Muharrem İnce'yi İzmir'de yüzbinler karşıladı

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin İzmir Gündoğdu Meydanı'ndaki mitingi büyük bir gövde gösterisi oldu. Alanda toplanan yüzbinlerce kişiye seslenen İnce, 24 Haziran seçimlerine ilişkin, "Bu seçim eskinin son seçimi, yeninin ilk seçimi. İzmir, bir büyük değişime, Türkiye'yi normalleştirmeye, Türkiye'yi barıştırmaya hazır mıyız?" dedi.

Politika, 21 Haziran 2018 Perşembe, 21:27
Muharrem İnce'yi İzmir'de yüzbinler karşıladı

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İzmir'in Konak ilçesine bağlı Alsancak semtindeki Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen mitinge beklenenin üzerinde katılım gerçekleşti. Alanda yapılan anosta mitinge 2,5 milyon kişinin katıldığı iddia edildi.

Muharrem İnce'nin konuşmasından satır başları şöyle:

"Sağ olun var olun, Hasan Tahsin'in kenti İzmir, direnişin kenti İzmir, ilk kurşunun kenti İzmir... Burası sahnenin önü 1 milyon kişi sahnenin önünde, 1 milyon kişi de sahnenin arkasında var.

Dün İzmirli bir şehidimiz vardı, başta dünkü şehidimiz cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün şehitlerimiz için hepimizi bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

Bu 49. günüm, 105. mitingimiz... Günlerdir konuşuyorum ama medya vermemekte ısrarlı. Bir TRT var, parayı bizden alıyor Tayyip Erdoğan'ın borazanlığını yapıyor. Sizden ricam: Hepiniz telefonlarınızdan canlı yayın yapın. Bir yanda Erdoğan'ın medyası, bir yanda milletin medyası.

TC'de ilk kez bir seçimin kaybedeni olmayacak, benim cumhurbaşkanlığımda 81 milyon kazanacak. Kaybeden sadece anket şirketleri olacak, Tayyip Erdoğan bile kaybetmeyecek. Çünkü benim cumhurbaşkanlığımda dolar düşecek, faiz düşecek, enflasyon düşecek, o da rahat edecek. Bu seçimden sonra 81 milyon makbul insan olacak.

Ben annelere söz veriyorum, sizin çocuklarınızı iyi eğiteceğiz. Onlara matematik öğreteceğiz, onlara yabancı dil öğreteceğiz, onları FETÖ benzeri tarikatların yurtlarına muhtaç etmeyeceğiz. Olimpiyatlarda madalya kazanacağız, fabrikalarımızın bacası tütecek, topraklarımızdan bereket fışkıracak. 

Kimsenin başörtüsüne bakmayacağız, kimsenin sağcı mı solcu mu olduğuna bakmayacağız, kamuda görevli olanlara sesleniyorum: Hiçbiriniz korkmayın, eğer liyakatla geldiyseniz görevinize devam edeceksiniz. Ama AKP il başkanı gibi çalışıyorsanız sizin hiç şansınız yok!

Aramızdaki fark şu, Recep Erdoğan saraylı, Muharrem İnce milletin evladı. 2002'de iş başına geldiğinde dedi ki: milletvekili lojmanlarını satıyorum dedi, milletvekilleri halkın içinde oturacak dedi. Ama sonra 1150 odalı Saray yaptırdı kendine. Onun için artık halktan biri değil, milletin adamı değil. Erdoğan Rizelidir ama Rizeliliğinden bile utandı. Rize çayını beğenmedi, kilosu 4500 TL olan beyaz çaydan içiyor. 

Yola beraber çıktığı arkadaşlarından hiçbirisi artık yanında değil, Abdullah Gül'e kardeşim dedi... 16 yılda dost kalabildiği 1 kişi gösteremezsiniz. O artık yorgun bir adam, heyecansız bir adam, kibirli bir adam. Aziz milletim, bir yanda yorgun bir adam, öbür yanda taze kan var taze kan! O artık hayalleri olmayan bir adam. 2002'de adalet diyordu, artık adalet diyemiyor, ekonomi diyemiyor, benim karşıma televizyona çıkamıyor. 

"Acaba ortaokul diploması var mı?"

Bir insan kendisine usta der de, nasıl olur da çırak dediğinin karşısına çıkamaz? Bu usta değil, çakma usta! Sen nasıl dünya liderisin? Cesaretin mi yok, bilgin mi yok, yüreğin mi yok? Gel karşıma Erdoğan. 

Doktorlar arasında bir laf vardır ya, çocukluğuna inmek lazım diye. Benim çocukluğuma bile indiler, yakında 2. Dünya savaşını Muharrem İnce çıkardı diyecekler. Menderes asılırken neredeydin diyor, dünyada yoktum dünyada... Üniversite diploması yok acaba ortaokul diploması var mı? Bunu merak ediyorum...

Son günlerde bir dedikodu çıkarmışlar, Muharrem İnce yardımları kesecek diyorlar. Değerli İzmirliler, sizin huzurunuzda 81 milyona söz veriyorum, namus sözü veriyorum, şeref sözü veriyorum. Yardımları bırak kesmeyi, temmuz ayı içinde 100 TL zam yapacağım. 

Her şey hazır, zımba gibi bir ekip var, yakında açıklayacağım. Bakanlar Kurulu'nu sadece CHP'den yapmayacağım. Bakanlar Kurulu'nda her partiden insan olacak. Orada CHP'li olacak, ülkücü olacak, HDP'li olacak, İYİ Partili olacak, AKP'li de olacak. Türkiye'yi birleştireceğiz, Türkiye'yi kucaklayacağız. Ekibimle aylardır çalışıyorum. Erdoğan kendisine Saray hazırlıkları yaparken ben Türkiye'yi yönetme hazırlıkları yapıyorum."

İlk 100 günde yapılacaklar

İnce, 100 gün içinde yapacaklarını şöyle anlattı:

"48 saat içinde OHAL'i kaldıracağız. Merkez Bankası bağımsız bir politika uygulayacak. PKK, IŞİD, FETÖ gibi terör örgütleriyle amansız mücadele edeceğiz.  Passolig'i hemen kaldıracağız. Suriye'ye büyükelçi atayacağız. 4 milyon Suriyeliyi davulla zurna ile Suriye'ye göndereceğiz.

Yargıdaki düzenlemelere hemen başlayacağız. Cumhurbaşkanı Yargıtay'ın salonuna girdiğinde ayağa kalkmayacak yüksek yargıçlar arıyorum. Özel hayatın gizliliği esas olacak, size söz veriyorum hiç kimsenin telefonu dinlenmeyecek. Haklarında dava açılmamışsa KHK'la işten uzaklaştırılanları hemen işe iade edeceğiz.

Başta Kuleli Askeri Lisesi olmak üzere askeri okulları yeniden açacağız.

Medya kendine çeki düzen verecek. Yandaş medya şu anda ne yapıyor merak ediyorum. İster ver ister verme umrumda değil... 24 Haziran'dan sonra kapının önünden ayrılmayacaklar ama. TRT benim borazanım olmayacak, beni eleştiren gazeteler arıyorum. Erdoğan bu ülkenin en büyük medya patronudur. Erdoğan manşetleri atan adam, ben manşetlerle kavga ede ede gelen adam!

Biz sünniler alevilere haksızlık yapıyoruz, aleviler vergi veriyor mu? Veriyor. Askere gidiyor mu? Gidiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı sünnilere hizmet ediyor, alevilere etmiyor. Cemevlerinin statüsünü ibadethane olarak düzenleyeceğiz.

Dokunulmazlıklar konusu gündeme geldiğinde kendi partimle bile ters düştüm. İlkeli bir siyaset yapacağız. Karşımızdaki sağcı mı solcu mu diye bakmayacağız. Kadın mı erkek mi diye bakmayacağız. Türk mü Kürt mü diye bakmayacağız. İnsan diyeceğiz insan...

Kamuda genel müdürsün, işini doğru yapıyorsun, korkma yerinde kalacaksın. Korkma! Ama partizanlık yaptıysan, liyakat sahibi değilsen gideceksin.

Sözümün arkasındayım, öğretmenlere polislere hemşirelere 3600 ek göstergeyi 100 gün içinde vereceğiz. Kamu bankalarını yeniden düzenleyeceğiz. 

Cumhurbaşkanı olduğumda hemen Avrupa'daki başkentleri tura çıkacağım, Avrupa Birliği ile ilgili hızlı bir kampanya başlatacağım. 50 büyük devletin hemen hemen hepsinin büyükelçileri benimle görüşmek istedi."

"Allah belanızı versin!"

Alandan yükselen 'İnternet kesildi' sesleri üzerine Muharrem İnce, "Paraları çalıyorsun, sınavda soruları çalıyorsun, TRT'den hakkımı çalıyorsun, şimdi de internet yok, Allah belanızı versin ne diyeyim size..." diyerek tepki gösterdi.

