İmamoğlu-Küçükkaya görüşmesi tartışılıyor

AKP'nin İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım ile CHP'nin İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı ortak yayın öncesinde programın moderatörü İsmail Küçükkaya'nın İmamoğlu ile bir otelde görüştüğü görüntülerin ortaya çıkması gündeme oturdu. Gazeteci İsmail Küçükkaya ve siyasilerden görüşmeye ilişkin yanıtlar geldi.

Politika, 20 Haziran 2019 Perşembe, 12:38
İmamoğlu-Küçükkaya görüşmesi tartışılıyor

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun 16 Haziran Pazar günü İsmail Küçükkaya moderatörlüğünde ortak yanında bir araya gelmesinin ardından tartışmalar sürüyor.

Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu'nun gazeteci İsmail Küçükkaya ile The Marmara Oteli'nde görüşmesinin tartışmaları sürerken, Cumhur İttifakı'nın Adayı Binali Yıldırım ise, görüşmede Ekrem İmamoğlu'na soruların verildiğini iddia etti.

İsmail Küçükkaya: Binali Yıldırım ile telefonla konuştum

Gazeteci İsmail Küçükkaya, Ekrem İmamoğlu'na soruları önceden verdiği iddialarına, Binali Yıldırım'ın en yakın danışmanı ile konuştuğunu, Yıldırım ile de telefonda konuştuğunu söyledi. Küçükkaya, "Binali Yıldırım'ı programın formatı, soru sayısı, soruların süresi konusunda bilgilendirdim. Herhangi bir beklentisi olup olmadığını sordum. Talebi olmadığını, bana güvendiğini söyledi." diyerek yanıt verdi. 

Küçükkaya, İmamoğlu ile sadece 3 cümle konuştuğunu ve daha sonra danışmanlarıyla programın formatı hakkında görüştüğünü belirtti.

Binali Yıldırım: Ekrem Bey, siyaseten kabul edilemez bir iş yapmıştır

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım, Ekrem İmamoğlu ile gazeteci İsmail Küçükkaya'nın, birlikte katıldıkları ortak yayın öncesinde görüşmelerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"İsmail Bey, Ekrem Bey, CHP adayıyla otelde yüz yüze görüşme gerçekleştirmiş. Benimle de telefonla görüşme gerçekleştirmiş. 'Ne var bunda canım?' deyip geçiştirecek bir şey değil. Her iki adayla telefonda görüşmeliydi, buna kimsenin diyeceği bir şey yok. Rakibimle yüz yüze, hem de tek başına değil, bütün danışman ekibiyle beraber görüşülüyor olması, gayri ahlaki bir durumdur. Ekrem Bey, siyaseten kabul edilemez bir iş yapmıştır. Bu görüşmeyi yaparak ve bunu da kamuoyundan gizli tutarak gerçekleştirmiş olması, doğrusu kendisinin güvenilirliliği konusunda soru işaretlerini artırmıştır"

Engin Altay: Görüşme gizli değildir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, konuya ilişkin CHP İstanbul Seçim Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuştu. Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın, Ekrem İmamoğlu'nu yalan söylemekle itham ettiklerini söyledi.

Engin Altay, "İmamoğlu, 16 Haziran gecesi ortak canlı yayında, Binali Yıldırım'ın da benzer ifadeleri karşısında üç kelimelik bir şey söylemişti. 'Kötü söz sahibine aittir.' Ben de bugün Sayın Ünal ve Sayın Erdoğan'a diyorum ki, kötü söz sahibine aittir." diye konuştu.

Adayların ortak yayın öncesi sürecin, 8 Haziran'da Mahir Ünal ile yüz yüze görüşmeleriyle başladığını anlatan Altay, şunları kaydetti:

"Ünal, '20 soru üzerinde mutabakat sağlayalım ve moderatöre o soruları verelim' dedi. Kim dedi? Sayın Ünal. Bu bir resmi teklif değil, masada bir görüşme belki ama söyleyen kendisi. Şimdi aracılığınızla kamuoyuna soruyorum. Sayın Ünal o masada kimi temsil ediyor? Sayın Binali Yıldırım ve AK Parti'yi. Ben kimi temsil ediyorum? Sayın Ekrem İmamoğlu'nu ve Cumhuriyet Halk Partisi'ni. Şimdi size soruyorum, kamuoyuna soruyorum. Sayın Ünal'ın masaya getirdiği teklifi benim ve Sayın İmamoğlu'nun, Binali Yıldırım'ın teklifi ve önerisi diye düşünmekten daha doğal ne olabilir?"

Ünal'ın 15 Haziran günü kendisini aradığını belirten Altay, "Ünal, 'Küçükkaya, Binali Yıldırım ile görüşmemiş. Ekrem Bey ile görüştü mü?' diye sordu. 'Bilmiyorum.' dedim. Hakikaten bilmiyordum. 'Öyle hoş değil, bir bakalım.' dedi. 'Arar mısın?' dedi. Aradım, bana İsmail Bey'in her ikisiyle de görüştüğünü ama yüz yüze değil, telefonla görüştüğünü söyledi." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu-Küçükkaya görüşmesinin gizli olmadığını dile getiren Altay, şöyle devam etti:

"Görüşme gizli değildir. Moderatörün görüşmeyi adaylarla sokağın ortasında yapması beklenemez. Biraz siyasetin nasıl oluştuğunu bilen herkes bilir, İstanbul'da bu görüşmeler otellerde yapılır. Otel deyince akla sadece yatılacak yatak gelmez. Kongre salonları, toplantı salonları irili ufaklı fuayeler vesaire.

Küçükkaya'ya her iki adayla görüşmesini söyleyen ben ve Sayın Ünal'ız. Ne yapsaydı, İsmail Küçükkaya otele bacadan mı girseydi? Garajdan mı girseydi? Otele, otelin kapısından girilir."

İmamoğlu'nun "yalancı" olmadığını ifade eden Altay, "İmamoğlu'nun 'Binali Yıldırım soruların önceden görülmesini istedi.' demesinden daha doğal ve doğru bir şey olamaz. Bunun için İmamoğlu'na yalancı demek çok garip bir tablodur. Çünkü Ünal da ilk görüşmeye bu teklifi getirmediğini söylemiyor. Bilakis getirdiğini söylüyor." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: FETÖ'cülerin taktikleriyle aynı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'nun gazeteci İsmail Küçükkaya ile bir otelde ortak yayın öncesi görüşmesine ilişkin soruya,  "FETÖ'cülerin taktikleri var. Aynı taktikler. Zaten 'Aynı menzile yürüyoruz.' demişti Erdoğan. Aynı menzile yürüyorlarsa, aynı yoldan yürüyorlar demektir. Oteldeki görüntüleri kim servis ediyor? O otel yöneticileri niye bugüne kadar konuşmadılar? O otele giden herkesin görüntülerinin yarın servis edilmeyeceğini kim garanti edebilir? İnsanlar odalarında otururken, toplantılar yaparken veya eşiyle beraber otururken, yatarken, uyurken, kalkarken, banyo yaparken onların görüntülerinin yarın servis edilmeyeceğini kim garanti edebilir? O otelin genel müdürü ve yöneticilerinin derhal istifa etmesi lazım." diyerek yanıt verdi. 

Ekonomi
Türkiye'nin 2018 vergi rekortmenleri belli oldu
Türkiye'nin 2018 gelir vergisi rekortmenlerinden ilk ikisi adının açıklanmasını istemedi, 3. sıra...
Çevre
Konu filtresiz termik santraller; Meclis'in çevre sınavı
Orhaneli Termik Santrali'nin de olduğu 13 termik santrale "havayı kirletme izni" bugün Meclis'te ...
Güncel
Kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor
Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulamasının 1 Aralık'ta baş...
Spor
Koşukavak taraftarlardan destek istedi
Bursaspor Teknik Direktörü Yalçın Koşukavak, taraftarlarıyla ne kadar birlikte hareket ederlerse ...
Ekonomi
Bakan Selçuk'tan EYT açıklaması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "(EYT ile ilgili) En az 10 analiz yaptık. Her tü...
Güncel
İznik'te olay; Tartıştığı eşini bıçakla yaraladı
Bursa'nın İznik ilçesinde tartıştığı eşi tarafından bıçaklanan kadın yaralandı, şüpheli gözaltına...
Teleferik'ten Öğretmenler Günü jesti
21 çeşit mantıyla damakları şenlendiriyor
Türkiye usta tiyatro sanatçısını kaybetti
Koltuk takımları görünüşüyle ilgi görüyor!

En Çok Okunan Haberler

Türkiye usta tiyatro sanatçısını kaybetti

Akciğer rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gö...

21 çeşit mantıyla damakları şenlendiriyor

Bursa'da açtığı restoranda 21 çeşit mantı üreten işl...

Ormantik Komedi'den kahkaha tufanı

Usta oyuncular Necmi Yapıcı, Umut Oğuz, Nihan Duruka...

Tekstilde Bursa farkı; 32 test metoduna akre...

Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi, 32 te...

Jandarma ekibine cip çarptı: 1 şehit, 1 yaralı

Bilecik'te yol kontrolü uygulama noktasındaki jandar...

'İklim değişikliği tarımsal üretimi olumsuz ...

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Özer Matlı,...

Ölümlü iş kazalarında emsal olacak karar

Bursa'da bir işçinin çalıştığı inşaattan düşerek hay...

Gemlik'te emniyet ve jandarmaya çevre düzeni

Gemlik Belediyesi ekipleri Emniyet ve Jandarma birim...

'En temel sorun liyakat sisteminin çökmesidir'

İş dünyasına seslenen CHP lideri Kılıçdaroğlu, "İş d...

Orhun Ene: Kötü oynadık, üzgünüz

Fenerbahçe Beko karşısında hücumda ve savunmada kont...

TOFAŞ Bursa'da Fenerbahçe'ye 82-76 yenildi

ING Basketbol Süper Ligi 8. haftasında Bursa'nın iki...

Koltuk takımları görünüşüyle ilgi görüyor!

Bursa'daki atölyelerinde, klasik arabaların kalıplar...

Şehidin cenazesi Bursa'dan memleketine uğurl...

Trafik kazasında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mer...

Uludağ'da işletmeciler dört gözle kar bekliyor

Türkiye'nin önemli kış turizmi merkezleri arasında y...

Belediyeden Gemlik sokaklarında temizlik har...

Gemlik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri...