'Kemal Kılıçdaroğlu yalnız değildir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara'da katıldığı şehit cenazesinde yapılan saldırı CHP örgütlerince 81 ilde eşzamanlı yapılan basın açıklamalarıyla protesto edildi. Bursa'da Kent Meydanı'ndaki basın açıklamasını okuyan CHP İl Başkanı Akkuş, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yalnız olmadığını vurguladı. Protesto açıklamasına İYİ Parti, Saadet Partisi, HDP, Emeğin Partisi ile Yeşil Sol Parti de destek verdi.

Politika, 22 Nisan 2019 Pazartesi, 13:10
'Kemal Kılıçdaroğlu yalnız değildir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit er Yener Kırıkçı'nın cenazesinde uğradığı provokatif saldırı 81 ilde CHP örgütleri tarafından yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Bursa'da kalabalık bir katılımla gerçekleştirilen protesto açıklamasına İYİ Parti ile Saadet Partisi, HDP, Emeğin Partisi ve Yeşil Sol Parti'den de katılımlar oldu.

Bursa'da Kent Meydanı'nda gerçekleştirilen protesto eyleminde basın açıklamasını okuyan CHP Bursa İl Başkanı  Hüseyin Akkuş, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıda yanıtlanması gereken çok sayıda soru olduğunu belriterek, "Bu sorular yanıtlanarak, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir" dedi. Protestoya katılanlar İçişleri ve Milli Savunma bakanlarının istifalarını isteyen dövizler taşırken, "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

Türkiye'nin başkentinde, şehit er Yener Kırıkçı'nın cenazesine siyasi parti liderlerinden sadece CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun katıldığını ve saldırıya uğradığını belirten Akkuş, "Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı'ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır" dedi.

'PROTESTO DEĞİL, ORGANİZE BİR EYLEM'

Yapılanın sıradan bir protesto olmadığını ifade eden Akkuş, "Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır. Bu saldırının azmettiricileri bellidir: Adına gazete denen birtakım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisini ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; Bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; Meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal'in "İki büyük eserimden biri" dediği, Cumhuriyet Halk Partisi'ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır." ifadelerini kullandı.

Topluma kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahiplerinin bu saldırıda pay sahibi olduklarını ileri süren Akkuş, şöyle devam etti:

"Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz.

Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara karşı son derece uyanığız. Buna fırsat vermeyeceğiz. "Gün kızgın demiri soğutma günüyse" herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren siyasiler olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez."

'ANKARA VALİSİ VE İÇİŞLERİ BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİDİR'

Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar.

Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.

'MİLLİ SAVUNMA BAKANI'NIN BAHSETTİĞİ MESAJ NEDİR?'

Bu arada Milli Savunma Bakanı'na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, "O evi yakın" diye bağıran hainlere dönüp de "Mesajlarınızı verdiniz" demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir?

Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler. Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayı Milliye'nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi'yiz."

Kent Meydanı'ndaki basın açıklamasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Millet İttifakı'ndan İYİ Parti İl Başkanı Yahya Bahadır ile İYİ Parti ilçe başkanları, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP'li ilçe başkanları, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan, CHP geçmiş dönem milletvekilleri Kemal Demirel, İlhan Demiröz, belediye başkan adayları ile çok sayıda partili de katıldı. Basın açıklamasına Saadet Partisi, HDP, Emeğin Partisi ile Yeşil Sol Parti de destek verdi.

Ekonomi
Dolar geceyarısı bir anda 6 TL'yi geçti!
Asya piyasalarında Pazartesi günü işlemlerinin başlamasından kısa bir süre sonra Türk Lirası ABD ...
Spor
Koşukavak: Gençlerin alnından öpüyorum
Bursaspor Teknik Direktörü Yalçın Koşukavak, 2-1 galip geldikleri Akhisarspor maçı ile ilgili ola...
Güncel
Bursa'da uyuşturucu tepkisi; Mahalleli ayağa kalktı
Bursa'da, vatandaşlar ile uyuşturucu sattıkları iddia edilen biri kadın iki kişi arasında yaşanan...
Spor
Bursaspor sahasında Akhisarspor'u 2-1 yendi
TFF 1'inci Lig'in ikinci haftasında geçtiğimiz sezon Süper Lig'e veda eden iki kulübü karşı karşı...
Spor
Tırmanma Şampiyonası Gemlik'te yapıldı
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ile Bursa Otomobil Sporları Kulübü (BOSSEK) tarafı...
Eğitim
MEB'den özel okul açılmasına yeni düzenleme
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel eğitim kurumlarına standartlar getirilmesi konusunda çalışm...
Gemlik'te kuruyan Karagöl için seferberlik
Sağlıklı yaşam için günde 10 bin adım atıyorlar
Tirilye Koyu yelkenlilerle renklendi
Mudanya'da köy çocukları drama ile tanıştı

En Çok Okunan Haberler

Bir kadın cinayeti haberi de Konya'dan

Kırıkkale'de eski eşi tarafından çocuğunun gözü önün...

'Yaptığınız konuşmalar kadın katliamlarını a...

Bursa Kadın Platformu, eski eşi tarafından çocuğunun...

Emine Bulut cinayetine tepkiler çığ gibi!

Kırıkkale'de eski eşi Fedai Baran (43) tarafından 10...

'Emine'nin çığlığı tüm kadınların çığlığıdır'

Kırıkkale'de Emine Bulut'un, eski eşi tarafından kız...

Katil zanlısının ilk sözleri: Gider paşa gib...

Kırıkkale'de eski eşi Emine Bulut'u 10 yaşındaki kız...

Bir kadına şiddet olayı da Bursa'dan

Kadına yönelik şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Türk...

Sezen Aksu'nun acı günü; Babasını kaybetti

Sanatçı Sezen Aksu'nun babası Sami Yıldırım İzmir'de...

Uyuşturucu operasyonları tamgaz; 14 gözaltı

Bursa'da düzenlenen uyuşturucu madde operasyonlarınd...

Kız arkadaşını darp ederek yol kenarına bıraktı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde otomobilde tartıştığı kız...

Bursa Demokrasi Güçleri'nden kayyım protestosu

Bursa Demokrasi Güçleri HDP Bursa İl Örgütü'nde bira...

1. Mudanya Kitap Fuarı kapılarını açtı

Mudanya'da kültür sanat yaşamına yeni bir soluk geti...

Kadınlar Emine Bulut için sokağa çıkıyor

Kırıkkale'de 10 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde e...

Gemlik'te kuruyan Karagöl için seferberlik

Bursa'da bazı meslek odaları, geçmişte meydana gelen...

Karamollaoğlu: TRT'ye de kayyım atanacak mı?

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, teör örgü...

Üst geçidi kullanmayan genç canından oldu

Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde üst geçit yerine ...