Nilüfer'de şiir günleri başlıyor

Nilüfer Belediyesi'nin düzenleyeceği  2. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali 12-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival boyunca yurt içi ve yurt dışından 14 şair, kentin çeşitli noktalarında birçok etkinlikte şiirseverlerle buluşacak. Etkinliğin duyurulduğu Üç Fidan Parkı'ndaki ağaçlar şiirlerle donatıldı.

Kültür-Sanat, 10 Ekim 2017 Salı, 16:33
Nilüfer'de şiir günleri başlıyor

Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali"nde kent şiirlerle yankılanacak. 12-15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival boyunca Nilüfer'de, şiir okumaları yapılacak, şiire dair her şey konuşulacak. Türkiye'den ve yurtdışından 14 değerli şair, 9 farklı noktada gerçekleştirilecek etkinliklerde, şiir tutkunlarıyla bir araya gelecek.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 2. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali'ne ilişkin detayları, dört bir yanı usta şairlerin şiirleriyle donatılan Üç Fidan Parkı'nda düzenlenen basın toplantısında paylaştı. Toplantıda, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları Yalçın Işıkyıldız, Bukle Erman ve Adil Kayaoğlu ile Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da yer aldı.

TEMA: YAŞAMI KUTSAMAK

Nilüfer Belediyesi'nin, sanata, sanatçıya ve sanat üretimine verdiği destekle Türkiye'de örnek gösterildiğini belirten Başkan Mustafa Bozbey, 2. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali ile birlikte, Nilüfer'in şiire verdiği büyük önemi de taçlandırdıklarını ifade etti. Şiir sevdalılarını festivalde buluşturmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Bozbey, festivalin bu yılki temasının "Yaşamı kutsamak" olduğunu söyledi.

Başkan Bozbey, "Başlangıcı, çeşitli inançların söze yansımasıyla olan şiir, bazen güzel bir söz söylemek, bazen sevilenin gönlünü çelmek, bazen de otoriteyi eleştirmek için yan yana dizilen kelimelerle, insanlık tarihinin en eski iletişim araçlarından biri oldu. Nesiller boyunca şiirle sevdamızı, şiirle kavgamızı, şiirle isyanımızı dile getirdik. Yaşamın bu kadar içinde olan şiir, yıllardır Nilüfer'de, Türkiye'nin ilk Şiir Kütüphanesi ile temsil ediliyor. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz festivalimiz de, kültür-sanat kenti Nilüfer'in şiire verdiği büyük önemi taçlandırıyor" dedi.

14 ŞAİRLE ŞİİR DÜNYASINA YOLCULUK

Dört gün sürecek festivalde, Ali Özgür Özkarcı, Altay Öktem, Ataol Behramoğlu, Aurelia Lassaque, Çağla Meknuze, Efe Duyan,  Emel Kaya, Heike Fiedler, Mel Kene, Neslihan Yalman, Serdar Ünver, Turgay Fişekçi, Yasuhiro Yotsumato ve Zeynep Köylü'nün, kentin 9 farklı noktasında oluşturulan etkinlik alanında şiir meraklılarıyla buluşacağını belirten Başkan Bozbey, "Son derece kapsamlı, şiirin, resim, karikatür, masal, heykel, sinema ve dans gibi çeşitli sanat dallarına dokunduğu ve her kesimden, her yaştan yurttaşlarla buluştuğu festival programı kapsamında konuk şairlerimiz, okullarda düzenleyecekleri söyleşi ve atölyelerde öğrencilerle şiir dünyasına yolculuk yapacak. Bunun yanı sıra festival boyunca, BAOB Oditoryum, 3 Fidan Parkı, Konak Kültürevi ve Gölyazı şiir dolu dakikalar sunan etkinliklere sahne olacak" dedi.

FİLM GÖSTERİMLERİ DE YAPILACAK

2. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali'nin, 12 Ekim Perşembe akşamı saat 20.00'de BAOB Oditoryum'da Ataol Behramoğlu'nun, şiir okumalarıyla başlayacağını kaydeden Başkan Mustafa Bozbey, daha sonra hikaye anlatıcısı Nazlı Çevik Azazi, müzisyen Faysal Macit ve "Bestelenmiş Şiirler" ile Nilüfer Kent Band'ın sahne alacağını söyledi.  

Festival kapsamında, şiirden yola çıkarak çekilen film gösterimlerinin de yapılacağını açıklayan Başkan Bozbey, İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi'nin "Rüzgâr Bizi Sürükleyecek" isimli filmi ile Pablo Larrain'in "Neruda" isimli filmlerinin, Konak Kültürevi'nde izlenime sunulacağını ifade etti.

KAPANIŞI BERLİN SENFONİ ODA ORKESTRASI YAPACAK

Başkan Mustafa Bozbey, festivalin kapanış gecesi olan 15 Ekim'de de, Berlin Senfoni Oda Orkestrası ve Erdal Akkaya'nın BAOB Oditoryum'da sahne alacağını belirtti.

