Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.5224 -0.09
Euro : 4.148 0.27
İMKB : 107202 0.35
Altın : 145.42 -0.26

"Prusa'dan Bursa'ya" Gürcistan yolcusu

Bursa'da Prusa Sanat'ın hazırladığı, geçmişten bugüne Bursa ve kentteki yaşayan kültürlerin tanıtıldığı "Prusa'dan Bursa'ya Oratoryosu" Gürcüceye çevrilerek Gürcistan'da sahnelenecek.

14 Temmuz 2017 Cuma 11:59 tarihinde eklendi.

"Prusadan Bursaya" Gürcistan yolcusu

Prusa Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Ahmet Aydemir, geçmişten bugüne Bursa'nın tanıtımı amacıyla hazırladıkları "Prusa'dan Bursa'ya Oratoryosu"nu Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 9 Mayıs'ta Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda sahnelediklerini söyledi.

İlk gösteriyi yaklaşık 2 bin kişinin izlediğini ve büyük beğeni aldığını dile getiren Aydemir, "Bu beğeni akabinde sosyal medyada yayıldı. Bunun üzerine Gürcistan Gürcistan Kültür ve Anıtları Koruma Bakanlığından Telavi şehrinde 2 bin kişilik açıkhava tiyatrosunda bir solo konser yapmamız için davet aldık. Davet üzerine biz de harekete geçerek hazırlıklarımızı yapmaya başladık." dedi.

Aydemir, oratoryodaki sunumları Gürcistan halkı için Gürcücüye çevirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gösteri 19 Temmuz'da olacak. 60 kişilik bir ekiple 'Prusa'dan Bursa'ya Oratoryosu'nu Gürcistan'da sahneleyeceğiz. İzleyiciler, gösteri sonunda Bursamızı tanıyacaklar. Gösteride eski dönemden başlayarak Bursa'yı, kentte yaşayan kültürleri anlatıyoruz. Eski Bursa'dan başlayarak kente göç eden kesimler, kültürler oratoryoda yaşayacak ve Bursa kültürüne katkıları anlatılacak. İçinde müzik, dans ve şiirin olduğu bir anlatım sonunda onları harmanlayıp Bursa düğünü ile son finali vereceğiz."

Gürcülere "Gandagana" sürprizi

Daha gösteri yapılmadan Gürcistan'da ilgi görmeye başladığını da aktaran Aydemir, "19 Temmuz'daki gösteri için Gürcistan televizyonlarında tanıtımlar yapılmaya başlamış. Onlar da heyecanlılar. Görüşmelerimizde bu heyecanı bizlere yansıtıyorlar. Bunun karşılığında bizim de onlara bir sürprizimiz olacak. Onların dansı olan 'Gandagana'yı biz burada çalıştık. İki öğrencimiz onların dansını onların kıyafetleriyle gösteri sonunda sahneleyecek." diye konuştu.

Aydemir, Gürcistan'daki gösteri için kendilerine destek olan Bursa Büyükşehir Belediyesine de teşekkür ederek, en büyük hedeflerinin "Prusa'dan Bursa'ya Oratoryusu''nu önce Türkiye'deki tüm illerde sonra da dünya genelinde sahnelemek olduğunu söyledi.

Bu arada ekip, Gürcistan'daki gösteri için hazırlıklarını sürdürürken, dansçılar da heyecanla o günü bekliyor.

Dansçılardan Dila Tüfekçi, 2 yıldır Prusa Sanat ve Spor Merkezi bünyesinde gösterilerde yer aldığını belirterek, Türkiye'yi ve Bursa'yı Gürcistan'da temsil edeceği için mutlu olduğunu bildirdi.

Bir Bursalı olarak doğduğu kenti geçmişten bugüne sahnede tanıtmanın kendisi için ayrı bir gurur kaynağı olduğunu aktaran Tüfekçi, "Özellikle bu oratoryoda sahneye çıktığımız zaman yaşadığımız duygular anlatılır gibi değil. Ekip olarak şimdiden o günün gelmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Gecede "Gandagana" dansını sahneleyecek İbrahim Kaya da 3 yıldır ekipte bulunduğunu anlattı.

Bursa'da olan kültürleri başka illere, başka medeniyetlere sunmanın kendileri açısından onur verici olduğunun altını çizen Kaya, "Oratoryomuz günden güne daha büyük ilgi görüyor. Aldığımız desteklerle bu ilgiyi daha da ileriye taşımak ve daha iyi yerlere gelmek istiyoruz." dedi.

Etiketler : ahmet aydemir , prusa sanat
İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu