Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4982 -0.13
Euro : 4.1826 -0.07
İMKB : 104123 0.12
Altın : 145.95 0.5

Türkiye'nin ilk şiir kütüphanesi Nilüfer'de açıldı

Nilüfer Belediyesi'nin 48. Kütüphaneler Haftası'nda Üçevler Kütüphanesi'nin ardından Nazım Hikmet Kültürevi bünyesindeki Şiir Kütüphanesi'ni de hizmete açtı. Bu kütüphane Türkiye'nin ilk şiir kütüphanesi özelliğini taşıyor.

01 Nisan 2012 Pazar 15:34 tarihinde eklendi.

Türkiyenin ilk şiir kütüphanesi Nilüferde açıldı

Nilüfer Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Nazım Hikmet Kültürevi bünyesinde düzenlenen Şiir Kütüphanesi çok sayıda şairin kendi şiirlerini seslendirdiği bir programla hizmete girdi.

Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi, Nilüfer Çocuk Kütüphanesi ve Nilüfer Üçevler Kütüphanesi'nden sonra bölgenin dördüncü kütüphanesi olan Nilüfer Şiir Kütüphanesi'nin Türkçenin bu alandaki belleği olacağını ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye'de eşi benzeri bulunmayan kütüphanede, Türkçedeki şiire dair her tür bilgi, belge ve malzemenin yer almasını hedeflediklerini belirtti.

Nazım Hikmet'in adını taşıyan bir kültür mekanına en çok yakışan şeyin şiir olacağını kaydeden Başkan Bozbey, ''Biz işte bu düşünceyle Türkiye'nin ilk şiir kütüphanesini bu mekanda hizmete açıyoruz. Gerek yayınevlerince basılıp dağıtılmış, gerekse şairlerin kendi çabalarıyla yayımlanmış şiir kitaplarının tümünü toplayacak olan kütüphanemiz, bu konuda ilgili örgütlerin yanı sıra şairlerin kendilerinden de destek alıyor'' ifadesinde bulundu.

Şair Cevat Çapan

Şair Cevat Çapan ise Türkiye'de ilk kez bir şiir kütüphanesi açılmasından mutluluk duyduğunu kaydederek, ''Bu sadece şairleri değil herkesi çok sevindirecek bir şey. Şiir bazı bakımlardan şairlerin kendi aralarında dayanışmalarına rağmen biraz üvey evlat muamelesi gören bir edebiyat türü. Ama böyle bir kitaplık eksiklikleri kısa zamanda giderecektir. Özellikle şairlerin bu tür kitaplıklara yapacakları bağışlarla bu mekan zenginleşecek ve kitaplar da kısa zamanda okunmaktan parçalanacaktır'' dedi.

Kütüphaneler Genel Müdür Yardımcısı Semra Atınç da yerel yönetimlerin kültür alanındaki yatırımlarının önemini vurgulayarak, ''Bugün dördüncü kütüphanesini açan Nilüfer Belediyesi çok güzel bir kültür yatırımı yapıyor. Bursalıları bu konuda çok şanslı görüyorum ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i kutluyorum. Büyülü sözler olarak nitelendirilen şiir için bir kütüphanenin açılmasını üstelik de şairler kenti Bursa'da ve Kütüphaneler Haftası'nda açılmasını çok anlamlı buluyorum ve bu kütüphanenin çok kullanılmasını, hatta Sayın Çapan'ın da dediği gibi kitaplarının okunmaktan parçalanmasını diliyorum'' açıklamasında bulundu.

Kütüphaneler Genel Müdür Yardımcısı Semra Atınç

Şiir Kütüphanesine yaklaşık 1100 kitap bağışında bulunan Bursalı şair İhsan Üren'e teşekkür plaketinin verildiği gecede ise, konuk şairler Cevat Çapan, Sennur Sezer, Pelin Onay, Sina Akyol, Gonca Özmen, Gülseli İnal, Nuri Demirci, Çiğdem Sezer, Arife Kalender, Mahmut Temizyürek, Betül Yazıcı, Oguzhan Akay, Aydan Yalcin, Mustafa Köz, Pelin Özer, Hilmi Haşal, Tugrul Keskin ve Gültekin Emre kendi şiirlerini seslendirdi.

Gecenin finalinde konuklara, Nazım Hikmet'in kendi sesinden şiiri dinletildi.

600 metrekarelik alanda oluşturulan Kütüphanenin koleksiyonunu, Türkçede yayımlanmış şiir ve çeviri şiir kitapları, şiir antolojileri, şiir inceleme ve araştırma kitapları, şiir ya da şair hakkında hazırlanmış tezler, şiir ve edebiyat dergileri, şair mektupları, şair el yazıları, ses ve video kayıtları ile çeşitli afişler, fotoğraflar ve broşürler oluşturuyor.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey

İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu