Nilüfer'de kadınlar tek yürek oldu

Nilüfer'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bir araya gelen kadınlar, artan kadın cinayetlerine, cinsel suçlar ve çocuk istismarına karşı tek ses oldu. 

Kadın, 08 Mart 2018 Perşembe, 22:54
Nilüfer'de kadınlar tek yürek oldu

Nilüfer Belediyesi'nin, Nilüfer Kent Konseyi ile birlikte düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde kadın haklarına dikkat çekildi. Etkinlik, Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Cumhuriyet Meydanı'nda başladı. Kadınlar uzun araç konvoyuyla FSM Bulvarı, Ataevler, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı Bulvarlarından geçerek Nazım Hikmet Kültürevi'ne ulaştı. Atılan sloganlar ve ellerindeki dövizlerle kadına şiddeti kınayan kadınlar, birlik beraberlik mesajları da verdi. Nilüfer Belediyesi personeli ile Nilüfer Kent Konseyi gönüllülerinin de yer aldığı araç konvoyuna çevredekiler de alkışlarla destek verdi.

Nazım Hikmet Kültürevi'nde toplanan kadınlar basın açıklaması yaptı. Kadınlar adına açıklama yapan Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cevriye Coşkun Kayış, 8 Mart'ın önemine dikkat çekti. 8 Mart'ın kadınların dayanışma ve mücadele günü olduğunu ifade eden Kayış, "8 Mart birleşmek, çoğalmak günüdür. Emeği ve yaşamı üreten biz kadınlar; eşit, özgür bir dünya istiyoruz. 8 Mart, eşitlik, özgürlük ve insanca bir yaşam için mücadele eden, direnen kadınların hikayesidir. Bu yıl da, dünyanın dört bir yanında milyonlarca kadınla birlikte yine alanlardayız. Dayanışmayla büyüttüğümüz mücadelemizde birbirimize güç katıyor, hayatı örgütlemeye devam ediyoruz. Bu ülkede kadın olmanın ağırlığını her gün yaşamaktayız. Erkek egemen sistemde en çok baskıya uğrayan maalesef ki, kadınlar, çocuklar ve LGBTİ'lerdir" diye konuştu.

"Günde ortalama 5 kadın öldürülüyor"

Kadınlara yönelik cinayet, cinsel taciz ve çocuk istismarı rakamlarını da aktaran Kayış, "2017 yılında 338 kadın, 2018 yılı başından bu yana da 54 kadın erkekler tarafından katledildi. Her gün onlarca kadın ve çocuk; taciz, tecavüz ve aile içi cinsel şiddete maruz kalıyor. Evlerin duvarları arasında sır olup kalan sayısız taciz, tecavüz ve şiddet olayı yaşanıyor. Günde ortalama 5 kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Bu cinayetler, 'İyi hâl indirimleriyle', 'Takım elbise giydi' diye hafifletiliyor. Cinayetlerin yüzde 60 oranında artmasına yol açan, kadına değer vermeyen, yok sayan kadın düşmanı politikacıların yersiz söylemleri, kadını ikincil gören politikaları, caydırıcı değil koruyucu yasaları, eril medyanın destekleyici dilidir. Son zamanlarda artan çocuk taciz ve tecavüzleri ile ilgili de devletin çözümü idam ve hadım oluyor. Bu çözüm önerileri cinsel suçları tedavi edilecek hastalıklar gibi göstermek; faillerin cezai sorumluluğunu, devletin de cinsel saldırıyı önleme yükümlülüğünü ortadan kaldırmak demektir" dedi.

Kadınların hayatın her sahasında eril şiddetin türlü hallerine maruz bırakıldığını belirten Cevriye Coşkun Kayış, "Ayrıştırılıyoruz. Cinsel yönelimi ne olursa olsun kadın kadındır. Bizi yok sayan bizi ayrıştıran bu kast sistemini elbet bir gün yıkacağız. Kadını eve kapatıp doğum makinesi olmayı reva gören zihniyetin bir tezahürü de, kadını iş yaşamında güvencesiz kılmak, evde kalmaya zorlamaktır. Kadınların çoğunluğu kayıt dışı çalıştırılmaktadır. Kadının aile içindeki konumunu pekiştiren ve emeğini değersizleştiren büyük bir baskı ile karşı karşıyayız. Bizler, dünyayı değiştirecek gücümüz olduğuna inanıyoruz. Dilimiz, ten rengimiz, inancımız, etnik kökenimiz ne olursa olsun aynı acılardan baskılardan nasibini alan kadınlar olarak bir arada duruyoruz. Çünkü biliyoruz ki, güçlüyüz, omuz omuza dayanışma ile emeğimizi büyütebiliriz. Şiddetten arınmış, kadın-erkek eşitliğinin anayasal güvence altına alındığı; sınıfsız, sömürüsüz, savaşsız ve adil bir dünyada yaşamak istiyoruz. Barıştan yana, eşitlikten yana, adaletten yana umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Haklarımızı kazanana kadar, barış gelene kadar, eşit olduğumuz ana kadar mücadele sözümüzden asla caymayacağız" diye konuştu.

"Çocuk yaşta evlilikler için yasal zemin oluşturuldu"

Yapılan basın açıklamasının Nazım Hikmet Kültürevi'nde Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez ve Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Nazlı Ceren Şendoğan tarafından gerçekleştirilen panele katıldı. Panelde Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez geçtiğimiz aylarda Bursa'da düzenlenen Kadın, Sağlık ve Muhafazakârlık Kongresi'nin sonuç bildirgesini okudu. Elitez, Türkiye'de kadınlara karşı ayrımcılık ve eşitsizliğin derinleştiğini belirtti. Elitez  "Bu durum gündelik yaşam ve uygulamalarla yerleşti, kadın cinayetleri sıradanlaştı, kadın kamusal ortam ve çalışma yaşamından dışlanarak aileye hapsedilmeye çalışıldı, çocuk yaşta evlilikler için yasal zemin oluşturuldu" dedi.

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Nazlı Ceren Şendoğan da kadın hakları sunumu gerçekleştirdi. Şendoğan, kadınların maruz kaldıkları şiddet karşısında hangi yollara başvurmaları gerektiği konusunda bilgiler verdi. Nazlı Ceren Şendoğan, "Unutuyoruz. Geldiğimiz noktayı, başladığımız noktayı, bazen gittiğimiz noktayı bile unuttuğumuzu düşünüyorum. Üzerimizde inanılmaz bir umutsuzluk bulutu olduğuna inanıyorum. Günlük maruz kaldığımız şiddet haberleri, çocuk istismarları, günlük hayatımızda yaşadığımız olumsuzluklar öyle bir yere götürüyor ki, ben bile bazen yeterli olamadığımızı düşünüyorum. Her gün çabalıyoruz, emek harcıyoruz ama karşılığını alamıyoruz gibi geliyor fakat aslında bunun hiç böyle değil" diyerek kadın haklarını konu alan sunum gerçekleştirdi.

Panelin sonunda Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez ve Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Nazlı Ceren Şendoğan'a Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına teşekkür ederek plaket verdi.  

Ekonomi
SPK o karardan iki günde vazgeçti
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), "içeriden bilgi alarak" yapılan işlemleri suç kapsamından geçici s...
Güncel
Şehitler Köprüsü'nde büyük anma mitingi
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin 2. yıl dönümünde, onbinlerce vatandaş 15 Temmuz Şehitler Köp...
Güncel
Erdoğan'dan iki yeni kararname daha
Resmi Gazete'de 11 ve 12 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri yayımlandı.
Güncel
Bursa'da 15 Temmuz anma etkinliği
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Bursa'da 15 Temmuz Demokrasi ve ...
Güncel
Burası Uludağ; Kamp alanı değil çöplük!
Bursa'da haftasonunu Uludağ Çobankaya Kamp Alanı'nda değerlendirmek isteyen insanlar, alandan ayr...
Spor
2018 Dünya Şampiyonu Fransa oldu
2018 FIFA Dünya Kupası final maçında Fransa, Hırvatistan'ı 4-2 yenerek şampiyon oldu.
Yamaç paraşütçüleri gökyüzünü renklendirdi
Vatandaş bankalarda 98 milyon lira unuttu
Böyle bir hırsızlık görülmedi
Ahududunun bu yıl verimi düştü

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki o cinayetin nedeni ortaya çıktı

Bursa'da iki gün önce yaşanan olayın cinayet zanlısı...

Gençlerin göl pikniği facia ile sonuçlandı

Bursa'dan İznik Gölü kıyısındaki çamlık alana pikniğ...

Engin Altay'dan Muharrem İnce'ye yanıt

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Seçim geçesi çık...

'O gün Türkiye bir iç savaşın eşiğinden döndü'

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, 15 ...

Karikatüre 4 tutuklama 'kan banyosu'na beraat!

ODTÜ öğrencileri daha önce beraat etmiş karikatürü t...

İYİ Parti'de iki önemli istifa

İYİ Parti Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üye...

Önce abla 3 yıl sonra kardeşi kazada öldü

Bursa'nın Orhangazi ilçesindeki trafik kazasında yar...

Levent Gültekin o iddia için özür diledi

Gazeteci Levent Gültekin, Muharrem İnce'nin 24 Hazir...

Bursa'da üç ilçede su kesintisi var

BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak çalışmala...

Kılıçdaroğlu'nun avukatı cübbesini attı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ki...

'Adnan Hoca'nın bir aylık kazancı ne çıktı?

Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar v...

Uyuşturucu bağımlısı genç polise ateş açtı

Bursa'da uyuşturucu bağımlısı bir genç, tedavi için ...

AKP komisyonlarda da üstünlüğü kaybetti

Binali Yıldırım'ın başkanlığında ilk kez toplanan TB...

Bursa'ya hafta sonu yağış uyarısı

Marmara Bölgesi'nin doğusu ile Kırklareli ve Tekirda...

Bursa'da inşaat hırsızlığına 3 tutuklama

Bursa'da inşaatlardan demir ve bakır kablo çaldıklar...