Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 2.089 0.026
Euro : 2.816 0.099
İMKB : 82854. 0.3911550135
Altın : 87.843 -0.0841

Uğur Yücel, Sırbistan'da ödül aldı

Uğur Yücel'in yönetmenliğini yaptığı 'Soğuk' adlı film, Paliç Avrupa Filmleri Festivali'nde 'En İyi Film' seçildi

22 Temmuz 2013 Pazartesi 13:45 tarihinde eklendi.

Uğur Yücel, Sırbistanda ödül aldı

Sırbistan'da bu yıl 20.si düzenlenen Paliç Avrupa Filmleri Festivali, 3-19 Temmuz tarihleri arasında gösterildi. Festival'de, Uğur Yücel'in yönettiği, başrollerinde Şebnem Bozoklu, Ezgi Mola ve Cenk Alibeyoğlu’nun oynadığı ‘Soğuk’, Parallels and Encounters bölümünün en iyi filmi seçildi.

radikal.com.tr'deki habere göre, Bu yıl 20.inci yılını kutlayan festival, her yıl bir ülke sinemasıyla ilgili özel bir bölüm düzenliyor. Bu yıl da ‘Türkiye Sineması’ üzerine bir bölüm düzenlenen festivalde Uğur Yücel’in yönettiği ‘Soğuk’ bu yıl ödül sahibi oldu. Filmin başrolündeki Cenk Alibeyoğlu’nun amatör bir oyuncu olması izleyicilerin büyük ilgisini topladı. Irena Biliç, Carmen Gray ve Kristina Dukoviç’ten oluşan jüri, gerekçeli kararında “Türkiye’deki insan ilişkilerini, çok katmanlı, şiirsel ve cesur bir üslupla anlatan; iyi oyunculuk ve etkileyici sinematografisi ile göz dolduran filmi” ödüle değer bulduklarını açıkladı.

Paliç Avrupa Filmleri Festivali’nde bu yıldan itibaren Seyfi Teoman’ın anısına bir özel ödül verilmeye başlandı. İlk ya da ikinci filmini çeken yönetmenlere verilen bu ödülü Finlandiya’dan Open Up to Me kazandı. Seyfi Teoman’ın yapımcılığını üstlendiği ‘Tepenin Ardı’, geçen yıl Palic’te büyük ödüle layık görülmüştü.

Paliç’te bu yıl Ankara Sinema Derneği tarafından organize edilen Yeni Türkiye Sineması bölümünde Ali Aydın’ın Küf, Zeki Demirkubuz’un Yeraltı, Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Yeşim Ustaoğlu’nun Araf, Reha Erdem’in Jin, Onur Ünlü’nün Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi ve Tolga Örnek’in Kaybedenler Kulübü filmleri gösterildi. Ali Aydın, Zeki Demirkubuz ve Onur Ünlü festivalin konukları arasındaydı.

Nurgül Yeşilçay’ın ana yarışma jürisinde yer aldığı ve Onur Ünlü’nün ‘Sen Aydınlatırsın Geceyi’ filmi ile yarıştığı festivalde En İyi Film ödülü Alex van Warmerdam’ın ‘Borgman’ filmine gitti. En İyi Yönetmen ödülünü Tudor Giurgiu ‘Of Snails and Men’ filmi ile alırken Özel Mansiyon ‘In the Name of...’ filmindeki performansıyla oyuncu Andrzej Chyra’ya verildi. 

İlgili Haberler
 • Fight Club 2 geliyor!Fight Club 2 geliyor!
  Sinema
  Yeraltı edebiyatının kült romanı Dövüş Kulübü'nün yazarı Chuck Palahniuk, Mayıs 2015'te eserin devamını yayımlayacağını onayladı.
 • Bu hafta 7 film vizyona giriyorBu hafta 7 film vizyona giriyor
  Sinema
  Türkiye sinemalarında bu hafta bilim-kurgu, gerilim, korku, dram, komedi ve animasyon türünde 1'i yerli olmak üzere 7 film vizyona girecek.
 • Kış Uykusu 237 bin seyirciyle buluştuKış Uykusu 237 bin seyirciyle buluştu
  Sinema
  67. Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ödülü kazanan Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kış Uykusu' filmi, ilk ayında 237 bin kişi tarafından…
 • Harry Potter geri mi dönüyor?Harry Potter geri mi dönüyor?
  Sinema
  Dünyada geniş çapta bir hayran kitlesine sahip Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling, Pottermore adlı internet sitesine Harry Potter'ın devam…
 • Altın Kozada jüri başkanı Reha ErdemAltın Koza'da jüri başkanı Reha Erdem
  Sinema
  Bu yıl 21. kez düzenlenecek Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde ulusal uzun metraj film yarışmasının jüri başkanlığını yönetmen Reha Erdem'in…
Günün Yazarları
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Modern dans nasıl başladı?