Meral Akşener'den önemli açıklamalar

Türkiye'de son dönemde yaşanan saldırıları değerlendiren Meral Akşener, "Ben 80 öncesi dönemi görmüş insanım. Bu derece namertlik hiç yoktu" dedi. 2021'de erken seçim beklediğini belirten Akşener, İYİ Parti'ye yapılanın DEVA Partisi ile Gelecek Partisi'ne yapmaya kalkışmanın ters tepeceğini ve buna da çözüm üretileceğini ifade etti. Akşener, parlamenter sisteme ilişkin çalışmalarını yakında kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Politika, 17 Ocak 2021 Pazar, 01:29
Meral Akşener'den önemli açıklamalar

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, KRT TV'de Zeynep Gürcanlı, Yıldız Yazıcıoğlu ve Nergis Demirkaya'nın sorularını yanıtladı. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Meral Akşener, tasarladıkları parlamenter sistemi önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti. Erdoğan'la sistem pazarlığı yaptığına dair iddiaların yalan olduğunu ifade eden Akşener, "Sayın Erdoğan'ın kazanamayacağını düşünüyorum. Mümkün değil, kesinlikle kazanamayacak." dedi.

İttifaklar ilgili önemli açıklamalarda bulunan Akşener, DEVA ve Gelecek Partisi'nin engellenmesinin ters tepeceğini ifade ederek, öyle bir şey olursa gerekenin yapılacağının mesajını verdi. Parti kapatma tartışmaları ile ilgili Akşener, "Bahçeli'nin elini tutan yok" ifadelerini kullandı.

20 Ocak 2020'den bu yana ilçe ilçe esnaf ziyaretleri yaptığını belirten Meral Akşener, "İnanılmaz hikayeler dinliyorum, daha pandemi yoktu. Esnaf zordaydı. Esnaf, halk sizin görmediğinizi görüyor. Önerilimizi iktidara iletiyoruz, iktidarı önerilerimizi dikkate almıyor." dedi.

İYİ Parti'de bazı problemler yaşadıklarını anlatan Akşener, şunları söyledi:

"Milletvekili arkadaşlarımızın bazıları haklıydı. Bununla ilgili sokakta soru ile karşılaşmadık. Eskiden sorulurdu. İnsanların geçim derdi önde. Bütün ilçelerde EBA ile müthiş bir tablet açığı var. Kadınlar kulağıma eğilip tablet istedi. Nakit yardım isteyen yok, gıda, iş ve tablet istiyor insanlar. Polislerimizin ve sağlık çalışanlarımıza 3600 ek gösterge sözü vardı iktidarın, mesela onu söyleyin diyorlar. Atanamayan öğretmenler, EYT'liler, işsiz gençler..."

"31 Mart'tan sonra 'bu iş olabilir' umudu pekişti"

"Bizim 31 Mart seçimlerinden sonra, Millet İttifakı olarak; mutsuz, umutsuz, demokrasinin askıya alındığını düşünen seçmenin bu iş olabilir umudu pekişti." diyen Akşener'in açıklamaları şöyle:

"24 Haziran'da çok umuda kapılındı, olmayınca seçmenin umudu kırılmıştı. Demokrasi, hukuk, adaletle ilgili problemlerin yaşandığı umudu pekişti. Bu olabilinir denildi. Gezdiğimiz yerlerde bunu nasıl çözebileceksiniz diye soruyor. CHP seçimeni, AK Parti seçmeni huzur istiyorlar.

Ak Parti yöneticilerinin gerçeklerden koptuğunu düşünüyorum. Hadi Erdoğan Sarayına girdi çıkmıyor, parti yöneticileri ne yapıyor? Saraya girdin mi çıkamazsın. Saray paralel bir evren yaratır, kültür yaratır. Sarayın havası, ruhu... Kıbrıs'a 7 uçakla gidildi. Ölür müsünüz 1, 3 uçakla gitseniz? Bahçeli KRT'yi hedef aldı, ben bilerek geldim.

Erdoğan şiir okudu hapse gönderildi. Hapse gönderilirken Doğru Yol Partisi'nin pek çok üst düzey mensubu vardı. Bugün yanında olduğu kişiler hapse gönderilmesini haklı bulanlar.

Siyasetçinin siyasetçiye çok ağır şeyler söylediği bir dönemeçten geçtik. Ben bizzat yaşadım. 17-25 Aralık üzerinden yaptığım 2 konuşma beğenilmemiş. Hani MHP'deydik o dönem, duvarında 17-25 saatinin olduğu genel merkez. Bir tv kanalında kocamı aldattığım iddia edildi. Çok acıydı. Derin bir sessizlik oldu. 4. gün Erdoğan aradı, ondan sonra diğerleri aradı.

Kendilerini Erdoğan'a beğendirmek için küfür edenler var. Erdoğan ile Bahçeli arasında çok ağır söylemler oldu. Birgün bir şey oldu bu iki insan yan yana geldi.

Akşener, gazeteciler Zeynep Gürcanlı, Yıldız Yazıcıoğlu ve Nergis Demirkaya'nın sorularını yanıtladı

"Erdoğan 'geçmiş olsun' diye aramadı"

Mezara kadar beraberiz, etle tırnağız diyorlar. Bizim böyle bir iddiamız yok. Biz CHP ile işbirliği yaptık. Rasyonel, seçmen talebi üzerine yapılan bir işbirliği. Siyaseten eleştiririm ama ailesini, yakınını karıştırmam. Ana muhalefet partisinin lideri Kılıçdaroğlu lince uğradı. Yumruk atan adamın evi türbeye döndürüldü. Erdoğan geçmiş olsun diye aramadı. Böyle birşey olamaz.

Sonra birden Alaattin Çakıcı'nın tehdidini duyduk. Suikastler, darbeler olmuştur ama tehdit eden mafya mensubunu koruyan bir siyasetçi olmamaıştır. Bu tarihte ilktir. Evimin basılmasını saymıyorum bile.

"Saldırıların ortak özelliği pusu olması"

Benim danışmanım Murat İde saldırıya uğradı, Yavuz Selim Demirağ, Yurdagül Şimşek'in evi basıldı, Murat Ağırel, Barışlar hapse konuldu. Ülkücü camianın iyi tanıdığı Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Orhan Uğurel, Afşin Hatipoğlu... Bunların ortak özelliği pusu olması. Bu derece namertlik hiç yoktu. Pusu ile adam dövülmez, bir kişiye beş kişi dövülmez. Erdoğan'ı göreve davet ediyorum, durum gittikçe kötüye gidiyor.

"Bahçeli, '17-25 Erdoğan' diye konuşuyordu"

17-25 Aralık üzerinden konuşan herkesi dayak atma bekliyor. Bahçeli, yolsuzluk, hırsızlık olarak görüyordu. Erdoğan için '17-25 Erdoğan' diye konuşuyordu. Bilgisayar görmek istiyorumdan delilerimiz çok noktasına gelindi. Erdoğan adalet ve ekonomi reformu yapılacağını söyledi, arkasından sayın Kılıçdaroğlu tehdit edildi. Hemen cısss.

Hukuk konusunda mevcut yasalar uygulansa razıyım. Ekonomide yapısal reforma ihtiyaç var. İhtiyaç had safhada, liyakatin, şeffalığın olduğu, kurumların itibarlı hale getirildiği reforma ihtiyacımız var.

Partili Cumhurbaşkanlığını kaldıracaksınız, iyileştirilmiş parlamenter sistemi getireceksiniz. Kayınpeder sebep damat sonuçtu. Bunların değiştirilmesini mümkün görmüyorum ama batılıların isteği için yapabilirler.

"Asıl reform parlamenter sisteme dönüş olur"

Biz mezara kadar, her şeye rağmen diyor küçük ortak. Böyle bir kavram olabilir mi? Erdoğan'ın parlamenter sisteme geçeceğine umudum kalmadı. Dönmek değil, geçmek anlamında, eskiye dönmekten bahsetmiyorum. Erdoğan'ın sokağı bilen insan olarak görmüşümdür. Saraya girdikten sonra değişti. Sarayın tesirini ölçememişim. Bu adımları atar diye düşünmüştüm, ben artık görmüyorum. Oradan kopamaz. Asıl reform parlamenter sisteme dönüş olur.

Parlamenter sistem çalışmasını arkadaşlarımız tamamladı. Çarşamba günü bir sunum yapılacak. Sonra kamuoyu ile paylaşacağız. Bu sefer kamuoyu, STK'lar tartışacak. Ondan sonra bir noktaya varacağız. Aynı Cumhuriyet'in Atatürk tarafından tasarlattığı gibi. Biz aynısını yapıyoruz diyemeyiz, bugünün taleplerini de içeren.

Sayın Erdoğan eski anayasaya göre Cumhurbaşkanlığı yemini etti, ama aynı zamanda partisinin genel başkanı. Bugün ne olduğu belirsiz bir sistem var.

Sayın Bahçeli'nin partili Cumhurbaşkanlığı müellifi olmadığını düşünüyorum, Erdoğan'ın eskiden beri çok istediğini, kendisine başkan dedirttiğini biliyorum. Millet devleti 15 Temmuz'da sokaktan topladı.

