Karaca: Bursa'da 30 bin öğrenci mağdur edildi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa'da yıkılıp yeniden yapılmayan okullar ile ilgili, "Şu an Bursa'da hiçbir proje yürümüyor. Ne hastane yapılıyor, ne de okul. Yenisi yapılacak diye 2017'den buyana 24 okul yıkıldı ama hiçbir şey yapılmadı, 30 bin öğrenci mağdur edildi" açıklamasında bulundu.

Politika, 14 Eylül 2020 Pazartesi, 18:46
Karaca: Bursa'da 30 bin öğrenci mağdur edildi

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca, iktidarın Bursa'dan aldığı güçlü siyasi desteğin karşılığını veremediğini savundu. Karaca, "Şu an Bursa'da hiçbir proje yürümüyor. Ne hastane yapılıyor, ne de okul. Yenisi yapılacak diye 2017'den buyana 24 okul yıkıldı ama hiçbir şey yapılmadı, 30 bin öğrenci mağdur edildi" dedi.

Covid-19 salgını sadece ekonomide değil, eğitimde de zor günler yaşatırken, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'dan Bursa'da depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılmayan okullarla ilgili sert eleştiriler geldi. Yeşilova Mahallesi'nde birkaç ay içinde yenisinin yapımına başlanacağı sözü verilerek yıkılan Sönmez İlkokulu arazisinde vatandaşla buluşan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, iktidarın Bursalılar'a verdiği sözü yerine getirmesini istedi.

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular, İl ve İlçe yönetim kurulu üyeleri, CHP Osmangazi Belediye Meclis Üyeleri Yüksel Özgür, Ahmet İnce, Halil Aktaş, İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yalçın Yazıcı ile birlikte ziyaret ettiği okul arazisinde Yeşilova Mahalle Muhtarı Fahir Demir ve mahallelilerle görüşen CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, yeniden yapılacağı söylenerek yıkılan okullar arasında bulunan Sönmez İlkokulu'nun inşası için acilen harekete geçilmesini istedi.

Sadece 6-7 ay öncesine kadar, öğrenim gören çocukların seslerinin yankılandığı Sönmez İlkokulu bahçesinin çöplüğe dönüşmesinden mahallelinin son derece rahatsız olduğunu belirten Karaca, "Bursa'da 2017'den 2020'ye kadar 24 tane kamu okulu yıkıldı, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle. Biz tabii ki bu okulların yıkılmasına yerine yenisi yapılmak kaydıyla karşı değiliz ama AKP'nin bir yalanı da burada ortaya çıkıyor. AKP iktidarı Bursa'dan aldığı siyasi desteğin karşılığını hiçbir zaman vermedi. Şu an Bursa'da hiçbir proje yürümüyor. Ne hastaneler yapılıyor ne okullar. 24 okul yıkıldı, 30 bin öğrenci mağdur edildi. 30 bin öğrenci başka mahallelerin okullarına gitmek zorunda kaldılar. Aileler servis ücretleriyle karşılaşmak zorunda kaldılar" şeklinde konuştu.

"PANDEMİ DÖNEMİNDE DAHA FAZLA DERSLİK LAZIM"

Salgın çerçevesinde güvenlik önlemi olarak seyreltilmiş sınıflarda eğitim öngörülüyor. Bunun için de, daha fazla derslik gerekiyor. Oysa yıkılan okulların yerine yenisi yapılmadığından, derslik sayısında artış değil, azalma, dolayısıyla da sınıf mevcutlarında kalabalıklaşma söz konusu. Bu duruma işaret eden CHP İl Başkanı İsmet Karaca, yıkılan 24 okulun yerine yenilerinin derhal yapılması konusunda AKP Bursa milletvekillerini göreve davet ederek, şunları söyledi:

"Şu an pandemi dönemi. 30 bin öğrenci kendi okulları yıkıldığı için çevre okullara dağılmış durumda. Sosyal mesafe diyoruz ama okullar açılsaydı, 50 kişilik-60 kişilik olacaktı bu sınıflar. Böyle kalabalık sınıflarda salgının kontrolü mümkün mü? Bursa'yı yönetenlere sesleniyoruz, AKP milletvekillerine sesleniyoruz. Bu işe el atın! Yıkılan 24 okulun bir an önce yapılması gerekiyor. İçinde bulunduğumuz Sönmez İlkokulu gibi Bursa'da birçok okulun moloz yığını haline olduğunu biliyoruz. Hepsini gezdik. Birkaç tanesinde inşaat devam ediyor. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz. Verdiğiniz sözü tutun, yıktığınız okulları yeniden yapın. Çocuklarımızı daha sağlıklı daha güvenli eğitim yuvasına kavuşturmak sizin göreviniz. CHP olarak bu işin takipçisi olacağız."

AKYOLCULAR: DİĞER OKULLARIN KAPASİTESİ DE SINIRLI

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular da, Yeşilova Mahallesi'nin acilen bir ilkokula ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Çünkü diğer çevre ilkokullarının buradan gidecek çocukları kaldıracak kapasitesi yok. Bu araziye derhal okul yapılması gerekiyor" dedi.

"BABAMIN YAPTIĞI OKULU BANA YIKTIRDILAR"

Yeşilova Muhtarı Fahir Demir, 1972 yılında inşaatını babasının yaptığı Sönmez İlkokulu'nun kendi muhtarlık döneminde yıkılmasından üzüntü duyduğunu belirtti. Annesinin bile kendisine "Babanın yaptığı okulu neden yıkıyorsun" diye sitem ettiğini belirten Muhtar Demir, "Depreme dayanıksızlık söz konusu olunca tabii ki yıkıma itiraz etmedik, Birkaç ay içinde yeni inşaata başlayacaklarına söz vermişlerdi" diye konuştu.

2014'TE 13, 2017'DE 24 OKUL YIKIM LİSTESİNE ALINDI

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Yeşilova ziyaretinden sonra yaptığı yazılı açıklamada; Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Valiliği'nin 2014 ve 2017'de iki ayrı grup halinde kamuoyuna açıkladığı "yıkılacak okullar" listeleriyle, 2014'te 13, 2017'de ise 24 okul için yıkım kararı verildiğinin duyurulduğunu söyledi:

"Bu listelerde adı geçen toplam 37 okul ile ilgili yerinde incelemeler yaptık. Sadece Bursa kent merkezinde değil, çevre ilçelerimizde yıkılıp unutturulmak istenen okullar var. Bu listeyi basınla paylaşıyorum. Burada sadece Osmangazi'den örnekleri sıralayacağım. AKP zihniyetinin Bursalılara reva gördüğü muameleyi ortaya koyacağı gibi MEB bürokratları ve AKP milletvekillerinin şapkalarını önlerine koyup düşünmelerini sağlayacağını umarım. Sadece Osmangazi'de tablo şöyle:

Mithatpaşa İlkokulu, 1 ay önce yıkılmış, dümdüz etmişler. Hiçbir çalışma başlatılmamış. Başaran İlkokulu 4 ay önce yıkılmış, şuan için hiçbir çalışma yok. Hüma Hatun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 6 ay önce yıkılmış, yerine yarısı kadar, kapasitesi düşük bir bina yapılmış. Yunuseli Hacı Naciye Kanalıcı İlkokulu 1 sene önce yıkılmış, hiçbir çalışma yok. Hürriyet Anadolu Lisesi'nde ekderslik olarak kullanılan Sakarya İlköğretim eski binası yıkılmış ve şuana dek hiçbir çalışma yok. Ergin Ağaç Anadolu Meslek Lisesi 3 yıl önce 1 aya kadar yapılacak diye yıkılmış ve şu an hiç bir çalışma yok."

Spor
Bursaspor sezonun ilk deplasmanında galip
TFF 1. Lig'de 2020-2021 2. hafta mücadelesinde Bursaspor, Altınordu ile İzmir Aziz Kocaoğlu Stad...
Spor
Nilüfer'in sultanları Beşiktaş'ı yendi
Voleybol Misli.com Sultanlar Ligi'nin 3. haftasında Nilüfer Belediyespor, Beşiktaş'ı 3-0 yendi.
Güncel
Salgında 19 Eylül; 68 kişi öldü, 1538 yeni vaka
Türkiye'de son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 68 kişi yaşamını yitirdi, 1538 kişiye hastalık tanısı...
Güncel
Binali Yıldırım'ın Kovid-19 testi negatif çıktı
Eski Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tes...
Güncel
İnegöl'de havaya ateş açan 2 kişi gözaltına alındı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, havaya ateş açan 2 kişi yakalandı.
Güncel
Bursa'da tır LPG tankerine çarptı; 1 yaralı
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, sebze yüklü tır, önünde seyreden LPG tankerine çarptı. Kazada tırd...
Nilüfer'de kaçak fabrika inşaatı yıkıldı
Bakan Kurum: Salda Gölü'ne girilmesi yasaklanabilir
Sağlıklı Kentler Birliği'nden Fetih Müzesi'ne ödül
21 il için Kovid-19 bilgilendirme materyali ürettiler

En Çok Okunan Haberler

Bursa'nın üç ilçesinde bugün sular kesik

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdare...

Şarkıcı Halil Sezai hakkında tutuklama talebi

Tuzla'da komşusunu darbettiği gerekçesiyle gözaltına...

Nobel ödüllü Marie Curie'nin hayatı beyazper...

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 1'i yerli ...

'Salgınla mücadelenin yolu Odalar'a saldırma...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Türk Tabipler...

İnegöl'de kaçak muayenehane operasyonu; 5 gö...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kiraladıkları evlerde yas...

Sağlık çalışanlarından 1 dakikalık saygı duruşu

Türk Tabipleri Birliği'nin çağrısıyla sağlık çalışan...

El Nusra terör örgütünün emiri Bursa'da yaka...

Suriye'nin İdlib bölgesinde 2013-2018 yıllarında ter...

Şehir Tiyatrosu perdeyi "Venedik Taciri" ile...

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, William...

İznik Gölü'nde su çekildi, iskele gölün dışı...

Bursa'nın İznik ile Orhangazi ilçeleri arasında kala...

Cinayet sanıkları ilk duruşmada birbirlerini...

Bursa'da bir gencin boş araziye götürülüp el ve ayak...

Gemlik'te park halindeki otomobil yandı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir araçta çıkan yangın h...

Türkiye'de beklenen yaşam süresi 78,6 yıl

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de doğuşta beklenen ya...

Salgında 17 Eylül; 66 kişi öldü, 1648 yeni vaka

Türkiye'de son 24 saatte 66 kişi Kovid-19 nedeniyle...

İnegöl'de polisten alkol ve maske denetimi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde sürücülere yönelik maske ...

Eğitim Sen Bursa: Geleceğimize sahip çıkıyoruz

Eğitim Sen Bursa Şubesi, 'Haklarımıza ve geleceğimiz...