İnce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Üniversiteleri böldüler, tekrar birleştireceğiz. Okullar için zorunlu bağış artık olmayacak. Hiçbir sınavdan ücret alınmayacak. TC çocuklarına bedava sınav yapamıyorsa o dükkanı kapat gitsin. Üniversite öğrencilerine 500 TL 19 mayıs gençlik bursu, 500 TL cumhuriyet bursu vereceğiz. Öğretmenlere 24 Kasım'da 1 maaş ikramiye vereceğiz.

Karadenizli kardeşim, sana İzmir'den sesleniyorum; Fındık 15 TL olacak. Asgari ücret 2200 TL, en düşük emekli maaşı 1500 TL olacak, mazot çiftçiye 3 TL olacak. Emeklilikte yaşa takılanlar, sizin sorununuzu 100 gün içinde çözeceğiz."

İnce, ilk 500 günde yapacaklarını anlattı

İnce, ilk 500 günde yapacaklarını şöyle aktardı:

"Yasama yürütme yargı, erkler ayrılığını netleştireceğiz. Yerel yönetimleri güçlendireceğiz. Girişimcilik merkezleri kuracağız. Tekstil, moda, tasarım akademisi açacağız. Ne için? Marka için!  Gençler, evlatlarım, kardeşlerim; Sizinle birlikte yapacağız!

Eğitim, siyasetin toplum mühendisliği aracı olmaktan çıkarılacak. Yeni bir sınav sistemi olacak, ama herkesin kabul ettiği bir sistem... Yurt sorununu kökünden çözeceğiz. Engelliler için yaşam merkezi açacağız. Bu sarayperest var ya sarayperest! Marmaris'te yazlık saray yaptırıyor. Marmaris'teki yazlık sarayı engellilere tahsis edeceğim.

Çalışanların örgütlenmeleri önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Aile sigortasını hayata geçireceğiz.  Sanatçıların güçlü bir şekilde örgütlenmelerini sağlayacağız.

Sporun temel alanlarında üniversite ligi kuracağız! Balıkesir'de yaşayan insanlar Balıkesir Üniversitesi'nin futbol takımına sahip çıkacak, kendini ait hissedecek, vatandaşla üniversite arasında bağ kuracağız.

Meydanlarda benim 30 sene önce yazdığım şiiri konuşuyor, ekonomiyi konuşamıyor. Soğan kuru dolar kurunu geçti, kuru soğan 7 TL, biber 8 TL, hıyar 4 TL. Tüketen alamıyor, üretene gitmiyor. Faiz lobisi vardı, şimdi de soğan lobisi var.

Erdoğan 30 miting yaptı, sen 105 miting yaptın, enerjiyi nasıl buluyorsun diye soruyorlar. 3. sınıf öğrencisi Deniz Acar, şiir yarışmasında kazandığı 1 gram altını Muharrem İnce sana gönderiyorum diye bana göndermiş. Enerjim bu, bu çocuğa karşı sorumluluğum var benim.

Benim cumhurbaşkanlığımda kalite ve girişim sözünü duyacaksınız. Yol yaptı yol çöküyor, hastane yaptı hemşire yok. Yeni dünyada elinizdeki telefonların hiçbirini kullanmayacaksınız. Artık kuantum telefonlar gelecek. 16 yeni meslek gelecek. Şu anda ilkokulda okuyan çocukların önemli bir kesimi bugün hiç olmayan mesleklerde çalışacak. Sanayimizin 4'te 1'i atıl, tarım alanlarımız atıl, denizlerimiz atıl. Ne balıkçılık gelişmiş, ne denizden ulaşım gelişmiş. Erdoğan vatandaşa kemer sıktırıyor, kendisi Saray'da yaşıyor. Benim dönemimde millet değil devlet kemer sıkacak!

Faiz artında her şeyin değeri düşüyor, evinizin, şirketinizin değeri düşüyor. Benim cumhurbaşkanlığımda faiz düşecek, hep birlikte zenginleşeceğiz.

Cumhuriyet kurulmadan Atatürk İzmir'de İzmir İktisat Kongresi'ni topladı. Yanmış İzmir'de topladı. Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda İktisat Kongresi'ni yeniden İzmir'de toplayacağım.

Tüketen değil, üreten bir Türkiye, korkmayan bir Türkiye olacağız. Öğrenciler korkmayacak, kadınlar korkmayacak, akademisyenler korkmayacak, hayvanlar korkmayacak, dereler korkmayacak! Hakkını bilen, halkını bilen, haddini bilen bir cumhurbaşkanı olacağım. Haddini bilmeyenlere haddini bildiren bir cumhurbaşkanı olacağım. Camide ibadet, okulda bilim, kışlada görev ve liyakat olacak. Camiye okula orduya siyaset asla girmeyecek asla! Her yıl 81 milyona hesap vereceğim. Kişisel mal varlığımın, cumhurbaşkanlığı harcamalarının, icraatlerimizin hesabını vereceğiz."

