Henüz üyemiz değilseniz kayıt olun!
Dolar : 3.4982 -0.13
Euro : 4.1826 -0.07
İMKB : 104123 0.12
Altın : 145.95 0.5

Misi heyecanla şenliği bekliyor

Gümüştepe Mahallesi’nde tarihi ve kültürel değerleri yaşatmak amacıyla 'Misi Koruma Yaşatma Projesi' kapsamında organize edilen '7. Misi Yerel Lezzetler Şenliği'nde yöre kadınları ve Bursa’daki çeşitli dernekler, birbirinden leziz yöresel yemekleriyle yarışarak hünerlerini sergileyecek.

19 Eylül 2012 Çarşamba 12:13 tarihinde eklendi.

Misi heyecanla şenliği bekliyor

Nilüfer Belediyesi öncülüğünde Nilüfer Kent Konseyi tarafından, eski adıyla Misi Köyü olan Gümüştepe Mahallesi’nde organize edilen Misi Yerel Lezzetler Şenliği’nin 7'ncisi 22-23 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleşecek.

Misi Köyü’nün tarihsel ve ekolojik değerlerinin korunması, yaşatılması için yürütülen proje kapsamında yapılan şenlik, bölgenin yerel ürünlerinin tanıtımı ve sürdürülebilir gelişimi için önemli bir zemin yarattı. Misi Köyü kadınlarının geleneksel üretim yöntemi ile hazırladıkları ürünlerin satışa çıkarıldığı şenlikte, Bursa, Misi ve Uludağ yöresinin yemekleri görücüye çıkacak. 

GDO’ya Hayır Platformu olmak üzere tarım ve gıda egemenliği üzerine pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Misi Yerel Lezzetler Şenliği, bu yıl da “Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar”ı konuk edecek. 22 Eylül Cumartesi günü saat 10.00-14.00 arası “Slow Food Türkiye / Fikir Sahibi Damaklar” Sözcüsü Defne Koryürek’in yöneticiliğinde, köy kadınları ve Nilüfer Kadın Dernekleri, “Gerçek Ekmek” atölyesinde buluşacak.

Atölye çalışmasının ardından, “Gerçek Ekmek” kitabının Yazarı Emine Şahin ve Defne Koryürek ile saat 14.00’ten itibaren ekmek üzerine söyleşi gerçekleşecek. Söyleşide, gerçek ekmeğin ne olduğu, nasıl yapıldığı, sağlıklı bir diyet için ne anlam taşıdığı ele alınacak.

23 Eylül Pazar günü ise şenlik, 13.30’da açılış konuşmaları ve köylü ürün standlarının gezilmesi ile başlayacak. Köy kadınları ve Nilüfer’deki çeşitli kadın dernekleri “Yöresel Yemek Yarışması”nda hünerlerini sergilerken, erkekler de bulaşık yıkama yarışmasında ter dökecek.

Defne Koryürek söyleşiye katılacak


 

İlgili Haberler

Yazarlar
Nobetci eczaleler
Populer Videolar

Düştüğü kuyudan kurtarılan Kuyunun mutluluğu