"Erdoğan kesinlikle kazanamayacak"

Sayın Kılıçdaroğlu nazik ve zarif bir insan. Türkiye'nin gerçekleri var; partili cumhurbaşkanlığı sistemi 50+1'i getirdiği için ittifala seçime girmek gereği doğdu. Muhalefet bloku, iktidar bloku deniliyor. Seçime yine biz aynı sistemle gideceğiz. Parlamenter demokrasiye hangi takvim içinde yapılacağı, geçişi sağlayacak şartlar... Bunların öncesinde paylaşılması gerekiyor. Sayın Erdoğan'ın kazanamayacağını düşünüyorum. Mümkün değil, kesinlikle kazanamayacak. Millet İttifakı genişleyecek mi ne olacak, bugünden konuşulması doğru değil.

Seçime giremesinler diye 24 Haziran'a aldılar. Ben gittim Sayın Kılıçdaroğlu'ndan 15 demokrasi kahramanı arkadaşımızı istedim. Sayın Kılıçdaroğlu'na ve o 15 milletvekili arkadaşıma dua edeceğim. Siyaset ölene kadar yapılmaz ben ölene kadar dua edeceğim. O dönem yapılan hakaretlere karşı dayanma ve direnme oldu.

Belediyelerde yaptığımız işbirliği ile İstanbul, Ankara ve diğer büyükşehirler CHP listesinden seçilmiş ama Millet İttifakı'nın  belediye başkanıdır. İyi yapılan işlerle övünüyoruz, yanlış yapılan işlerde biz de bedel ödemek durumundayız. Sadece 2 il başkanı değil İstanbullu da cezalandırılıyor şimdi. Halk ekmek büfesi zorla açıldı. Halk ekmek büfelerinden borçla ekmek alıyoruz diyen İstanbullular var. Halk ekmek büfelerini engellemeye çalıştılar.

"Erdoğan yetmediğini gördü, her şeyi yapacaktır"

Sayın Erdoğan Saadet Partisi ile bir ittifak kurmak gerektiğini söyledi. Oyların yetmediğini gördü, Saadet Partisi'ni alabilmek için her şeyi yapacaktır. Sadece seçim için. Erdoğan'ın Oğuzhan Asiltürk'ü ziyaret etmesi başka, açıklaması başkası.

Havuz medyasında sayın Erdoğan ile gizli saklı görüştüğüm, güçsüz bir Cumhurbaşkanı olacağım, Erdoğan'ın da güçlü bir başbakan olmasıymış. Bunu ciddi ciddi tartışıyorlardı, külliyen yalan.

"DEVA ve Gelecek Partisi için çözüm üretilir"

Bu milletin en dikkat ettiği şey iradesine el konulması oyuna ipotek kurulmasıdır. Öyle bir sopa yerler ki, o sandıkta öyle bir tokat yerler ki oylar sandıkları patlatır. Aynı İstanbul'da olduğu gibi. İYİ Parti'ye yapılanın DEVA Partisi ile Gelecek Partisi'ne yapılmaya kalkışmasının son derece ters tepeceğini ve buna da çözüm üretileceğini söyleyim. Biz 2 deneyimli siyasetçiyiz. Meclis'te grubu olan partisiyiz.

DEVA ve Gelecek Partisi'nin seçime sokturulmaması eylemi, diyelimki 5-6 puanla kaybedecekse 15 puan ile kaybetmesine neden olur. Kaybettiklerinde bırakmamak gibi bir durum söz konusu değil. İhtilaller bile uzun süre kalamamıştır. Bu milletin kurumlarına saygısı var. Ordusuna, polisine, yargısına var. Yargı yerle bir. Yargı talimatla iş görür durumda. 5 yıldır hakkımda ifadem alınmadan suçlamalar var. Buğra Kavuncu'ya iftira attılar, gitti kendi hakkında suç duyurusunda bulundu.

"Korkan korkutmaya çalışır"

Bu millet mümkün değil izin vermez, zorla hiç kimse o koltukta oturamaz. Yoldan çıkana, demokrasiye aykırı davranana müsaade etmez, mümkün değil. Korkan korkutmaya çalışır. Sonra o korku duvarı bir yıkılır, 805 bin fark atılır, Ekrem bey kazanır.

Ümit Özdağ açıklaması

Sayın Ümit Özdağ hem beni hem partiyi hedefe koyup geçti. Kendisine hakaret eden bir kelime etmedim. Dayak yerim posta yemem geleneğinden geliyorum. Korku filan hava gazıdır yani. Saygı göstermenin önemli olduğuna inanırım. O saygıyı hiçbir zaman görmedim. Benim makamım bunlara bakma makamı değildir. İkimiz birden milletvekili olsak benim tavrim çok farklı olurdu. Ben genel başkanım aynı tavrı sürdürmek zorundayım. Ne olup bittiğini vatandaş görecek. Ben hicap duyuyorum vatandaşın gündemi ile arkadaşın gündeminin bu kadar faklı olmasından. Bunu milletimiz değerlendirir. Yargının bu kadar fevkalede tavırlarını, ben kendimi geçtim, Buğra Kavuncu'nun kendisi hakkındaki suç duyurusunun aynı ciddiyetle vakitli bir şekilde sonucu ne olursa olsun yargıya ahlaki bir sorumluluk düştüğünü söylerim. Vatandaşa çok güveniyorum.

"Farklı aşıların alınmasında fayda var"

Bütün verilerin şefaf şekilde açıklanması lazım. Vatandaşın devlete güveni sıfırlandı. Farklı aşıların alınmasında fayda var. Esnafların yanında, işçilerin, toplu taşıma kullananların da öncelikle aşılanması gerekir.

"Ortaklar arasında bir gagalaşma olarak görüyorum"

AK Parti'nin kapatılması ile ilgili o dönemde MHP'nin yeterli desteği vermediği söyleyerek eleştirmişti. AK Parti kıyıdan dönünce kanunu değiştirdi. Anayasa Mahkemesi karar veriyor. Erdoğan'ın bir hareketinin olması yetiyor. Sayın Bahçeli bir ültimatom verdi Yargıtay Başsavcısına. Başsavcı yukarıya bir baktı, oradan ne geldi, gelecek belli değil. Oradan sonra da bir adım daha var Anayasa Mahkemesi. Ortaklar arasında bir gagalaşma olarak görüyorum. Sayın Bahçeli'nin elini tutan yok, ama yapmadı."

Sağlık
Bakan Koca: Öngörmedim, özür diliyorum
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Muhammed Emin Saraç'ın cenazesindeki görüntülere gelen eleştirilere...
Güncel
Salgında 24 Şubat; 72 can kaybı, 9 bin 561 vaka
Son 24 saatte 9 bin 561 kişinin testi pozitif çıktı, 72 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 297 kişinin ...
Spor
Bursaspor'da 2 futbolcunun Kovid-19 testi pozitif çıktı
TFF 1. Lig ekiplerinden Bursaspor'da 2 oyuncunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinin pozi...
Sağlık
Kovid-19 aşılama takviminde ikinci aşama
Aşı uygulanacak grup sıralamasında ikinci aşamaya geçilmesiyle yüz yüze eğitimde görev alacak öğr...
Politika
Kestel'de İYİ Parti'den hobi bahçeleri eylemi
İYİ Parti Kestel İlçe Başkanı Emin Elüstü, Kestel ilçesinde resmi izinle yaptırılan hobi bahçeler...
Güncel
Aracını çalan genci öldüren iş insanına 15 yıl hapis
Manisa'dan çalınan aracının peşine düşerek yaptığı takip sonucu Bursa'da bulduğu otomobilindeki 2...
Bursa Hayvanat Bahçesi bir ay ziyarete kapalı
Misi Akademi etkinlikleri; Bir Fikirden Senaryoya
BTO'dan Kirazlıyayla'ya Çevre Ödülü
Konaklı Kadın ve Çocuk Akademisi kapılarını açtı

En Çok Okunan Haberler

Mustafa Er: Çok ciddi bir avantaj kaybettik

TFF 1. Lig'in 22. haftasında Aydeniz Et Balıkes...

İnegöl'de zincirleme trafik kazası; 1 yaralı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 3 aracın karıştığı zincir...

HDP'li Gergerlioğlu, AYM'ye başvuracak

"Terör örgütü propagandası yapma" suçlamasıyla hakkı...

Bursa'da market deposunda korkutan yangın

Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki bir marketin depo kıs...

ABD Hazine Bakanı: Bitcoin verimsiz ve spekü...

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimler...

Bursa'da 19 kişiye kapalı kahvehanede kumar ...

Bursa'da bir kahvehanede kumar oynayan 19 ...

Bursalı iki genç çapa motorundan motosiklet ...

Bursa'da, Beşevler Küçük Sanayi Sitesi'nde tornacı o...

'Buhar kazanı patlamaları can almaya devam e...

Emek Partisi Bursa İl Başkanı Hasan Özaydın: "Teksti...

Uyuşturucu bu kez otomobilin lastiğinden çıktı

Bursa'da uyuşturucu araması yapan polis, otomobil la...

BTO'dan medyaya intihar haberleri konusunda ...

Halk sağlığının korunması için görsel ve yazılı medy...

'Bu hafta iki maça odaklanıp ayağa kalkacağız'

AE Balıkesirspor karşısında aldıkları 3-0'lık yenilg...

Yerli SİHA Bayraktar yeni bir rekora imza attı

Türkiye'nin ilk yerli SİHA'sı Bayraktar TB2, 300 bin...

TKP'den Erdoğan, Soylu ve Bahçeli hakkında s...

Türkiye Komünist Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçi...

Onur Market yeni şubesini Göçmen Konutlarınd...

Onur Market zinciri yeni alış veriş marketini nüfusu...

DSÖ salgının ne zaman biteceğini açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans ...