Nilüfer Belediyesi 2016 Faaliyet Raporu'na onay

Nilüfer Belediyesi'nin 2016 Yılı Faaliyet Raporu, Belediye Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Mustafa Bozbey, "Nilüfer, 2016 yılında hayata geçirdiği projeleriyle yine en çok konuşulan, takip edilen, örnek projeleriyle diğer belediyeler tarafından kıyaslamalara konu olan kent oldu" dedi.

Belediye, 15 Nisan 2017 Cumartesi, 09:53
Nilüfer Belediyesi 2016 Faaliyet Raporu'na onay

Nilüfer Belediye Meclisi, Nisan ayı meclis toplantısının ikinci oturumunu Nilüfer Barış Meclisi'nde gerçekleştirdi. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, faaliyet raporu görüşmelerine geçilmeden önce Meclis Başkanlığı makamını Başkan Vekili Nilgün Berk'e devretti.

Nilüfer Belediyesi'nin 2016 yılı faaliyetleri hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Mustafa Bozbey, "Nilüferimiz, 2016 yılında hayata geçirdiği projeleriyle yine en çok konuşulan, takip edilen, örnek projeleriyle kıyaslamalara konu olan kent oldu. Ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir hizmetler sunan, tüm paydaşlarına değer katan, yerel demokrasinin güçlenmesi için gerekli ortamı yaratan bir yerel yönetim kurumu olan Nilüfer Belediyesi, son bir yılda hayata geçirdiği çok sayıda proje ile öncülüğünü gözler önüne serdi. Sürdürülebilir projelerini devam ettiren Nilüfer Belediyesi, 2016 yılında da hayata geçirdiği bir çok yeni proje ve hizmetle vatandaşlarımızı gülümsetmeyi başardı. Çünkü biz, bütün hizmetlerimizi gerçekleştirirken demokrasi, vicdan, sosyal belediyecilik, özgürlük, katılımcılık ve eşitlik değerlerini odak noktası olarak alıyoruz" dedi.

Nilüfer Belediyesi'nin uluslararası projeler, kardeş kent ilişkileri sosyal, kültürel ve sportif çalışmalarından dolayı Avrupa Konseyi tarafından 'Avrupa Diploması' ile onurlandırıldığını hatırlatan Bozbey, "Avrupa Konseyi'nin her yıl belirli kriterler çerçevesinde verdiği 'Avrupa Diploması' için 2016 yılında Türkiye'den sadece Nilüfer Belediyesi'ni değer görmesi her bir Nilüferli için kıvanç kaynağıdır" diye konuştu.

Türkiye'de bir tek Nilüfer Belediyesi'nin hizmet çeşitliliğiyle yönetim sergilediğini ifade eden Başkan Bozbey, "Stratejik planımıza alıp da günün şartlarına göre bütçemizi gerçekleştiremediğimiz olabilir. Bazı hizmetleri de ötelemiş olabiliriz. Nilüfer Belediyesi'nin nüfusu her yıl yaklaşık 20 bin artıyor. Nüfusu milyonları bulan ilçelerde bugün salon yok. Bizim, şuan kullandığımız 9 salonumuz var. Spor tesisleri de aynı şekilde. Okullara bakım onarım dahil olmak üzere personel desteğinde bulunuyoruz. Camilere de destek veriyoruz. Sadece Nilüfer'de değil, Osmangazi'den, Yıldırım'dan, İznik'ten camiler bizden destek istiyor. Biz, oralara da gidiyoruz. Nilüfer Belediyesi'nin farkı bu" diye konuştu.

"EĞİTİME 50 MİLYON TL DESTEK VERDİK"

Son 5 yılda eğitime 50 milyon TL katkıda bulunduklarını belirten Başkan Bozbey şöyle devam etti: "Biz, bu katkıyı yaparken bazı projelerimizden vazgeçiyoruz, vazgeçmek zorundayız. Çünkü o çocuklar bizim çocuklarımız, başkasının değil. Okul da yapıyoruz, okulların birçok sorununu da çözüyoruz. Vatandaş, 'Biz Nilüfer'de yaşamaktan, Nilüfer Belediyesi'nin hizmetlerinden memnunuz' diyor. Tüm müdürlüklerimiz özveriyle çalışıyor" dedi.

"PARK SAYISI 250'YE ULAŞTI"

Nilüfer'de yaklaşık 250 parkın olduğunu belirten Bozbey, "Parklarımız son derece güzel ve nitelikli. Hem eski parklarımızı onarıyoruz hem de yenilerini yapmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Birçok kurumun Nilüfer Belediyesi'ne kıyaslama ziyaretinde bulunduğunu söyleyen Bozbey, "Biz, katılımcılığa, demokrasiye önem veren ve son derece şeffaf bir kurumuz. Bu kuruma bugüne kadar hiçbir belediye, devlet kurumu ayırmaksızın birçok kurum geldi, gelmeye devam ediyor. Strateji Geliştirme Müdürlüğümüz ile her şeyi konuşuyorlar, tartışıyorlar. Bilgi işlem sistemimizi, parklarımızı, yollarımızı yerinde inceliyorlar" diye kaydetti.

"İBRAHİM YAZICI STADYUMU YAKINDA AÇILIYOR"

Spor alanında yapılan yatırımlara da değinen Bozbey, bu yatırımlardan biri olan İbrahim Yazıcı Stadyumu'nun da yakında hizmete açılacağını açıkladı. Mustafa Bozbey şöyle konuştu: "Daha önce bu kürsüden 'İbrahim Yazıcı Stadyumu bitmez' diyenler oldu. Stadyumda çıkış noktamızla varış noktamız arasında bir maliyet farkı var. Stadyumun altında otopark olduğunu bilen var mı? Çünkü biz geleceği düşünüyoruz, bugünü değil. Derme çatma bir şey de yapabilirdik. Yapmadık, yapmayız. Nilüfer'e yakışmaz zaten. Stadyumun yanına konaklama ünitesi de yaptık. Projede bunlar yoktu. Ayrıca orada farklı branşlarda spor yapılabilecek salonlar var. İbrahim Yazıcı'nın adının yaşatılması adına, özellikle de Bursaspor'u şampiyon yapan bir başkanın adına bizim için gurur abidesidir orası. Bursa, şampiyon başkanını, yakın zamanda Beşevler'de hizmete açacağımız İbrahim Yazıcı Stadyumu'nda anacak."

"KAÇAK İNŞAATA MÜDAHALE EDİYORUZ"

Nilüfer Belediyesi'nin kaçak inşaata müdahale eden ve kaçak inşaat konusunda en fazla duyarlı olan kurumlardan biri olduğunu belirten Bozbey, "Hem yıkıyoruz hem müdahale ediyoruz hem de cezasını kesiyoruz. Takibini yapıyoruz, zaman zaman da üzgünüm ki yasalarla engelleniyoruz. Kaçak inşaat yaptığı belirlenen ve cezası kesilen vatandaşın avukatı mahkemeye başvuruyor ve yürütmeyi durdurma kararı alıyor. Suçlusu biz miyiz? Biz, kentin içinde bazı problem olan işletmeleri kaldırdık. İhsaniye'nin göbeğinde malzeme satan yer mi olmalıydı? Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne teklif verdik. Çalı'dan Kayapa'ya kadar yolun sağını solunu depolama alanı olarak yapalım, insanlar hiç olmazsa yerlerini ruhsatlı hale dönüştürsünler dedik. Çözüm yok" dedi.

"BİSİKLET YOLLARIMIZ DÜNYA STANDARTLARINDA"

Dünya standartlarına uygun olarak 142 kilometre bisiklet yolu yaptıklarını kaydeden Bozbey, "Zamanında Sağlık Bakanı her 1 metre bisiklet yolu yapana 1 bisiklet vereceklerini söylemişti. Biz, o gün bu gündür hala bisikletleri bekliyoruz. Her eve bir bisiklet taahhüdümüz var. Bakanlık eğer o bisikletleri bize gönderirse, Nilüfer'deki her eve bir bisiklet göndereceğiz" diye kaydetti.

"NİLÜFER BELEDİYESİ ÖRNEK KURUM"

Nilüfer Belediyesi'nin hizmetleriyle vatandaşları gülümsettiğini belirten Başkan Bozbey, şunları söyledi:

