MB Başkanı'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,2

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Bursa'da yaptığı konuşmasında, "Enflasyonu düşürmeye odaklı, temkinli para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, 2020 yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 8,2 olarak koruduk. Enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 5,4'e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Ekonomi, 26 Şubat 2020 Çarşamba, 09:33
MB Başkanı'nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,2

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, politika faizindeki indirimlerin kredi ve mevduat faizlerine güçlü şekilde yansıdığını gördüklerini belirterek, "Enflasyonu düşürmeye odaklı para politikası duruşumuzu korurken, diğer makro politikaları da finansal istikrarı desteklemek için eş güdüm içinde uygulamaya devam ediyoruz." dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı'nda üyelere hitap eden Uysal, eş güdüm içinde uygulanan basiretli makro politikaların etkisiyle 2019 yılında enflasyon, iktisadi faaliyet ve dış dengede önemli kazanımlar sağlandığını anlattı.

Uysal, bu kazanımların ilerleyen süreçte de güçlenerek devam etmesinin fiyat istikrarı, finansal istikrar ve sürdürülebilir büyüme açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Ocak ayında Avrupa Birliği (AB) Bölgesi'nde iktisadi faaliyetlerin bir miktar iyileşmesiyle dış talep ve ihracata da olumlu yansımalarının olduğunu aktaran Uysal, şöyle konuştu:

"Bununla birlikte, ABD ile Çin arasındaki anlaşmaya karşın belirsizliklerin halen yüksek seyretmesi, devam eden jeopolitik riskler ve son dönemde ortaya çıkan salgın hastalık (koronavirüs), küresel büyüme üzerinde aşağı yönlü riskleri canlı tutmaktadır. Küresel iktisadi faaliyetin zayıf seyri, emtia fiyatları ve enflasyon üzerinde belirleyici oluyor. Enflasyon oranlarının, son çeyrekte bazı ülkelerde gıda fiyatları kaynaklı olarak bir miktar yükselmesine karşın 2020 yılında yatay bir görünüm sergilemeye devam etmesi bekleniyor. Bu görünüm, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirirken, gelişmekte olan ülkelerde de destekleyici para politikalarına olanak sağlamaktadır."

"Ticaret, hizmet ve inşaat faaliyetlerindeki iyileşme sürüyor"

Uysal, ekonomideki toparlanmanın yıl içinde giderek artan bir sektörel yayılım sergilediğini ve son dönemde güç kazandığını dile getirdi.

Aralık ayı sanayi üretimi verisi ve son çeyreğe ilişkin anket göstergelerinin, bu gelişmeyi teyit ettiğini aktaran Uysal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sektörel güven endeksleri, ticaret, hizmet ve inşaat faaliyetlerindeki iyileşmenin sürdüğünü gösteriyor. İktisadi faaliyetteki toparlanmanın yanında, yatırım ve istihdam gelişmeleri de büyümenin kalıcılığı ve kapsayıcılığı açısından önem arz ediyor. Bu çerçevede, ilk olarak yatırım gelişmelerine baktığımızda, firmaların yatırım eğiliminin küçük ve orta ölçekli firmaları da kapsayacak şekilde iyileşmeye devam ettiğini görüyoruz. Bu gelişmede, finansal koşullardaki iyileşmenin katkısı olduğunu düşünüyoruz. Faiz indirimlerinin yanı sıra zorunlu karşılıklar gibi diğer önlemler de krediye erişimin kolaylaşmasını sağlıyor. Reel sektörün uzun vadeli finansmana erişiminin desteklenmesi, yatırımlara ve istihdama olumlu yansıyarak finansal istikrara katkı yapmaya devam edecektir."

Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8,2

TCMB Başkanı Uysal, cari işlemler dengesinin son bir yıllık dönemde önemli iyileşme kaydettiğini ve 2002'den bu yana ilk defa yıllık olarak fazla vermeye başladığını hatırlattı.

Pozitif büyüme kaydedilen bir yılda cari fazla verildiğini ifade eden Uysal, söz konusu gelişmede reel kur kaynaklı rekabet gücünün dış denge üzerindeki olumlu etkisinin, pazar çeşitlendirme esnekliğiyle mal ve hizmet ihracatındaki artışın önemli rol oynadığını vurguladı.

Uysal, reel döviz kurunun mevcut seviyelerinin Türkiye'nin küresel ticaret pazarında sahip olduğu rekabet gücünü desteklediğine değinerek, şunları kaydetti:

"Rekabet gücü kazanımları, dış şoklara karşı ihracat potansiyelimize önemli bir dayanıklılık ve esneklik kazandırarak, ekonominin daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme patikasına yönelmesinde önemli rol oynuyor. Nitekim son dönemlerde, küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatsa da rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisinin sürdüğünü görüyoruz. Tüketici enflasyonu, 2019 yılında önemli ölçüde geriledi. Sıkı para politikası ve uygulanan koordineli politikalar enflasyondaki düşüşün temel belirleyicisi oldu. Birikimli döviz kuru etkilerinin azalması, talep koşulları ve ılımlı seyreden ithalat fiyatlarının yanı sıra enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışındaki iyileşme de enflasyondaki düşüşü destekledi.

Geldiğimiz noktada, enflasyon görünümü Ocak Enflasyon Raporu'nda açıkladığımız tahminlerle büyük ölçüde uyumludur. Enflasyonu düşürmeye odaklı, temkinli para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, 2020 yıl sonu enflasyon tahminimizi yüzde 8,2 olarak koruduk. Enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 5,4'e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. Ana eğilime yönelik takip ettiğimiz çok sayıda gösterge, enflasyonda hedeflenen düşüş patikası ile uyumlu bir seyre işaret ediyor. Enflasyonun bir süre için mevcut seviyelerde yatay seyrettikten sonra yıl sonu tahminimize doğru kademeli olarak gerileyeceğini öngörüyoruz."

Enflasyon beklentilerindeki gerileme

Geçen yıl para politikası duruşunu enflasyondaki düşüş sürecinin devamını sağlayacak şekilde belirlerken, finansal istikrara yönelik araçları da etkin bir şekilde kullandıklarını dile getiren Uysal, 2019 yılının ilk yarısında politika faizini yüzde 24 düzeyinde sabit tutarken, enflasyon görünümündeki iyileşmeye bağlı olarak temmuz ayından itibaren kademeli şekilde yüzde 10,75 seviyesine düşürdüklerini anımsattı.

Para politikasındaki temkinli duruşun ve enflasyondaki istikrarlı düşüşün enflasyon beklentilerinin hızla gerilemesinde etkili olduğuna dikkati çeken Uysal, "Ülke risk primiyle enflasyon beklentilerindeki gerileme orta ve uzun vadeli tahvil faizlerinin de düşmesine yol açtı." ifadesini kullandı.

Uysal, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi ve uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Murat Uysal, şöyle devam etti:

"Politika faizindeki indirimlerin kredi ve mevduat faizlerine güçlü bir şekilde yansıdığını görüyoruz. Enflasyonu düşürmeye odaklı para politikası duruşumuzu korurken, diğer makro politikaları da finansal istikrarı desteklemek için eş güdüm içinde uygulamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, ağustos ayında bankaların Merkez Bankasında tutmak zorunda oldukları karşılıklarda değişikliğe gittik. Bu değişiklik, başlangıçta kamu bankaları öncülüğünde olmak üzere, bankaların kredi koşullarını daha destekleyici hale getirmelerine yardımcı oldu. İkinci aşama olarak aralıkta açıkladığımız uygulama değişikliğiyle üretim ve yatırımla ilişkisi kuvvetli olan uzun vadeli ticari krediler ile uzun vadeli konut kredilerinin teşvik edilmesini amaçladık."

Güncel
İmamoğlu'nu tehdit eden şüpheli CHP üyesi çıktı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu e-mail yoluyla tehdit ettiği gerekçes...
Güncel
Ekrem İmamoğlu'nu tehdit eden şüpheli tutuklandı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu elektronik posta yoluyla tehdit ettiği ger...
Güncel
Bursa Yüksek İhtisas Başhekimi görevinden istifa etti
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammet Güzelsoy'un görevi...
Güncel
Kulp'taki terör saldırısına ilişkin 5 gözaltı
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde odun toplamaya giden 5 köylünün teröristlerce şehit edildiği saldırı...
Güncel
'35 fabrikada 209 işçi koronavirüse yakalandı'
Metal İşçileri Birliği, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ana kadar 50 bini aşkın işç...
Ekonomi
'Tasarı ücretsiz izne çıkarmanın yolunu açıyor'
Bursa Barosu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu, koronavirüs salgınıyla mücadelede işten çıka...
'Evde kal'ıyor bisiklet yarışlarına katılıyor!
Bursa'dan 'evde kal' çağrısına olumlu yanıt
Bursa Orkestrası'ndan çocuklar için canlı konser
'Yaşam hakkının vebalini alıyorsunuz'

En Çok Okunan Haberler

'Evde kal'ıyor bisiklet yarışlarına katılıyor!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan bisiklet sporcusu...

Roketsan Fabrikasında patlama; 3 yaralı

Ankara'daki Roketsan Fabrikası'nda henüz nedeni bell...

CHP Bursa'dan sağlık çalışanlarına pankartlı...

CHP Bursa İl Başkanlığı tarafından yeni tip koronavi...

Bursa Keles'te bir mahalle karantinaya alındı

Bursa'nın Keles ilçesine bağlı bir mahalle, yeni tip...

Koronavirüsten can kaybı 725'e yükseldi

Türkiye'de koronavirüs salgınında son 24 saat içinde...

Bursa'da virüsü yenen 19 hasta taburcu edildi

Bursa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi ta...

Sami Selçuk: AYM'den iptal kararı çıkar

Eski Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, Meclis Genel Kuru...

Emeklilerin bayram ikramiyesi ödemeleri başladı

Ramazan Bayramı ikramiyeleri, emekli aylığı aldıklar...

'Mücbir sebep kapsamı istisnasız genişletilm...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Ku...

Korona gölgesinde Bursa'nın fethi kutlandı

Bursa'nın fethinin 694'üncü yıl dönümü, yeni tip kor...

ABD'de salgında ölümler 11 bine yaklaştı

ABD'de son 24 saatte vaka sayısı 30 bin 478 artışla ...

Bakan Koca: Virüs genç, yaşlı ayırmıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün risk grubu tanı...

Bursa'da temassız biyolojik numune alınıyor

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nca yayınlana...

CHP Gürsu Örgütü'nden Fatih Portakal'a destek!

CHP Gürsu ilçe Başkanı Haşim Öztürk, Cumhurbaşkanı R...

WhatsApp mesaj iletimini sınırlandırdı

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni tip koronavirüs...