Nilüfer'de kadınlar tek yürek oldu

Nilüfer'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bir araya gelen kadınlar, artan kadın cinayetlerine, cinsel suçlar ve çocuk istismarına karşı tek ses oldu. 

Kadın, 08 Mart 2018 Perşembe, 22:54
Nilüfer'de kadınlar tek yürek oldu

Nilüfer Belediyesi'nin, Nilüfer Kent Konseyi ile birlikte düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde kadın haklarına dikkat çekildi. Etkinlik, Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Cumhuriyet Meydanı'nda başladı. Kadınlar uzun araç konvoyuyla FSM Bulvarı, Ataevler, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı Bulvarlarından geçerek Nazım Hikmet Kültürevi'ne ulaştı. Atılan sloganlar ve ellerindeki dövizlerle kadına şiddeti kınayan kadınlar, birlik beraberlik mesajları da verdi. Nilüfer Belediyesi personeli ile Nilüfer Kent Konseyi gönüllülerinin de yer aldığı araç konvoyuna çevredekiler de alkışlarla destek verdi.

Nazım Hikmet Kültürevi'nde toplanan kadınlar basın açıklaması yaptı. Kadınlar adına açıklama yapan Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cevriye Coşkun Kayış, 8 Mart'ın önemine dikkat çekti. 8 Mart'ın kadınların dayanışma ve mücadele günü olduğunu ifade eden Kayış, "8 Mart birleşmek, çoğalmak günüdür. Emeği ve yaşamı üreten biz kadınlar; eşit, özgür bir dünya istiyoruz. 8 Mart, eşitlik, özgürlük ve insanca bir yaşam için mücadele eden, direnen kadınların hikayesidir. Bu yıl da, dünyanın dört bir yanında milyonlarca kadınla birlikte yine alanlardayız. Dayanışmayla büyüttüğümüz mücadelemizde birbirimize güç katıyor, hayatı örgütlemeye devam ediyoruz. Bu ülkede kadın olmanın ağırlığını her gün yaşamaktayız. Erkek egemen sistemde en çok baskıya uğrayan maalesef ki, kadınlar, çocuklar ve LGBTİ'lerdir" diye konuştu.

"Günde ortalama 5 kadın öldürülüyor"

Kadınlara yönelik cinayet, cinsel taciz ve çocuk istismarı rakamlarını da aktaran Kayış, "2017 yılında 338 kadın, 2018 yılı başından bu yana da 54 kadın erkekler tarafından katledildi. Her gün onlarca kadın ve çocuk; taciz, tecavüz ve aile içi cinsel şiddete maruz kalıyor. Evlerin duvarları arasında sır olup kalan sayısız taciz, tecavüz ve şiddet olayı yaşanıyor. Günde ortalama 5 kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Bu cinayetler, 'İyi hâl indirimleriyle', 'Takım elbise giydi' diye hafifletiliyor. Cinayetlerin yüzde 60 oranında artmasına yol açan, kadına değer vermeyen, yok sayan kadın düşmanı politikacıların yersiz söylemleri, kadını ikincil gören politikaları, caydırıcı değil koruyucu yasaları, eril medyanın destekleyici dilidir. Son zamanlarda artan çocuk taciz ve tecavüzleri ile ilgili de devletin çözümü idam ve hadım oluyor. Bu çözüm önerileri cinsel suçları tedavi edilecek hastalıklar gibi göstermek; faillerin cezai sorumluluğunu, devletin de cinsel saldırıyı önleme yükümlülüğünü ortadan kaldırmak demektir" dedi.

Kadınların hayatın her sahasında eril şiddetin türlü hallerine maruz bırakıldığını belirten Cevriye Coşkun Kayış, "Ayrıştırılıyoruz. Cinsel yönelimi ne olursa olsun kadın kadındır. Bizi yok sayan bizi ayrıştıran bu kast sistemini elbet bir gün yıkacağız. Kadını eve kapatıp doğum makinesi olmayı reva gören zihniyetin bir tezahürü de, kadını iş yaşamında güvencesiz kılmak, evde kalmaya zorlamaktır. Kadınların çoğunluğu kayıt dışı çalıştırılmaktadır. Kadının aile içindeki konumunu pekiştiren ve emeğini değersizleştiren büyük bir baskı ile karşı karşıyayız. Bizler, dünyayı değiştirecek gücümüz olduğuna inanıyoruz. Dilimiz, ten rengimiz, inancımız, etnik kökenimiz ne olursa olsun aynı acılardan baskılardan nasibini alan kadınlar olarak bir arada duruyoruz. Çünkü biliyoruz ki, güçlüyüz, omuz omuza dayanışma ile emeğimizi büyütebiliriz. Şiddetten arınmış, kadın-erkek eşitliğinin anayasal güvence altına alındığı; sınıfsız, sömürüsüz, savaşsız ve adil bir dünyada yaşamak istiyoruz. Barıştan yana, eşitlikten yana, adaletten yana umudumuzu kaybetmeyeceğiz. Haklarımızı kazanana kadar, barış gelene kadar, eşit olduğumuz ana kadar mücadele sözümüzden asla caymayacağız" diye konuştu.