Festival kapsamında yine bir ilki gerçekleştirerek Cahit Külebi'nin 100. doğum yılı anısına PTT iş birliğiyle ilk gün zarfı ve anı pulu bastırdıklarını ifade eden Başkan Bozbey, "Nilüfer Şiir Festivali'nin sürdürülebilir çalışmalarımız arasında yer almasının, ikinci yaşında daha da olgunlaşmasının gururunu yaşıyoruz. 2. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, şiirin kelimelerle ruhumuzu okşayan dünyasını kente yaymak için kolları sıvadı" dedi.

BOZBEY'DEN ŞİİR KULESİ AÇILIŞINA DAVET

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, şiir tutkunlarına bir sürprizi de açıkladı. Nilüfer Belediyesi tarafından kente kazandırılan, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'ndaki Şiir Kulesi'nin açılışını festival kapsamında yapacaklarını ifade eden Başkan Bozbey, tüm Bursalıları açılışa ve şiir şölenine davet etti. Başkan Bozbey, "12 Ekim Perşembe günü başlayacak festival kapsamında saat 17.00'de Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda Şiir Kulesi'nin açılışını yapacağız. Bu açılışa sesimizi duyan, Nilüfer'in kültür-sanat kenti olmasında katkısı bulunan, etkinliklerimizi destekleyen tüm vatandaşlarımızı, sanatçı dostlarımızı, şiir ve yazın dünyasından herkesi ve siz basın mensubu dostlarımızı bekliyoruz. Bu festival, aynı zamanda kentimize kazandıracağımız Şiir Kulesi ile de önemli bir iz bırakacak. Dilerim, şiir, bu topraklarda hep yaşama sevincinin, barışın, sevginin, mutluluğun ve dayanışmanın yoldaşı olsun" dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, basın toplantısının ardından, Üç Fidan Parkı'ndaki ağaçların şiirlerle donatıldığı alanı gezdi. Turgut Uyar'ın "Acıyor" adlı şiirinden dörtlük okuyan Başkan Mustafa Bozbey, sanatseverlerin, şiir yazmaları için oluşturulan şiir köşesine de Nâzım Hikmet'in "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür. Ve bir orman gibi kardeşçesine" dizelerini yazdı.

Güncel
Kılıçdaroğlu'nun talimatla ifadesi alınacak
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'a "basın yoluyla ...
Politika
Kılıçdaroğlu'ndan 'Ortadoğu' uyarısı
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu'ya göndereceğiniz her silah acıyı büyütecektir,...
Güncel
Bursa'nın ipek halıları Almanya'da ilgi gördü
Bursa'nın ipek halıları Almanya'daki dünyanın en büyük halı ve yer döşemeleri fuarı DOMOTEX'te il...
Güncel
İznik'te uyuşturucu operasyonu: 2 tutuklama
Bursa'nın İznik ilçesinde düzenlenen uyuturucu operasyonunda gözaltına alınan 2 şüpheli tutu...
Medya
Özgür Gündem davasında karar
Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihlerdeki yayınlar...
Medya
Berberoğlu'nun tutukluğuna devam kararı
MİT TIR'ları davasında yeniden yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun 'tutuklul...
Buz tutan Gölcük Gölü bir başka güzel oldu
Uludağ'da kar altında havuz keyfi
Büyük usta 116. doğum gününde anıldı
Grip ve nezle sandığınızdan tehlikeli olabilir

En Çok Okunan Haberler

Bursa MMO'da zafer yine Çağdaş Mühendisler'in

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi'n...

Hüseyin Akkuş: Mustafa Kemal'in yoldaşlarıyız

CHP İstanbul İl Başkanlığına seçildikten sonra daha ...

HDP'den cezaevi önünde 'tek tip' tepkisi

AKP iktidarının, 12 Eylül askeri darbe döneminde uyg...

Benzine bu gece yarısı yine zam var

Benzinin litre fiyatına, bu gece yarısından geçerli ...

Denizden balık yerine 'çöp' avladılar

Samsun'da tekne ile Karadeniz'e tirsi avına çıkan kı...

Bursaspor'un ne kadar borcu var?

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, "Camia olarak 5. şa...

Demirtaş aday olmamakta kararlı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eş ba...

Şoförler Odası'nda Topçu 4. kez başkan

Üç adayın yarıştığı Bursa Şoförler ve Otomobilciler ...

'Uçağın kaymasına mani olamadım'

Trabzon'da pistten çıkan uçağın kurtarılması için ba...

Silahlı Kuvvetler'den YPG'ye topçu atışı

Türk Silahlı Kuvveleri unsurlarının Afrin'deki YPG m...

BUDO'nun bugünkü seferleri iptal edildi

Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) Bursa-İstanbul aras...

Buz tutan Gölcük Gölü bir başka güzel oldu

Bolu'da iki gündür aralıklarla devam eden yağışın ar...

Su dolu inşaat çukurunda facia; 2 çocuk öldü

İzmir'in Karabağlar ilçesinde inşaat alanında yağmur...

'Türkiye daha fazla bedel ödememeli'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "OHAL'de yeter" foru...

Bursa'da iki tiyatro oyununda kahkaha tufanı

İki özel tiyatro tarafından Bursa'da sahnelenen "Yet...