'Kemal Kılıçdaroğlu yalnız değildir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara'da katıldığı şehit cenazesinde yapılan saldırı CHP örgütlerince 81 ilde eşzamanlı yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi. Bursa'da Kent Meydanı'ndaki basın açıklamasını okuyan CHP İl Başkanı Akkuş, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yalnız olmadığını vurguladı. Protesto açıklamasına İYİ Parti, Saadet Partisi, HDP, Emeğin Partisi ile Yeşil Sol Parti de destek verdi.

Politika, 22 Nisan 2019 Pazartesi, 13:10
'Kemal Kılıçdaroğlu yalnız değildir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit er Yener Kırıkçı'nın cenazesinde uğradığı provokatif saldırı 81 ilde CHP örgütleri tarafından yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Bursa'da kalabalık bir katılımla gerçekleştirilen protesto açıklamasına İYİ Parti ile Saadet Partisi, HDP, Emeğin Partisi ve Yeşil Sol Parti'den de katılımlar oldu.

Bursa'da Kent Meydanı'nda gerçekleştirilen protesto eyleminde basın açıklamasını okuyan CHP Bursa İl Başkanı  Hüseyin Akkuş, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıda yanıtlanması gereken çok sayıda soru olduğunu belriterek, "Bu sorular yanıtlanarak, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir" dedi. Protestoya katılanlar İçişleri ve Milli Savunma bakanlarının istifalarını isteyen dövizler taşırken, "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

Türkiye'nin başkentinde, şehit er Yener Kırıkçı'nın cenazesine siyasi parti liderlerinden sadece CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun katıldığını ve saldırıya uğradığını belirten Akkuş, "Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı'ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır" dedi.

'PROTESTO DEĞİL, ORGANİZE BİR EYLEM'

Yapılanın sıradan bir protesto olmadığını ifade eden Akkuş, "Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır. Bu saldırının azmettiricileri bellidir: Adına gazete denen birtakım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisini ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; Bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal'in "İki büyük eserimden biri" dediği, Cumhuriyet Halk Partisi'ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır." ifadelerini kullandı.

Topluma kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahiplerinin bu saldırıda pay sahibi olduklarını ileri süren Akkuş, şöyle devam etti:

"Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz.

Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. "Gün kızgın demiri soğutma günüyse" herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez."

'ANKARA VALİSİ VE İÇİŞLERİ BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİDİR'

Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar.

Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.

'MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NIN BAHSETTİĞİ MESAJ NEDİR?'

Bu arada Milli Savunma Bakanı'na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, "O evi yakın" diye bağıran hainlere dönüp de "Mesajlarınızı verdiniz" demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir?

Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliye'nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi'yiz."

Kent Meydanı'ndaki basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Millet İttifakı'ndan İYİ Parti İl Başkanı Yahya Bahadır ile İYİ Parti ilçe başkanları, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP'li ilçe başkanları, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, CHP geçmiş dönem milletvekilleri Kemal Demirel, İlhan Demiröz, belediye başkan adayları ile çok sayıda partili de katıldı. Basın açıklamasına Saadet Partisi, HDP, Emeğin Partisi ile Yeşil Sol Parti de destek verdi.

Eğitim
Eğitim-İş Bursa: Okullarda mobbing yaygınlaşıyor
Eğitim-İş Bursa Şubesi'nin 2144 katılımcı ile yaptığı "Okullarda Mobbing (Psikolojik Baskı) Düzey...
Güncel
Şehit aileleri ve gaziler iftarda buluştu
Nilüfer Belediyesi, şehit aileleri ve yakınları ile gazileri iftarda ağırladı. Şehit ve gazilerin...
Güncel
'Bizim literatürümüzde Uber diye bir şey yok'
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, taksiler konusunda hala şikayetler geldiğini belirterek, "Geldiler,...
Politika
'YSK kendisini yok hükmünde saymıştır'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK'nin gerekçeli kararını değerlendirirken, "YSK o kararı ...
Güncel
İnegöl'de park halindeki otomobil alev aldı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde park halindeyken yangın çıkan araç kullanılamaz hale geldi.
Ekonomi
1 ton baklavayı Fransa'ya ihraç etti
BTSO Lojistik AŞ ile Bursalı firmalar 1,5 aydır ABD ve Avrupa'ya ürünlerini ihraç ediyor. Son ola...
El Sanat kursiyerlerinden ikinci sergi
Binlerce kitapla 81 ilde 'kalpten kalbe' yollar açtı
Mars'a en çok gitmek isteyen Türkiye'den çıktı!
TOFAŞ Beşiktaş'ı farklı yenerek seride öne geçti

En Çok Okunan Haberler

Ekrem İmamoğlu yol haritasını açıkladı

31 Mart'ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'n...

Bursaspor'da olağanüstü genel kurul çağrısı

Bursaspor Divan Başkanlık Kurulu, yeşil-beyazlı kulü...

Sadi Güven'den iptal kararına çarpıcı itiraz

YSK Başkanı Sadi Güven, İstanbul Büyükşehir seçimini...

Vize dolandırıcılarına 8 ilde operasyon

Tatil veya iş amaçlı yurt dışı seyahatler için vize ...

Kaydıraklı ofiste sallanarak çalışma imkanı!

Çalışma ofisleri üzerine faaliyet gösteren ve İstanb...

AYM Kavala'nın bireysel başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu yargılanan Osman Ka...

Adalet Bakanlığı 11 bin personel alacak

Adalet Bakanı Gül, adliyeler, Bakanlık merkez teşkil...

Hulusi Akar askerlik süresini açıkladı

Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik sistemini t...

İnegöl'de 6 ayrı suçtan aranan zanlı yakalandı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde araçtan ateş ederek bir g...

Evinde öldürmüşlerdi; 6 zanlı yakalandı

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde evinde cesedi bulun...

Meteoroloji gökten yağacak çamur için uyardı

Ege, Batı Akdeniz, Marmara'nın güney ve doğusu, İç A...

31 Mart Seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı

YSK, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin...

Bursa'da erkenci kirazın hasadına başlandı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde erkenci kirazın hasadına ...

"Hazinede işçiye verilecek para kalmadı mı?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, yasal sü...

YSK uzun zamandır beklenen kararı açıkladı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seç...