvaşça, Sırpça, İspanyolca, Arapça, Kürtçe, Farsça, Ukraynaca ve Litvanca olmak üzere 30'dan fazla yabancı dile çevrildi. Oyunlarında genellikle toplumcu gerçekçi bir anlayışı benimseyen Cücenoğlu'nun 2 eseri, son dönemde Ürdünlü Türkçe çevirmeni Safwan Shalabi tarafından Arapça'ya çevrildi. Cücenoğlu, eserlerinde işlediği evrensel temaları, karakterleri ve hikayeleriyle birçok ülke tiyatrosunun ilgisini çekmiş ve Sırbistan'ın Rehionalno Pozorişte profesyonel tiyatrosu, Cücenoğlu'nun 50. sanat yılı kapsamında "Çığ" adlı eserini Sırbistan'da sahneleyeceğini duyurmuştu.

Bugüne kadar eserleriyle birçok ödüle değer görülen evli ve iki çocuk babası usta yazara, "Kördöğüşü" eseri ile 1972'de "Altın Fındık En Başarılı Yazar Ödülü", "Öğretmen" ile 1973'te Ankara Sanat Kurumu tarafından "Övgüye Değer Yazar Ödülü", "Çıkmaz Sokak" eseri ile 1981'de "Abdi İpekçi En İyi Oyun Yazarı Ödülü", 1986'da "Avni Dilligil En İyi Yazar Ödülü", 1985'de Ankara Sanat Kurumunca "En İyi Yazar Ödülü",1984 ve 1996'da "TOBAV Ödülü", "Dosya" 1996'da "Lions En Başarılı Yazar Ödülü", Kültür ve Turizm Bakanlığınca oyun dalında "Başarı Ödülü", 2011'de 15. Afife Jale Tiyatro Ödülleri'nde "Kadın Sığınağı" adlı oyunuyla "Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü" takdim edildi.

Tuncer Cücenoğlu'nun kaleme aldığı eserlerden bazıları ise şöyle:

"Çıkmaz Sokak, Kadıncıklar, Dosya, Kızılırmak-Karakoyun, Ziyaretçi, Matruşka, Boyacı, Neyzen Tevfik, Çığ, Sabahattin Ali, Tiyatrocular, Ah Bir Yoksul Olsam, Che Guevara, Mustafam Kemalim, Gece Kulübü, Kadın Sığınağı, Fosforlu'nun Hikayesi, Aşk ya da Elmas ile Servet'in Hikayesi (anlatı), Arthur Miller'ın Ölümü (tiyatro), Atatürk ve Sanat (tiyatro), Matruşka Romanya'da (tiyatro), Bu Dünyadan (tiyatro), Gergedanlaşan Dünya (tiyatro), Polonya İzlenimleri (tiyatro), Devlet Tiyatroları'na Öneriler, Repertuvar Politikaları Değişmelidir, Yurt dışında Yaşayan Türklere Düşen Görevler, Uğur Uludağ'ın Önlenemeyen Tırmanışı, Kiralık Gelinlik (öykü), Cumhuriyetimizin 80'inci Yılında Oyun Yazarlığımız, Sabahattin Ali Dosyası Açılmalıdır, Yazın ve Tiyatro."

Çevre
DOĞADER'den çağrı: Bir an önce harekete geçin!
DOĞADER ve Bursa Çevre Platformu, Karacabey'de balık ölümlerine dair yetkililere bir an önce hare...
Kadın
Kadınlar haklarını konuşmak için buluştu
Bursa Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'ne doğru yaklaşırken İstanb...
Politika
Erdoğan'dan EYT'lilere: Seçim kaybetsek de yokum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlara yönelik, "Tutturmuş 'erken emeklilik.' İskand...
Güncel
Suriye'nin kuzeyinde bombalı saldırı; 18 ölü, 27 yaralı
Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesinde bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında 18 sivil ha...
Güncel
Pendik'te dehşet; Aynı aileden 3 kişi öldü
Pendik'te silahlı saldırıya uğrayan aynı aileden 3 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.
Güncel
Rasulayn'da yaralanan asker hayatını kaybetti
Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Rasulayn'da 11 Ekim'de teröristlerin açtığı ateş sonucu yaralan...
Bursa'dan Saffet Emre Tonguç'a iki ödül birden
Barışın sesini dünyaya müzikle duyuruyorlar
Bu hafta 3'ü yerli 7 film vizyona girecek
BBDSO Alman keman sanatçısını ağırladı

En Çok Okunan Haberler

SÜTAŞ'ta patlama ve yangın; 1 işçi yaralı

SÜTAŞ'ın Bursa'nın Karacabey ilçesindeki fabrikasınd...

Eski ortağını sahte senetlerle dolandırdı

Bursa'da eski ortağını 250 bin liralık senetlerle bo...

Depremle ortaya çıkan doğa harikası büyülüyor

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, fay hattının k...

Yakıtı bitti, telefonu da yoktu; Sandalda zo...

Balık tutmak için sandalla açıldığı İznik Gölü'nde y...

İstanbul'da bir toplu ölüm daha; Yine siyanür

Fatih ve Antalya'nın ardından bir toplu ölüm olayı d...

Barışın sesini dünyaya müzikle duyuruyorlar

Barış için Müzik Vakfı, Nilüfer Belediyesi ve Uludağ...

Eşini boğarak öldüren sanığa ağırlaştırılmış...

Bursa'da eşini boğarak öldürdüğü gerekçesiyle yargıl...

Çaldığı motosikleti sahibi fark edince bırak...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde çalınan motosiklet, sahib...

Cami inşaatı enkazındaki mühendis yaşamını y...

Gaziantep'te çöken cami inşaatının altında kalan müh...

BBDSO Alman keman sanatçısını ağırladı

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), ...

Dört HDP'li belediyeye daha kayyım atandı

İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınan M...

Uyuşturucu bakın bu kez nereden çıktı!

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde, evindeki elektr...

Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

Bursa'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 3 kişi ...

İşsizlik hız kesmiyor; Yüzde 14'e çıktı

Türkiye'de işsizlik oranı ağustosta geçen yılın aynı...

40 yaş üzeri her 5 kişiden birinde görülebil...

Sigara içmiş ya da içmekte olan ve mesleği gereği to...