"Eskinin son seçimi, yeninin ilk seçimi"

Bu seçimin farklı olduğunu belirten İnce, "Bu seçim eskinin son seçimi, yeninin ilk seçimi. İzmir, bir büyük değişime, Türkiye'yi normalleştirmeye, Türkiye'yi barıştırmaya hazır mıyız? 3B demeye hazır mıyız İzmir? Barışacağız, hemen barışacağız. Büyüyeceğiz, hızla büyüyeceğiz. Bölüşeceğiz, adil bölüşeceğiz. Birlikte başaracağız." dedi.

İnce, "Pazar günü oyunu kullandın ne yapacaksın? Okulda bekleyeceksin, sonra seçim kurulunun önüne gideceksin. Ben de Yüksek Seçim Kurulu'nun önüne gideceğim. Merak etmeyin, birlikte başaracağız!" sözleriyle tamamladı.

Güncel
Bursa Barosu'ndan avukata polis şiddeti açıklaması
Bursa Barosu, Avukat Fesih Demir'in aracı ile seyir halindeyken trafik uygulaması yapan polisler ...
Güncel
Tahliye vaadiyle dolandırıldı, şikayetçi olmadı
Bursa'da, FETÖ/PDY operasyonlarında tutuklananları para karşılığında tahliye ettirme vaadiyle dol...
Güncel
Bursa' da tarihi eser operasyonu; 590 sikke ele geçti
Bursa'da düzenlenen tarihi eser operasyonunda 590 sikke ile 54 tarihi obje ele geçirildi.
Güncel
Otomobilin bagajından 18 kilogram esrar çıktı
Bursa'da düzenlenen operasyonda, bir otomobilin bagajında 18 kilogram esrar ele geçirildi.
Güncel
Bursa'da diş hekimine bıçaklı saldırı
Bursa'da hastaneye dişini çektirmek için gelen bir hasta diş hekimini bıçakla yaraladı. Ağır yara...
Güncel
İstanbul Tuzla'da büyük fabrika yangını
Tuzla'da Orhanlı Deri Organize Sanayi Bölgesi Deri Yan Sanayi Sitesindeki kimyasal üretim yapan f...
TOFAŞ'tan Bursa'ya '50 Pota Projesi'
Tarık Akan vefatının 3. yılında unutulmadı
Rıza Kayaalp güreşte tarih yazdı
Bursa'da renkli festival

En Çok Okunan Haberler

Mustafakemalpaşa'da 'şok mangası' göreve baş...

Mustafakemalpaşa Belediyesi'nde vatandaşlardan gelen...

Bursa'nın zirvesindeki firma yer değiştirdi

Bursa'nın "İlk 250 Büyük Firması" araştırmasında ilk...

İşte CHP'lilerin merakla beklediği PM kararları

CHP Parti Meclisi'nde kabul edilen yeni yönetmelikle...

Bursa Devlet Tiyatrosu perdeyi efsane oyunla...

Bursa Devlet Tiyatrosu, 1 Ekim'de başlayacak yeni se...

İmamoğlu: Senin de koltuğun sallanıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu,...

Uludağ Üniversitesi'nde geriye gidiş sürüyor

Dünyadaki üniversiteleri akademik performanslarına g...

Motorine 7 kuruş daha zam geliyor

Motorinin litre fiyatına, gece yarısından geçerli ol...

Bursa'da hava sıcaklığı düşecek, yağış gelecek

Hava sıcaklıklarının yarından cumartesiye kadar Balı...

Tüm Bursa böyle bir temizlik için seferber o...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, dünyada 100'ü aşkın ülke...

Koşukavak: Farklı bitecek maçı zora soktuk

Osmanlıspor'u 3-1 yenen Bursaspor'un teknik dir...

Bursa'da diş hekimine bıçaklı saldırı

Bursa'da hastaneye dişini çektirmek için gelen bir h...

AKP'li Tosun: Yüksek ezan sesi bir eziyete d...

Star Gazetesi yazarı Resul Tosun, ezanların yüksek s...

Rıza Kayaalp güreşte tarih yazdı

Milli sporcu Rıza Kayaalp, Dünya Güreş Şampiyonası g...

Tarık Akan vefatının 3. yılında unutulmadı

Oynadığı filmlerle bir döneme damgasını vuran sinema...

3 aydır süren operasyonda 18 kişi adliyede

Bursa merkezli 9 ilde 3 aydır sürdürülen ve uyuşturu...