"Çocuk yaşta evlilikler için yasal zemin oluşturuldu"

Yapılan basın açıklamasının Nazım Hikmet Kültürevi'nde Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez ve Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Nazlı Ceren Şendoğan tarafından gerçekleştirilen panele katıldı. Panelde Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez geçtiğimiz aylarda Bursa'da düzenlenen Kadın, Sağlık ve Muhafazakârlık Kongresi'nin sonuç bildirgesini okudu. Elitez, Türkiye'de kadınlara karşı ayrımcılık ve eşitsizliğin derinleştiğini belirtti. Elitez  "Bu durum gündelik yaşam ve uygulamalarla yerleşti, kadın cinayetleri sıradanlaştı, kadın kamusal ortam ve çalışma yaşamından dışlanarak aileye hapsedilmeye çalışıldı, çocuk yaşta evlilikler için yasal zemin oluşturuldu" dedi.

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Nazlı Ceren Şendoğan da kadın hakları sunumu gerçekleştirdi. Şendoğan, kadınların maruz kaldıkları şiddet karşısında hangi yollara başvurmaları gerektiği konusunda bilgiler verdi. Nazlı Ceren Şendoğan, "Unutuyoruz. Geldiğimiz noktayı, başladığımız noktayı, bazen gittiğimiz noktayı bile unuttuğumuzu düşünüyorum. Üzerimizde inanılmaz bir umutsuzluk bulutu olduğuna inanıyorum. Günlük maruz kaldığımız şiddet haberleri, çocuk istismarları, günlük hayatımızda yaşadığımız olumsuzluklar öyle bir yere götürüyor ki, ben bile bazen yeterli olamadığımızı düşünüyorum. Her gün çabalıyoruz, emek harcıyoruz ama karşılığını alamıyoruz gibi geliyor fakat aslında bunun hiç böyle değil" diyerek kadın haklarını konu alan sunum gerçekleştirdi.

Panelin sonunda Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez ve Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyon Başkanı Avukat Nazlı Ceren Şendoğan'a Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına teşekkür ederek plaket verdi.  

Yaşam
Bursa'da 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliği
Bursa'da, bisiklet kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "Süslü Kadınlar Bisiklet T...
Güncel
Fotoğraf tutkunları bu anı yakalamak için akın etti
Bursa'nın İznik ilçesinde fotoğraf tutkunları, Türkiye'nin 5'inci büyük gölü olan İznik Gölü'nde ...
Güncel
Gölyazı'daki çalışmalar ilkbahara kadar tamamlanacak
Avrupa'nın en güzel kasabaları arasında gösterilen, yaşamın yaklaşık 2 bin 600 yıl önce başladığı...
Güncel
Sedanur'un otopsi raporunda kahreden bulgu
Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Paslı köyünde 16 Eylül'de kaybolduktan 7 gün sonra dün sabah saat...
Güncel
İnegöl'de bir ev yanarak küle döndü; 1 ölü
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 2 katlı ahşap yapıda çıkan yangında evde yalnız yaşayan 60 yaşındaki e...
Güncel
Erdoğan'dan MHP'nin af tasarısına ilişkin açıklama
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP'nin af tasarısına ilişkin, "Konuyla ilgili olarak biz baz...
Yeşil biber deposu ovada ikinci hasat
Cumalıkızık'ta hafta sonu yoğunluğu
'Sanat Güneşi' vefatının 22. yılında anılıyor
Bisikletli yaşam için pedal çevirdiler

En Çok Okunan Haberler

Bursa DT kadın gözüyle savaşı sahneleyecek

Bursa Devlet Tiyatrosu, savaşın yıktığı kadınları, '...

Bursaspor Başakşehir'i elinden kaçırdı; 0-0

Süper Lig'de Medipol Başakşehir'i konuk eden Bursasp...

Sarıbal'dan 'Muradiye Su'da hile iddiası

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Or...

Bursa'da FETÖ hücre evlerine 13 tutuklama

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yap...

Karacabey'de iki öğretmenin acısı var

Bursa'nın Karacabey ilçesinde Dağkadı İlkokulu Müdür...

Bursa'da MKP/HKO operasyonu; 10 tutuklama

Bursa'da, yasadışı Maoist Komünist Parti/Halk Kurtul...

Bursa'da izinsiz kazı çetesine operasyon

Bursa'da izinsiz kazı yaptığı belirlenen kişilere yö...

Motosikletiyle çocuğa çarpan sürücü kaçtı

Bursa'nın İznik ilçesinde, motosikletin çarptığı 5 y...

BUSİAD Yeni Ekonomik Programı gerçekçi buldu

BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, Hazine ve Maliye B...

Burkay'dan yeni ekonomi programı açıklaması

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Hazine v...

Aybaba: Artık gole sevinmeyeceğiz!

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, Spor Toto S...

'Berberoğlu ekonomik paketle serbest bırakıldı'

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Yeni Ekonom...

Milli tekvandocu bir ilki başardı

Milli tekvandocu İrem Yaman, Tayvan'ın Taoyuan kenti...

Bursa'da televizyonun içinden uyuşturucu çıktı

Bursa'da bir eve düzenlenen operasyonda, televizyonu...

Bursa'da hırsızlık operasyonu; 5 tutuklama

Bursa'da düzenlenen 2 ayrı hırsızlık operasyonunda 5...