"Biz, neyi yapsak, hangi hizmeti götürsek insanlar mutlu oluyor ve sonuçta bütün Nilüfer'i gülümsetiyoruz. Zaten gülümsettiğimiz için de bizi dördüncü dönem de seçtiler. Krizler, şunlar bunlar olur, önemli değil. Halk, 'Sizi, beşinci dönem de, altıncı dönem de seçmeye devam ederiz' diyor, bunu açık açık söylüyorlar. Biz, bu güzel insanlarla bugüne kadar yol yürüdük. Bugün Nilüfer Belediyesi, Türkiye'de örnek gösterilen, her yönüyle örnek alınan bir kurum ise sadece kent yöneticisinin değil, meclis üyelerinin, çalışanlarının ve Nilüferlilerin de çok önemli katkılarıyla olmuştur. Herkesin payı var bunda. Nilüfer Belediyesi'ni Avrupa'da bile bazı belediyeler takip ediyorsa bunu iyi düşünmek lazım. Eksiklerimize, yapmak isteyip de yapamadıklarımıza rağmen Türkiye'de örnek bir kurumuz. Başta kurucu Başkanımız Ziya Güney olmak üzere, Faruk Baykal'a, tüm eski meclis üyelerimize, çalışanlarımıza ev sizlere bu kentte yaşayan biri olarak teşekkür ediyorum. Faaliyet raporumuzun Nilüfer'e, Nilüferlilere hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah 2017 yılında daha nitelikli, farklı, güzel ve örnek hizmetleri sunmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum."

Nilüfer Belediye Meclisi'nde, CHP Grubu Sözcüsü Turgay Erdem ile Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu Sözcüsü İsmail Hakkı Kavurmacı'nın da yaptığı değerlendirmelerin ardından Meclis Başkan Vekili Nilgün Berk, Nilüfer Belediyesi 2016 Faaliyet Raporu'nu oylamaya sundu. Yapılan oylamada 2016 Yılı Faaliyet Raporu, oy çokluğuyla kabul edildi. 

Güncel
Hurdaya dönen araçtan sağ çıktı
Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde ağaçlık alana girip metrelerce sürüklenerek devrilen ve hurday...
Dünya
Norveç, Türkiye'den özür diledi
Norveç Savunma Bakanı Jensen, NATO'nun Norveç'teki Trident Javelin tatbikatındaki skandal nedeniy...
Spor
Milli judocu altın madalyayla döndü
Milli judocu Bekir Özlü, Hollanda'da düzenlenen grand prix müsabakalarında altın madalya kazandı.
Güncel
TSK'dan açıklama: NATO özür diledi
Genelkurmay Başkanlığı tarafından, "Orgeneral Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüşme ...
Ekonomi
Bank Asya'nın iflasına karar verildi
Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) müzahir olduğu gerekçesiyle kayyum atanan Bank Asya'nın iflasın...
Güncel
Akıncı Üssü davasında 13 kişiye tahliye
15 Temmuz darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eyleml...
Ahmet Kaya 17. ölüm yıldönümünde anıldı
Bu kahveye gelenler 'şakayla' karşılanıyor
TOFAŞ ziyarete açılacak, para kazanacak!
Roma'dan birincilikle döndüler

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki kadınların hayatına değer kattılar

Hayata Değer Katan Kadınlar Kültür Ve Paylas&#...

Türkiye'den ABD'ye 'Rıza Sarraf' notası

Türkiye ABD'ye yazılı nota verip Rıza Sarraf hakkınd...

Çocuklarının gözleri önünde kocasını öldürdü

Bursa'da genç bir kadın boşanmak üzere olduğu kocası...

BURULAŞ'a İstanbul'dan Genel Müdür

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın gö...

Diyanet uyardı: Müftü nikahına henüz yetki yok

Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığınca yet...

İYİ Parti Bursa İl Başkanı belli oldu

İYİ Parti'de Bursa Kurucu İl Başkanlığı'na Yüksel Yı...

Bursa'da deniz uçağı faaliyetleri durduruldu

Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği Turizm S...

Yüz nakli yapılan Recep Sert tahliye edildi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan ve yaklaşık 4 yıl...

Ambulans hastane yolunda kaza yaptı; 4 yaralı

Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesi Siteler Mahallesi K...

Bursaray'da indirimli yolculuk 25 Kasım'da

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, vatandaşla...

Valilikten LPG tüplerine 'terör' önlemi

Bursa Valililiğince yapılan açıklamada, LPG tüplerin...

TSK'dan açıklama: NATO özür diledi

Genelkurmay Başkanlığı tarafından, "Orgeneral Akar, ...

CHP, Tümbüldek'teki maden iznini yargıya taş...

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mustafakemalpa...

Piyanonun çocuk yetenekleri Roma'da birinci ...

Uluslararası müzik yarışmalarında önemli dereceler e...

Otomobili aldığı gün kaza yaptı

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde meydana gelen trafik k...